piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Jak zacząć żeglować? Postaw pierwszy krok na pokładzie!

Żeglarstwo może wydawać się drogim, zarezerwowanym dla milionerów hobby. Czy jednak jest tak w rzeczywistości? Cóż, na pewnym etapie z pewnością potrzeba wielu pieniędzy. Jeśli jednak jest to coś, co chcesz zacząć robić, postawienie pierwszych kroków jest prawdopodobnie łatwiejsze, niż myślisz. Miliony również nie są niezbędne - chyba, że od razu chcesz kupić własny jacht. W poniższym artykule przedstawimy Ci kilka podstawowych terminów i podpowiemy, jak zacząć przygodę z jednym z najwspanialszych sportów na świecie.

 

Jak chcesz żeglować?


Żeglarstwo rekreacyjne dzieli się z reguły na dwie podkategorie: rejsy i regaty. Musisz zdecydować, która z nich interesuje Cię bardziej. Rejsy to na ogół spokojne żeglowanie między różnymi portami. Jeśli na swój rejs masz tydzień, możesz spokojnie żeglować przez cały dzień i zatrzymywać się w innym miejscu każdej nocy. Regaty to z kolei zupełnie inne doświadczenie - to odpowiednik wyścigów samochodowych. Łodzie wyruszają z wyznaczonego punktu w tym samym czasie, a każda z nich stara się dotrzeć do celu jako pierwsza. Ścigać można się właściwie wszystkim - od małych, jednoosobowych łódek po wielometrowe, potężne statki. Większość regat trwa zaledwie kilka godzin, chyba że zaczniesz brać udział w zawodach na wyższym szczeblu. 


Kiedy zaczynasz swoją przygodę z żeglowaniem, prawdopodobnie łatwiej Ci będzie, gdy zdecydujesz się na tylko jedną z obydwu możliwości. Jeśli potrzeba Ci relaksu, spokoju i wyciszenia, rejsy z pewnością przypadną Ci do gustu. Gdy jednak pragniesz adrenaliny i emocji, powinieneś wziąć udział w wyścigach z prawdziwego zdarzenia. To, co wybierzesz, zależy już tylko wyłącznie od Ciebie i Twoich preferencji. Z czasem prawdopodobnie będziesz mieć okazję uczestniczyć zarówno w rejsach, jak i emocjonujących wyścigach. 

 

Opanuj podstawy żeglowania


Żeglowanie jest łatwiejsze, niż Ci się wydaje - ale od czegoś trzeba zacząć. To jedna z tych rzeczy, w których podstawy poznasz w kilka dni, ale opanowanie jej zajmuje całe życie. Jeśli mieszkasz w pobliżu morza lub nad wystarczająco dużym jeziorem, być może w okolicy znajdziesz szkołę żeglarską. W takich miejscach często latem prowadzi kursy się dla początkujących. Ponadto potrzebny jest Ci
patent żeglarski, który jednak - na pierwszym stopniu - nie jest trudny do zdobycia i można zacząć kurs już w wieku 14 lat. To swoisty odpowiednik prawa jazdy i absolutna podstawa, od której powinieneś zacząć przygotowania do żeglarstwa. Kursy w formie rejsów dla osób dorosłych zazwyczaj trwają 7 lub 14 dni. 

Możesz też dołączyć do klubu jachtowego, jeśli tylko masz taką możliwość. Nie jest to niezbędne, ale może ułatwić znalezienie ludzi do wspólnego żeglowania. Jeśli w pobliżu znajduje się tego rodzaju miejsce, spróbuj się do niego zapisać. Nie musisz skupiać się na drogich, prestiżowych klubach jachtowych - istnieje wiele mniejszych, lecz równie ciekawych alternatyw. Szukaj niewielkiego stowarzyszenia ludzi z pasją, najlepiej z regularnymi imprezami i spotkaniami dla członków klubu. W ten sposób nawiążesz wiele ciekawych znajomości z ludźmi, którzy podzielają Twoją pasję.

 

Jak zacząć pływać w rejsach?


Gdy już znasz podstawy żeglowania, czas poszukać odpowiedniej łodzi. Nie musisz od razu kupować własnej - możesz popłynąć w rejs z kimś. W takim wypadku dobrze jest zawsze trzymać rękę na pulsie i sprawdzać ogłoszenia na forach. Właściciele jachtów często potrzebują towarzystwa lub dodatkowej pary rąk podczas rejsu. Zapewnią Ci oni wówczas
sprzęt żeglarski i wszystko, czego potrzebujesz. Problem polega jednak na tym, że nie zawsze może pokrywać się to z terminem, w którym jesteś dostępny. Największe szanse masz wtedy, gdy jesteś gotów w krótkim czasie wskoczyć na pokład i popłynąć na kilkudniowy rejs. Sytuacja ma się podobnie z długością samych wypraw - na te krótsze często jest więcej chętnych, niż na dalsze rejsy. Jeśli jesteś gotowy popłynąć na dwutygodniową wycieczkę po otwartym morzu, z pewnością znajdziesz odpowiednich kompanów. Żeglować można w każdym wieku i nie trzeba mieć do tego specjalnych predyspozycji, szczególnie podczas rejsów. Mimo wszystko prowadzenie statku wymaga czasem odrobiny siły. Dlatego warto mieć na pokładzie kogoś, kto jest sprawny fizycznie i dobrze poradzi sobie z zadaniami, które tego wymagają. 

 

Jeśli należysz do jednego z klubów jachtowych, sytuacja jest nieco prostsza. Po prostu poinformuj swoich znajomych, że szukasz możliwości popłynięcia w rejs. Jest duża szansa, że prędzej czy później ktoś się odezwie i zaproponuje Ci, byś płynął z nim. Alternatywą są wspomniane już fora żeglarskie oraz lokalne grupy na Facebooku. 

 

Jak zacząć się ścigać?


Jeśli bardziej od rejsów interesują Cię regaty, masz dwie opcje. Możesz nabyć własną łódź lub znaleźć taką, na której będziesz członkiem załogi. Podczas kursu spodobało Ci się pływanie niewielką łódką? Wówczas możesz pomyśleć o kupnie własnej. Przejrzyj portale ogłoszeniowe oraz Allegro, a także zorientuj się w lokalnych środowiskach żeglarskich. Niewielkie łodzie wiosłowe można kupić już za kilka tysięcy złotych, koszt tych sportowych może być nawet kilka razy wyższy. Gdy nie posiadasz odpowiedniego budżetu, możesz również spróbować wypożyczyć łódkę. Czy ktoś z Twoich znajomych żegluje? Jeśli tak, zwróć się do niego w pierwszej kolejności. 

Jeśli bardziej interesują Cię wyścigi jachtów, sprawa jest jeszcze prostsza. Przejdź się po lokalnych klubach i sprawdź, czy ktoś nie szuka załogi do tego rodzaju regaty. Chętnych zapewne może być wielu, ale jeśli uda Ci się złapać na choćby kilka wyścigów, z czasem wyrobisz sobie odpowiednią renomę. 

 

Żeglarstwo to świetna zabawa i bardzo interesujące doświadczenie życiowe. Pomimo tego, jaką ma renomę, postawienie swojego pierwszego kroku jako żeglarz wcale nie jest takie trudne. Nie potrzeba mieć również w zanadrzu olbrzymich pieniędzy. Odpowiedni budżet oczywiście znacznie ułatwia sprawę - dzięki niemu można od razu zacząć żeglować na swoim. Jeśli jednak jesteś wystarczająco zdeterminowany, wypłyniesz na rejs nawet za stosunkowo niewielką kwotę. 

 

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.