ZUS wstrzymuje zasiłki

aktualizacja: 2019-08-20 09:27:25     nr wiadomości: 39959     przeczytano: 4919     Ilość komentarzy komentarze: 2

Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Białymstoku przygotował bilans kontroli zwolnień lekarskich. W I półroczu 2019 r. przeprowadzono 4 088 kontroli osób posiadających zaświadczenie o czasowej niezdolności do pracy. Wydane zostały 143 decyzje wstrzymujące dalszą wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę 177 100 zł.

-  Zwolnienie od pracy nie oznacza, że musimy przebywać pod wskazanym adresem 24 godziny na dobę. Takie czynności jak np. wizyta u lekarza, odbywanie rehabilitacji nie pozbawią nas prawa do zasiłku. Chory może wykonywać zwykłe czynności życia codziennego oraz czynności związane z jego stanem zdrowia. Może udać się do apteki, po codzienne zakupy żywności, na badania. Szczególnie, jeżeli jest osobą samotną i nie może liczyć na pomoc ze strony innych osób. Również wyjście na spacer w ramach rekonwalescencji w okresie zwolnienia lekarskiego (z adnotacją lekarza "chory może chodzić") jest okolicznością usprawiedliwiającą, nie pozbawia tej osoby prawa do zasiłku chorobowego. - wyjaśnia Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Jak informuje rzeczniczka ZUS, chory ma swoje prawa ale również powinien przestrzegać pewnych zasad. Regułą stały się wyjazdy na wczasy, czy wycieczki w trakcie zwolnienia lekarskiego. Pozbawione prawa do świadczenia osoby najczęściej jednak pracowały. Zdarzały się również ekstremalne przypadki uczestniczenia w imprezach sportowych, następnie zamieszczania zdjęć na portalach społecznościowych, o czym często powiadamiają ZUS osoby z zewnątrz.

 

Ciekawe kiedy zaczną kontrolować krus
Napisał: Koleś dodano: 2019-08-20 22:20:11

Dokładnie tam w kursie to dopiero połowa nie powinna mieć rent chorobowych
Napisał: Grajewianka dodano: 2019-08-21 16:53:14

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.