Świąteczna lektura

aktualizacja: 2020-12-24 13:03:31     nr wiadomości: 44354     przeczytano: 1457     Ilość komentarzy komentarze: 0

REFLEKSJE Z GAZETKĄ „SZCZUCZYŃSKIE WIEŚCI”  

Ukazało się przedświąteczne wydanie, 26 numeru (3/2020) lokalnej gazetki „Szczuczyńskie Wieści”. Pierwszą (z ilością 24 stron) gazetkę „Szczuczyńskie Wieści” nr 1 (1) otrzymali Czytelnicy na święta Bożego Narodzenia w 2013 roku. Na jej okładce, jako jedynej w formacie A4, zamieściliśmy fotografię z 28 listopada 2013, kiedy to po kapitalnym remoncie oddano do użytku budynek UM (Szczuczyński Ratusz). W ciągu siedmiu lat gazeta doskonaliła się razem z jej Redakcją i Autorami interesujących artykułów. Na tegoroczne święta Bożego Narodzenia przekazaliśmy gazetę z ilością 48 stron tekstów i obrazów. Zapewne Czytelnicy domyślają się, że gdybyśmy opisali i zamieścili wszystko, co w Szczuczynie się dzieje, to periodyk nie byłby gazetką, tylko książką. Okładkę nr 3/2020 zdobi oddany do użytku w Szczuczynie 30.09.2020 roku „Tor rowerowy” (Pumptrack). Po życzeniach „Wesołych Świąt” przekazanych na rewersie okładki przez Artura Kuczyńskiego – Burmistrza Szczuczyna i Tomasza Mioduszewskiego – Przewodniczącego Rady Miejskiej oraz pracowników wydziałów, zespołów i samodzielnych stanowisk pracy UM, są nowości o różnej tematyce. Na przedostatniej stronie Mikołaj, który zaplątał się w labiryncie nowych dróg, potrzebuje pilnej pomocy w odnalezieniu sań z prezentami. Liczy On na dzieci, bo dla nich od Bałtyku po Karpaty chce rozwieźć prezenty na czas, bez wchodzenia przez komin!

Kolejne strony „gazety” z powodu nadmiaru pracy albo lenistwa przedświątecznego nie jestem w stanie zaprezentować pełni ich różnorodnego bogactwa. Wskazana tu niewielka próbka jest jedynie zachętą do lektury całości naszych „Szczuczyńskich Wieści”.  

Podczas gdy pandemia koronawirusa trwa, a Polska przygotowuje się do szczepienia obywateli przeciw COVID-19, stan zagrożenia katastrofalnie rośnie. W okresie przedświątecznym lockdown został poluzowany i nie ma planu wprowadzenia zakazu przemieszczania się przed Wigilią BN. Natomiast po Bożym Narodzeniu restrykcje mogą powrócić ze zdwojoną siłą. Zależnie od sytuacji epidemicznej wkrótce Polska może być podzielona na strefy o różnym poziomie obostrzeń. Zapowiadana ostra trzecia fala koronawirusa trwa, a w tej sytuacji apele o odpowiedzialność tylko za siebie i za osoby bliskie nie wystarczą, dlatego od 28 grudnia do 17 stycznia może lub ma być wprowadzona narodowa kwarantanna – lockdown.

Mamy pełną świadomość o sytuacji zagrażającej życiu na świecie. Od czasów II w. św. potem stanu wojennego, nie było tak wielkich rozczarowań w święta Bożego Narodzenia, jak teraz. Nie grzmi tu szczęk broni, noc nie rozjaśnia się przez tarcie pocisków, a jest lęk przed śmiercią i zniewoleniem przed niewidzialną, masową katastrofą niesioną podstępnie przez Covid-19.

Mimo wszystko żadne święto nie ma w sobie tyle swoistego uroku, co Boże Narodzenie. Niesie ono odpowiedni nastrój, mieniący się wszystkimi odcieniami naszego życia: wesołości, wzruszenia, serdeczności, dowcipu i humoru. 

Drodzy Czytelnicy, Mieszkańcy Szczuczyna i gminy, powiatu grajewskiego, Przyjaciele Szczuczyna, Rodacy w całym kraju i za granicą: Redakcja Szczuczyńskich Wieści składa wszystkim serdeczne, pokojowe życzenia wszelkiej pomyślności z okazji Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku – 2021. Stroskanym, zabieganym i Drogim nam Czytelnikom życzymy – Świąt pełnych magii i nadziei! Życzymy, by przy wigilijnym stole nie zabrakło światła i ciepła rodzinnej atmosfery, a jednocześnie tradycyjnego, dodatkowego nakrycia. Życzymy, by Święta i Nowy Rok oddaliły pandemię i wniosły ze sobą szczęście, miłość, zrozumienie i radość życia w ludzkiej wspólnocie, nie zapominając, że największą wartością jest zdrowie osobiste, rodziny i wspólna Ojczyzna.

W czasie, kiedy nie mamy możliwości złożenia życzeń osobiście, warto wysłać „mail”, „SMS” opublikować „post”, skorzystaj z konwersacji na Facebooku, Fanpage, Messengerze lub innej aplikacji, aby obdarować swoją czułością oczekujących.  

 

                 Skany i tekst: Stanisław Orłowski /20 grudnia 2020 r. 

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.