Wiadomości

Akcja Studiuj z UwB zawita do Grajewa

Przed nami kolejne spotkanie z uczniami szkół ponadpodstawowych w ramach akcji „Studiuj z UwB”. Tym razem wykładowcy i pracownicy Uniwersytetu w Białymstoku odwiedzą I LO im. Mikołaja Kopernika w Grajewie.  

W środę, 7 grudnia, z młodzieżą spotkają się przedstawiciele Wydziału Fizyki, Instytutu Zarządzania, Wydziału Biologii, Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji, Biura Karier UwB, Centrum Popularyzacji Nauki oraz Działu Promocji. 


Dr Krzysztof Gawryluk z Wydziału Fizyki opowie o grach komputerowych i robotach, ale …w ujęciu interdyscyplinarnym. Jak tworzy się gry? Czy wystarczy znajomość informatyki? A może potrzebna jest też wiedza z zakresu matematyki lub fizyki? 


Dr Marek Bartoszewicz z Wydziału Biologii UwB odkryje tajemnice ludzkiego mózgu. Opowie o tym, w jaki sposób mózg przetwarza informacje, jakie są rodzaje pamięci i co należy usprawnić w procesie uczenia się, by stał się on jednocześnie przyjemny i efektywny. 

 


Mgr Aleksandra Kopko z Instytutu Zarządzania przeprowadzi warsztat dotyczący kontroli jakości, w którym produktem kontrolnym będzie …czekolada. Marcelina Wojno z Biura Karier zaprosi uczestników do świata kreatywności w czasie warsztatu „Wyginaj śmiało umysł”.

 


Spotkanie z uczniami w Grajewie będzie również okazją, by bliżej poznać największą podlaską uczelnię, jaką jest Uniwersytet w Białymstoku. Przedstawiciele Uniwersyteckiego Centrum Rekrutacji opowiedzą, co można studiować na UwB, jak wygląda proces rekrutacji, gdzie studenci mogą realizować swoje zainteresowania i pasje.

 


Akcję koordynuje i do współpracy kolejne szkoły zaprasza Centrum Popularyzacji Nauki UwB.

 

 

 

Studiuj z UwB! I Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika w Grajewie 7.12.2022 r., godz. 9:50 – 12:50

I BLOK

9:50-11:10 – Wydział Biologii – dr Marek Bartoszewicz – wykład "Ludzki mózg – (nie)doskonały komputer"
Wykład pokazuje sposób, w jaki ludzki mózg przetwarza informację, opowiada o rodzajach pamięci, pokazuje różne sposoby postrzegania rzeczywistości (odwołując się do potrzeb osób neuroodmiennych, np. z zespołem Aspergera) oraz podpowiada, co należy usprawnić w procesie uczenia się, by stał się on jednocześnie przyjemny i efektywny. 

11:10-11:30 – Prezentacja zasad rekrutacji i odpowiedzi na pytania (Uniwersyteckie Centrum Rekrutacji)

II BLOK

9:50-10:15 – Prezentacja zasad rekrutacji i odpowiedzi na pytania (Uniwersyteckie Centrum Rekrutacji)

10:15-11:30 – Wydział Fizyki - dr Krzysztof Gawryluk – wykład „Fizyka gier komputerowych i robotów”

Gry komputerowe nas otaczają – spotykamy je na telefonach komórkowych, w przeglądarce internetowej, konsolach czy też na komputerach stacjonarnych. Ale jak się je tworzy? Czy wystarczy znajomość informatyki? A może potrzebna jest też wiedza z zakresu matematyki lub fizyki? Programowanie robotów to nie samo programowanie, ale umiejętność wykorzystania zagadnień 
z elektroniki - ponownie trafiamy na tematy z fizyki. Podczas spotkania omówione będzie łączenie informatyki z fizyką i przedstawione zostaną prace gier komputerowych i robotów, stworzonych przez studentów.

WARSZTATY:

9:50-11:10 oraz 11:30-12:50  Marcelina Wojno (Biuro Karier) „Wyginaj śmiało umysł - sztuka kreatywnego myślenia” 

Wyginam śmiało umysł – to hasło przewodnie zajęć kreatywnych. Uczestnicy będą pobudzać u siebie kreatywne myślenie. Dlaczego warto czasem porzucić myślenie jednotorowe i schematyczne? 
A w czym pomaga kreatywność na co dzień? Przede wszystkim w zapamiętywaniu, w uczeniu się, 
w rozwiązywaniu problemów. Podstawą kreatywności jest korzystanie z zasobów naszej wyobraźni 
i zarazem przekraczanie jej granic. Ta umiejętność jest bardzo ceniona na rynku pracy, w pracy zespołowej. Jak powiedział kiedyś Albert Einstein, który może posłużyć tutaj jako doskonały przykład: ”Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, aż znajduje się taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on to robi.” To właśnie jest motto zajęć kreatywnych.

9:50-11:10 oraz 11:30-12:50 mgr Aleksandra Kopko (Instytut Zarządzania) „Kontrola jakości… czekolady!”   

Kontrola jest jedną z czterech podstawowych funkcji zarządzania. Jest istotnym elementem, ponieważ pozwala nam sprawdzić czy udało się osiągnąć wszystkie założenia, np. dotyczące jakości produktów. Podczas warsztatu będzie można poznać jeden z możliwych sposobów dokonywania kontroli jakości, a mianowicie kontrolę punktową. Połączymy przyjemne z pożytecznym, gdyż wiedzę będzie można zdobywać porównując ze sobą różne marki czekolad. 

 

 

wtorek, 23 kwietnia 2024

Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ełk. Kierowca potrącił pieszych na chodniku

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.