piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Łazienka w stylu klasycznym - jak to zrobić?

Jest ponadczasowy i niezwykle elegancki. Zawsze prezentuje się z klasą i ceni wysmakowane detale. Styl klasyczny, bo o nim mowa, chociaż znany i lubiany od wieków, do dzisiaj nie traci na popularności w aranżacjach współczesnych wnętrz. Jak urządzić łazienkę w stylu klasycznym? Podpowiadamy, jakie kolory, materiały i meble wybrać do klasycznej łazienki.

Klasyczna łazienka z wzorzystymi dekorami i posadzką imitującą parkiet. Fot. Tubądzin

Wnętrza klasyczne

Styl klasyczny we wnętrzach czerpie inspirację z przeszłości. W architekturze klasycznej często spotkamy miękkie formy łuków, dekoracyjne listwy i sztukaterię. Wśród wzorów dominują historyzujące motywy – meandry, plecionki i ornamenty ze wzorami roślinnymi. W klasycznej aranżacji występują naturalne materiały, głównie kamienie. Popularne jest również drewno do łazienki, zwłaszcza te w ciemnych, egzotycznych odcieniach. Paleta kolorystyczna stylu klasycznego należy do najłagodniejszych i najbardziej stonowanych wśród trendów wnętrzarskich i jest utrzymana w ciepłych tonacjach. Najczęściej wybieranymi kolorami są kremowe beże i brązy, biel oraz ciepłe szarości taupe. Szlachetności aranżacjom dodadzą też akcenty metali: złota, starego brązu lub miedzi. W łazience mogą być wprowadzone na armaturze, na oprawach oświetleniowych lub w formie uchwytów stylizowanych mebli.

Poniżej przedstawimy pomysły na aranżacje klasycznej łazienki z dwoma najpopularniejszymi materiałami. Jeżeli interesują Cię inne style aranżacyjne i porady na temat urządzania kuchni, sypialni i salonów, zapraszamy na https://domni.pl po więcej inspiracji.

Klasyczna łazienka z kamieniem

Ozdoba klasycznej łazienki z pewnością są faktury materiałów wykończeniowych. Świetnie sprawdzają się kamienie takie jak marmur, piaskowce, opal i trawertyn. Naturalny kamień na ścianie w łazience możemy stosować dopiero po odpowiedniej impregnacji, która obniży nasiąkliwość wodną. Ciekawą, lżejszą i bardziej odporną na uszkodzenia mechaniczne alternatywą jest imitacja kamienia na ścianę, czyli spieki kwarcowe oraz konglomeraty o rysunku kamieni. Sprawdzonym rozwiązaniem są też płytki imitujące kamień do łazienki klasycznej – bogata oferta producentów ceramiki wykończeniowej pozwoli też znaleźć ciekawe, klasyczne dekory i ozdobne mozaiki. Takie akcenty podkreślą stonowaną bazę i dodadzą aranżacji eleganckiego sznytu.

Klasyczna łazienka nie musi być w całości stylizowana: płytki w odcieniach wanilii i ciepłej czekolady
oraz delikatne złocenia dekoru świetnie współgrają ze współczesnym prysznicem bez brodzika. Fot. Tubądzin


Łazienka klasyczna z drewnem

Drewno w łazience z pewnością ociepli wnętrze i doda jej bardziej salonowego, wypoczynkowego charakteru. Najlepiej sprawdzą się tu naturalne gatunki drewna egzotycznego – o wysokiej zawartości naturalnych żywic i olejów. Najpopularniejsze są iroko, merbau czy heban. Są bardziej odporne na działanie wilgoci, wysoką temperaturę i rozwój grzybów, niż gatunki rodzime. W łazience popularne są więc drewniane blaty i oraz meble wykończone naturalnymi fornirami. Ciekawie prezentują się też fornirowane płyty na ścianach części suchej łazienki, np. przy stelażu WC. Zadbajmy o odpowiednie zabezpieczenie i regularną impregnację surowego drewna, aby służyło nam jak najdłużej. Meble do łazienki klasycznej mają eleganckie, dopracowane formy – np. ramowo-płycinowe fronty, wyoblone brzegi blatów oraz wysokie nóżki. Witrynka z przeszkleniem, lub szeroka komoda z szufladami pod umywalką – takie meble przypominają nieco wyposażenie salonu i wprowadzają w przyjemny, relaksujący nastrój.

Warto zwrócić uwagę na stylizowaną ceramikę i armaturę – umywalki na postumentach
i wanny z dekoracyjnymi łóżkami stworzą klimatyczną, klasyczną atmosferę. Fot. Roca.

Ciekawym akcentem nadającym łazience klasyczny charakter jest posadzka imitująca parkiet. Charakterystyczne ułożenie w kwadraty lub elegancką jodełkę możemy wykonać z gresu, lub klinkieru. Płytki drewnopodobne w łazience klasycznej pozwolą uzyskać oczekiwane efekty niewielkim kosztem. Zaletą posadzki z płytek jest jej trwałość. Klinkiery lub gresy dobrze przewodzą i kumulują ciepło, co pozwala wyposażyć łazienkę w ogrzewanie podłogowe.

Klasyczna łazienka – jakie wybrać wyposażenie?

Na tle elegancko wykończonych ścian i podłóg możemy wyeksponować wyposażenie. Na aranżacje klasycznej łazienki możemy spojrzeć dwojako – historycznie, lub nowocześnie. We współczesnym wnętrzu inspirowanym klasyką świetnie odnajdą się podwieszane miski ustępowe ze stelażem oraz prysznice walk-in bez brodzika. Do wnętrz historyzujących warto poszukać stylizowanej, stojącej ceramiki sanitarnej. WC kompakty oraz geometrycznie rzeźbione umywalki z postumentem dodatkowo podkreślą naszą sympatię do klasycznych rozwiązań. Dzięki współczesnej technice dostępne są też kompaktowe toalety bezrantowe – oprócz klimatycznego designu oferują te same zalety, co ich podwieszane odpowiedniki. Są równie oszczędne, komfortowe w użytkowaniu i łatwe w utrzymaniu w czystości.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.