sobota, 23 października 2021

Wiadomości

Pożar sadzy w Bzurach, mieszkańcy bezpiecznie opuścili budynek

Pożar sadzy w Bzurach, mieszkańcy bezpiecznie opuścili budynek

Rozpoczął się sezon grzewczy. Jednostki ratowniczo - gaśnicze już wyjeżdżają do pożarów sadzy w przewodach kominowych. Do takiego zdarzenia doszło 17 września br. po godz. 22 w Bzurach. Na szczęście nikomu nic się nie stało, mieszkańcy opuścili budynek przed przyjazdem strażaków.


Jedną z głównych przyczyn powstania pożarów sadzy w przewodach kominowych jest zwykłe zaniedbanie właścicieli lub użytkowników budynków mieszkalnych. Brak kontroli drożności przewodów kominowych i wentylacyjnych może spowodować, że bezbarwny i bezwonny tlenek węgla (czad), powstający na skutek niepełnego spalania węgla, czy drewna przy niedostatecznym dopływie tlenu, staje się przyczyną śmierci. Innym powodem powstania pożarów w budynkach są nieszczelności przewodów kominowych oraz pożary nagromadzonej sadzy w kominie.


Pożary kominowe mogą spowodować pęknięcie komina i przeniesienie się ognia do wnętrza pomieszczenia. Wylatujące w czasie takiego pożaru iskry i płaty palącej się sadzy mogą spowodować pożar sąsiednich budynków i materiałów. Właściciele budynków mieszkalnych powinni zadbać, we własnym zakresie lub wynajmując firmy zajmujące się tego typu usługami, o systematyczne czyszczenie przewodów dymowych, aby zapobiec wymienionym zdarzeniom. 


W razie wystąpienia pożaru przewodu kominowego należy wygasić palenisko (piec, kominek), poprzez ostrożne wybranie materiału palnego, szczelne zamknięcie pieca, zabezpieczyć wylot komina sitem oraz obserwować niższe części komina, czy nie powstają pęknięcia, którymi może wydostać się płomień. Sito można zastąpić mokrą płachtą, którą w czasie pożaru nakrywa się wylot przewodu kominowego. Płachtę należy zlewać wodą, aż do czasu wypalenia się sadzy, po czym pożar sam wygaśnie. Na palącą sadzę można wsypywać sól kuchenną. 
Pożarów kominowych nie należy gasić wodą, gdyż gwałtowne oziębienie komina i parowanie wody mogą spowodować jego pęknięcia i rozprzestrzenienie się pożaru. Zabronione jest też obudowanie przewodu materiałami palnymi - przypominają grajewscy strażacy.

 

piątek, 22 października 2021

Dzień targowy 22.10.2021r.

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.