piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 2 komentarzy
  • 9069 wyświetleń

Wzrost zachorowań na grypę

Na ulicach, w sklepach, w pracy miją nas kaszlące i kichające osoby - mamy sezon grypowy. W styczniu br. w województwie podlaskim zgłoszono 16 300 zachorowań oraz podejrzeń zachorowań na grypę. Miesiąc wcześniej odnotowano ich 10 083. Najwyższy współczynnik zapadalności dziennej na 100 tys. mieszkańców zauważono w powiatach: bielskim – 110, białostockim – 64 i sokólskim – 61. Najczęściej chorowały osoby w wieku 15 - 64 lata.

W powiecie grajewskim, w grudniu 2017 r. odnotowano 373 zgłoszenia, średnia dzienna zapadalność na 100 tys. osób wyniosła 25, w styczniu br. zgłoszono już 563 przypadki, średnia dzienna zapadalność wyniosła 38. I mimo odnotowanego wzrostu zachorowań na razie epidemia nam nie grozi. Także w stosunku do poprzedniego roku jest mniej zachorowań. W styczniu 2017 r. w całym województwie zgłoszono 31 743 przypadki, w powiecie grajewskim 1 231.

Warto dodać, że na Podlasiu są miejsca gdzie mieszkańcy nie zmagają się z ostrymi chorobami układu oddechowego, np. w powiecie kolneńskim odnotowano tylko jeden przypadek zachorowania, w powiecie hajnowskim zgłoszono ich 7.

W Polsce sezon zachorowań trwa od września do kwietnia następnego roku, przy czym szczyt zachorowań przypada na luty i marzec. Grypa atakuje osoby w każdej grupie wiekowej. Najbardziej narażone są osoby z osłabioną odpornością. Są to ci, którzy skończyli 65 lat, mają chorobę niedokrwienną serca, nadciśnienie tętnicze lub są chorzy na przewlekłą chorobę płuc, czy inne przewlekłe choroby układu oddechowego i krążenia. Bardziej narażeni są też przybywający w większych skupiskach ludzi. Wirus rozprzestrzenia się drogą kropelkową, więc w takich miejscach ryzyko zarażenia się zwiększa.

Specjaliści są zdania, że najskuteczniejszą metodą uniknięcia zachorowania jest profilaktyka. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego - Państwowy Zakład Higieny podkreśla, że najbardziej skutecznym sposobem zapobiegania infekcjom i powikłaniom powodowanym przez wirusy grypy są szczepienia. Szczególnie rekomenduje je dzieciom w wieku 6-59 miesięcy, osobom starszym, przewlekle chorym, a także pracownikom służby zdrowia. Poza szczepieniami ważne jest także regularne i częste mycie rąk wodą i mydłem oraz wystrzeganie się bliskiego kontaktu z osobami chorymi. Warto unikać tłumu i masowych zgromadzeń, a podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos - najlepiej chusteczką.

Choroby nie powinniśmy lekceważyć. Utrzymująca się gorączka, bóle głowy, bóle mięśniowo - stawowe, kaszel to sygnał, by zgłosić się do lekarza.

Z epidemią grypy borykają się Czechy. Tamtejsze ministerstwo zdrowia informowało, że liczba pacjentów rośnie w każdym z regionów kraju. W całym sezonie grypowym zmarło już 10 osób.

 
/e/
 

Komentarze (2)

co z tą czarną herbatą?
zdrowa czy nie :(

Njalepszy jet imbir, czosnek, peperoni na przeziebienia i grypale ataki....

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.