Wiadomości

Święto 9. PSK

Święto 9.PSK i Patrona ZS Nr 2

ŚWIĘTO 9.PSK I PATRONA ZESPOŁU SZKÓŁ NR 2

– PIKNIK MILITARNY W GRAJEWIE –

GALERIA ZDJĘĆ

GALERIA ZDJĘĆ

 

W roku 77. rocznicy przerwania służby ojczyźnianej przez grajewski 9.PSK, w sobotę, 18 czerwca 2016 roku odbyła się kolejna uroczystość zorganizowana przez: Klub Byłych Żołnierzy 9. PSK i 9. PSK AK, Towarzystwo Przyjaciół 9.PSK, Zespół Szkół Nr 2 im. 9.PSK i Grajewskie Centrum Kultury.  

Od wielu lat spadkobiercy zasług, dumy i honorów, po grajewskiej dziewiątce, organizują patriotyczne manifestacje, mające na celu publiczne wyrażanie uczuć i poparcia działań społeczno-militarnych po byłej Jednostce Wojskowej – 9. PSK i 9. PSK AK w Grajewie. Choć wszyscy jesteśmy dumni z chwały jej oręża, to jednak legenda ległaby na dnie szuflad, gdyby nie kreatywność i troska o tradycje wielu osób, a szczególnie: Antoniego Dudzińskiego, Tomasza Dudzińskiego, Stanisława Wiśniewskiego, Andrzeja Aleksandrowicza oraz Zespołu Szkół Nr 2, – szkoły, jako kontynuatorki historii przez przyjęcie przez nią imienia dziewiątego pułku.  

 

       ŻOŁNIERSKIM SZLAKIEM DO PATRONA SZKOŁY    

Utartym już przez czas zwyczajem, po czynnościach organizacyjnych, uformowaniu szyków na placu przed Urzędem Miasta przy ul. A. Mickiewicza i złożeniu kwiatów pod płytą pamięci żołnierzy 9. Pułku i AK poległych w okresie wojny 1939-1945, nastąpił przemarsz ulicami aż do kościoła na południowym skraju miasta.  Wojskowo-cywilny pochód „chwały” bardzo sprawnie pilotował na motocyklu sierżant sztabowy – Robert Charmułowicz. Tuż za nim szła Orkiestra Wojskowa z Giżycka, którą prowadził kapelmistrz st. chor. Waldemar Pestka.  

W przerwach marszu złożono kwiaty pod Pomnikiem Niepodległości i obeliskiem w parku militarnym przy ul. Wojska Polskiego 61b.    

W obchody święta Pułku i ZS wpisała się uroczysta Msza Święta celebrowana przez ks. kanonika Roberta Zielińskiego w przestrzennym, grajewskim kościele p.w. MBNB przy ul. Wojska Polskiego 98. Murowany kościół zbudowano i wyposażono w latach 1988 – 2000, a poświęcono 1 października 2000 r. Obiekt sakralny, który choć nie ma jeszcze silnej legendy religijno-patriotycznej, bo nie powstał w złotym wieku architektury, to jest ładną, współczesną świątynią.   

W sobotę odbyła się tu zbiorowa modlitwa za tych, którzy walczyli za naszą wolność i odeszli do Pana. W słowach wiążących zarówno księdza W. Porowskiego jak i ks. R. Zielińskiego znaleźć można wspólny motyw określający tę podniosłą uroczystość:  

– Otaczamy modlitwą wszystkich tych, którzy w tym Pułku służyli i ich bliskich. Wszystkich, którzy zginęli w obronie Grajewa, okolic i naszej Ojczyzny, a których Bóg powołał na wieczną wartę.

Po nabożeństwie przemaszerowano na teren dawnych koszar 9. PSK, dzisiejsze tereny ZS nr 2.

Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 – Marzenna J. Sulkowska. m.in. podkreśliła, że Jej szkoła szczyci się zarówno tym, że nosi imię 9. Pułku Strzelców Konnych, jak i tym, że mimo szacunku codziennego, szkoła akcentuje coroczną cześć pamięci żołnierzy tego Pułku i jego wspaniałej historii tego rodzaju uroczystościami jak dzisiejsza.  W tym miejscu, gdzie wybudowano obiekty oświatowe –mówiła p. dyrektor – stacjonował grajewski 9. Pułk. Jesteśmy spadkobiercami dziewiątki i przyjęliśmy jej imię, bo nie mogło być inaczej.     

    Wśród znakomitych Gości byli: były żołnierz 9 PSK i 9 PSK AK – rtm. Franciszek Duba, poseł Jarosław Zieliński, władze Sejmiku Województwa Podlaskiego, władze powiatowe: starosta Zygmunt Kruszyński, wicestarosta Alicja Rutkowska, przewodniczący Rady Powiatu S. Kossakowski i radni. Władze miasta Grajewa reprezentowali: burmistrz Dariusz Latarowski, zastępca burmistrza Maciej Bednarko oraz miejscy radni. Obecnością zaszczycili burmistrzowie, wójtowie i radni z terenu powiatu, województwa i spoza niego. Grajewo gościło wielu wysokich rangą wojskowych: dowódcę 15. GB Zmechanizowanej– kpt Roberta Hubka, przedstawiciela WKU Łomża –Roberta Grzeszczyka i innych. Wśród gości byli też: rodzina I dowódcy 9. PSK Franciszka Kaczkowskiego, zastępca kom. Policji Państwowej – Krzysztof Kuligowski, przedstawiciele Straży Granicznej i PSP, Biebrzańskiego Parku Narodowego, leśnictwa, Poczty Sztandarowe, członkowie Strzelca, ZHP, szkoły z powiatu, sponsorzy, media, sympatycy dziewiątki, szkoły Im. 9. PSK oraz zainteresowani uroczystością.  

Podczas świątecznej akademii głos zabrało wielu mówców, którzy dziękując za zaproszenie na tak zaszczytną i wspaniale zorganizowaną uroczystość, wyrażali wdzięczność tym, którzy bronili naszej wolności i oddawali za nią życie.   

 Emocjonalne było również przyjęcie i wręczenie statuetek “Przyjaciel ZS Nr 2 im. 9. PSK”, a ich duża ilość świadczyła o bardzo wielu Przyjaciołach Zespołu Szkół Nr 2.

Można było zobaczyć „Marsz Pułkowy” i powitanie, „Apel Pamięci”, uczestniczyć w oddaniu hołdu przez złożenie kwiatów w holu szkolnym pod tablicą pamięci – 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie.

A w końcu emocjonować się zręcznością młodych ludzi, którą udowodnili podczas musztry paradnej.

 

Podczas Święta Pułkowego odbył się dosłowny „szturm” na plac przy ul. Wojska Polskiego 61b.

Bogaty program Pikniku Militarnego w tzw. parku z czołgami przewidywał: „militarne wojaże”, oglądanie, dotykanie i zabawianie się replikami militarnymi, konkursami, strzelaniem i degustacją grochówki.

W parku oczekiwała, nie tylko na młodego widza:    

 

– replika tankietki TKS   

– replika samochodu pancernego KFZ-13

– replika czołgu FT-17 (model-1917)

– pokazy na sprzęcie wojskowym

– nadmuchiwane zabawki plenerowe

– zabawy, gry i konkursy

– mini rekonstrukcja potyczki z IX 1939 r.   

– grochówka żołnierska.

 

DUMNI, ŻE NOSZĄ IMIĘ 9. PUŁKU STRZELCÓW KONNYCH   

 

Od maja 1924 roku do września roku 1939 przy ul. Wojska Polskiego 84 stacjonował 9. Pułk Strzelców Konnych, a po II wojnie kolejna jednostka wojskowa.  W roku 1990 po ostatecznej likwidacji grajewskiej jednostki, od 1 września 1995r. szkoła stała się beneficjentem obiektów i częściowo przyległych terenów wojskowych. Jednak dawna jednostka – dziewiątka – pozostawiła po sobie trwałe ślady istnienia w pamięci społeczeństwa, w historii i w postaci utrwalonych nazwisk jej członków na skwerze pod dębami.  

Po 61 latach od zakończenia służby przez jednostkę, w sobotę, 9 września 2000 roku nadano imię 9. PSK dla Zespołu Szkół Zawodowych, który to 1.09. 2002 r. przyjął nazwę – Zespół Szkół Nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie. Skrócone właściwości reform Średniej Szkoły Zawodowej, która w Grajewie zajmowała tereny wojskowe przedstawiają „Szkolne opowieści – cz. 1-9” emitowane na Portalu e-Grajewo.pl. Stanowią one fragmentaryczną genezę szkolnictwa zawodowego w powiecie grajewskim.     

Trudno się oprzeć szkole w noszeniu tak sławnego imienia jednostki, której mundury i talenty dowódcze budziły powszechny respekt i szacunek.  

Dziewiątka, to dobór ludzi, piękne konie, ładny strój, odwaga, celność i błysk broni. Mężna jazda siedziała sobie w ładnych siodłach na wspaniałych koniach i pewna siebie przez lata w służbie Ojczyźnie odnosiła sukcesy. I choć grajewski żołnierz tuż przy granicy z Prusami Wschodnimi ryzykował życiem – to służba w wojsku była zaszczytem! Zatem, oprócz idei ojczyźnianej, co pchało wówczas młodych Polaków do wojska oprócz chęci potwierdzenia męskości i bycia „Lwem Lechistanu”?

 

    9. PUŁK STRZELCÓW KONNYCH   

 

W Polsce 9. Pułk Strzelców Konnych uformowano w Hrubieszowie 10 X 1921 roku.

Po usprawnieniu funkcjonalności i struktur pułków strzelców konnych w oddziały samodzielne, pułk od 24 V 1924 roku przeszedł do garnizonu Grajewo-Osowiec. Wkrótce dziewiątkę wcielono w skład IX Brygady Kawalerii, aby w 1937 roku przemianować ją na Podlaską Brygadę Kawalerii.

Wyrazem dobrej współpracy z miejscową ludnością było m.in. ufundowanie pułkowi przez Związek Ziemian powiatu Szczuczyn i Kolno sztandaru, który wręczono jednostce 27 IX 1928 roku. W okresie wojny obronnej we wrześniu 1939, aż do kapitulacji w dniu 6 X 1939 r. pułk jako Podlaska Brygada Kawalerii toczył zacięte walki i bronił wytyczonych celów, w miarę własnych i ogólnych sił militarnych w kraju i na tle niedotrzymanych umów przez narody sprzymierzone.   

 

REKONSTRUKTORZY HISTORYCZNYCH CHWIL UNIESIEŃ

Często media donoszą o grajewskiej szesnastoosobowej Grupie Rekonstrukcji Historycznej 9. PSK w Grajewie, której dowódcą jest Tomasz Dudziński.

Siłami istotnymi grajewskich odtwórców i propagatorów historii jest zespół celebrytów wojskowych stanowiących: Klub Byłych Żołnierzy 9 PSK i 9 PSK AK, Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK i Grupę Rekonstrukcji Historycznej.

Wszyscy, a wśród nich Grupa Rekonstrukcyjna nie musi się chwalić, ponieważ posiada uzasadnioną potrzebę działania, duży, rzeczywisty i udokumentowany dorobek swoich działań i spójności z narodem. Społeczność, nie tylko powiatu grajewskiego, ale w kraju i za granicą pod naciskiem silnych bodźców impresji ogląda ich scenariusze militarne, – jak prawdziwych uczestników wojen i specjalistów od zwycięstw. W miarę potrzeby wprowadzają w środowisku nastrój grozy, emocje, żart i śmiechy a wszystko to po to, żeby przedstawiając prawdę historyczną jednoczyć się ze społeczeństwem, dając mu obraz polskiej walki, bólu i zwycięstwa, ale i humanitaryzmu.

Towarzystwo Przyjaciół 9. PSK w Grajewie, które powstało w roku 2000, zrzesza ponad 70 członków, a jego celem najwyższym jest m.in. kultywowanie tradycji „dziewiątki”.

 

Tegoroczna uroczystość 9. Pułku Strzelców Konnych przebiegała bardzo sprawnie i była przedmiotem emocjonalnych uniesień wśród wielu przyjaciół i gości. Szkoła i miasto zawdzięcza atmosferę autentyczności święta przez uczestniczenie w nim reprezentacji współczesnego wojska. A trzeba przyznać, ze nasze polskie wojsko prezentuje się wspaniale i godnie.

W święcie „dziewiątki” oraz jej imienniczki ZS nr 2 uczestniczyli: 2 batalion 15. Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej im. Zawiszy Czarnego, który od  który od wielu lat współpracuje współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół 9. Pułku Strzelców Konnych w Grajewie w zakresie wzmocnionego kultywowania tradycji 9 pułku strzelców konnych.

Uroczystość odbyła się pod honorowym patronatem Podlaskiego Kuratora Oświaty. Organizatorami i współorganizatorami tegorocznej, ambitnej edycji obchodów święta patriotyczno-militarno-edukacyjnego i Dnia Patrona Zespołu Szkół, byli: Antoni Dudziński – Prezes Towarzystwa Przyjaciół 9. PSK w Grajewie, Starosta Zygmunt Kruszyński, Dyrektor Grajewskiego Centrum Kultury – dr Tomasz Dudziński, Dyrektor Zespołu Szkół Nr 2 im.9.PSK w Grajewie – Marzena J. Sulkowska, Prezes Klubu Byłych Żołnierzy 9. PSK i 9. PSK AK – por. w st. spocz. Stanisław Wiśniewski oraz sponsorzy i władze Grajewa.    

Zwieńczeniem święta 9. Pułku Strzelców Konnych i szkoły było spotkanie integracyjne podczas konsumpcji w szwedzkim stylu w dawnym budynku jednostki, a później przy żołnierskiej grochówce w parku „militarnym”.  

 

    Tekst, film i zdjęcia: Stanisław Orłowski   

 

GALERIA ZDJĘĆ

 

 

Polecam materiały uzupełniające:

 

1. Święto 9. PSK ’2015

2. Szkolne opowieści

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.