czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

  • 4 komentarzy
  • 7583 wyświetleń

Wywiad z Grzegorzem Zańko

Na portalu e-Grajewo.pl, w plebiscycie pod patronatem Starosty Grajewskiego Zygmunta Kruszyńskiego, na laureata „Człowiek Roku 2017 Grajewa i okolic” pretendują trzy osoby. Każda z nich zasługuje na zdobycie tak prestiżowego tytułu.
 

Analizując bogatą biografię Grzegorza Zańko, a szczególnie jej pozytywne rezultaty, trudno uwierzyć, że jeden człowiek tak wiele może dokonać. Jednak biorąc pod uwagę cechy osobowości, które przekładają się na niekwestionowany autorytet społeczny kandydata, możliwości osiągniętych wyników są bardzo transparentne. W Jego charyzmatycznej postawie mieści się: skromność, uczciwość, opiekuńczość, wrażliwość i wola walki. Te cechy osobowe utrzymują Pana Grzegorza przez ponad 30 lat w aktywności społecznej.  Pracuje na rzecz młodzieży, widząc w każdym z nich własne dziecko, przyjaciela i człowieka przyszłości. W latach 1995-2012 był policjantem w Szczuczynie, potem w Grajewie. W latach osiemdziesiątych pełnił funkcję sekretarza Pracowniczych Ogrodów Działkowych, aktualnie jest aktywnym sołtysem wsi Mazewo gm. Szczuczyn. Od 08.01.2008r do dnia dzisiejszego jest instruktorem zapasów i wiceprezesem Międzyszkolnego Ludowego Uczniowskiego Klubu Sportowego „Gwiazda” przy Urzędzie Miejskim w Szczuczynie. Klub ten działa pod wiodącym patronatem Urzędu Miejskiego w Szczuczynie. Zajęcia przez wiele lat prowadzone są w formie wolontariatu. Ponadto w życiu prywatnym Pan Grzegorz jest przykładnym mężem i kochającym ojcem dwójki dzieci. Niezmienne predyspozycje prospołeczne sprawiają, że nikt się nie dziwi skąd i dlaczego wzięły się aż tak duże osiągnięcia, których nie sposób opisać. Skrótowo można przedstawić je tak:  

- rok 1994 wybrany jako „Sportowa osobowość roku 1994 woj. łomżyńskiego w kategorii – trener”;

- wyróżniony za osiągnięcia szkoleniowe na rzecz laureatów 45. Plebiscytu „Gazety Współczesnej” na 10 najpopularniejszych sportowców województwa podlaskiego w roku 1999;                                                                                              

- wyróżniony za wyszkolenie zdobywczyni IV miejsca w 47. Plebiscycie „Gazety Współczesnej” na 10 najpopularniejszych sportowców woj. podlaskiego w roku 2001;

- w 2001 r. otrzymał Nagrodę Zespołową I Stopnia od prezesa UKFiS M. Nowickiego w uznaniu zasług za szczególne osiągnięcia w pracy szkoleniowej w dziedzinie sportu i kultury fizycznej;

- w 2002 roku został wybrany „Trenerem Roku 2002 Powiatu Grajewskiego”;

- w 2003 r. „w uznaniu za szczególne osiągnięcia w pracy szkoleniowej w roku 2002” otrzymał „Nagrodę Zespołową II Stopnia” od Ministra Edukacji Narodowej i Sportu Krystyny Łybackiej;

- w 2005 roku wyróżniony „Złotą Gwiazdą Polskiego Związku Zapaśniczego”;

- w roku 2008 wyróżniony odznaką „Zasłużony działacz LZS”;

- w roku 2011 i 2013 wyróżniany przez Burmistrza Szczuczyna za działalność sportową.
 

Jego wychowankowie zdobyli medale na Mistrzostwach Europy i Świata w zapasach:  

- Zalewska Katarzyna – brązowy medal Mistrzostw Świata Kadetek w kat. do 46kg w Zgierzu (1999r)

- Zalewska Katarzyna – srebrny medal Mistrzostw Świata Juniorek w kat. do 46kg w NANTES we Francji (2000r).

- Zalewska Katarzyna- brązowy medal Mistrzostw Europy Juniorek w kat do 46kg w TIRANIE w Albanii (2002r).    

Ogólnie szczuczyńscy medaliści w randze Mistrzostw Polski w zapasach, w latach 1993-2017, zdobyli aż 45 medali w tym: 12 złotych, 10 srebrnych i 23 brązowe.

Wychowankowie trenera Grzegorza Zańko odnoszą na tyle liczne sukcesy, że zaowocowały one w powołaniach do Kadry Narodowej na rok 2018.  

 

W ZWIĄZKU Z OSIĄGNIĘCIAMI ZAPYTAŁEM TRENERA GRZEGORZA ZAŃKĘ:
 

Stanisław Orłowski: Podczas opisu sylwetki Grzegorza Zańko pojawia się retoryczne pytanie czy tak empatyczną postać, przed którą ma się respekt, trzeba przedstawiać?    

Grzegorz Zańko: Nie jestem aż tak znany jak inni, dlatego uważam, że warto i trzeba przedstawić każdego tak, jak na to zasługuje.   


S.O.: Z jakiego osiągniętego sukcesu jest Pan najbardziej zadowolony?

G.Z.: Z każdego osiągnięcia cieszę się, bo jest to sukces nie tylko sportowy, ale i wychowawczy. Uwielbiam uczyć, a jeśli nauczę kogoś chociażby przewrotu do przodu, to już się cieszę.  Jednak mile wspominam moje największe osiągnięcie w pracy trenerskiej, jakie osiągnąłem z utalentowaną - Katarzyną Zalewską. Ponadto cieszę się z każdego sukcesu medalistów Mistrzostw Polski w zapasach, którymi są: Artur Poniatowski, Andrzej Seborowski, Ewa Jarząbek, Barbara Jarząbek, Agnieszka Milewska, Monika Szlejter, Ewa Alicka, Karolina Drobińska, Magdalena Drobińska, Damian Trojanowski, a także z wielu mniejszych sukcesów, osiągniętych przez tych i innych wychowanków.
 

S.O.: Z czego wynika u Pana potrzeba działania społecznego na rzecz innych osób?

G.Z.: W moim domu rodzinnym była duża wrażliwość społeczna, której jestem kontynuatorem. Teraz w rodzinie własnej jestem głównym organizatorem, a żona wspiera moje długofalowe działania społeczne. Zawsze obok działalności zawodowej byłem jednocześnie nie tylko chwilowo zaangażowany, ale systematycznie aktywny społecznie.  


S.O.: Taka ciągłość społeczna wpływać może na brak czasu dla rodziny. Jak Pan znajduje czas na pracę społeczną? Skąd lub z czego czerpie Pan inspiracje? Czy ma Pan jakieś wzorce, idolów społecznych?

G.Z.: Czasem myślę, że jest mi dane bycie społecznikiem z powołania. Jestem z tego posłannictwa zadowolony. Często bywało tak, że moja działalność zawodowa częściowo wpisywała się w tę dobroduszną działalność. Jako trener uważam, że zainteresowanie młodzieży sportem oddali ich od angażowania się w patologię społeczną. Inspiracje wzięły się z domu rodzinnego. Ponadto w swoim życiu spotkałem wielu przyjaznych mi ludzi, którzy popierali i popierają mnie w moich działaniach. Nie wiem jak silną rolę odgrywają w tym przekazane mi geny, jednak tego nie odrzucam.     


S.O.: Właśnie, dzięki tym genom znalazł się Pan, wśród pięknych pań, na liście nominowanych do zdobycia zaszczytnego tytułu „Człowieka Roku 2017”.  

G.Z.: Z tego również  się cieszę, że jest nas wielu społeczników i bez zazdrości trzymam kciuki za każdego z nich, a szczególnie, jak to Pan powiedział, za piękne i pracowite Panie.


S.O.: Jaki kierunek działania lub jaki konkretny cel wyznaczył Pan na rok 2018?

G.Z.: Wszystkie sukcesy to wynik ciężkiej pracy nad sobą. Niczego nie robię na siłę, chcę, żeby młodzież z własnej woli i pełnej świadomości dążyła do celu, w miarę swoich predyspozycji.


S.O.: Czym zajmuje się Pan w czasie wolnym, jeśli w ogóle go Pan ma?

G.Z.: Aktualnie pracuję nad książką pt. „Historia Zapaśnictwa Podlaskiego 1926-2016”, która niebawem zostanie wydana.


Wywiad przeprowadził: Stanisław Orłowski

 

Komentarze (4)

Tak jak Autor napisał, Grzegorz to " niekwestionowany autorytet". Jestem po sto razy TAK i ZA.

Bardzo milo wspominam Trenera, wspanialy czlowiek.

brawo dla trenera za kształtowanie ludzi młodych dla internetowego portalu za dobre prowadzenie tego programu i za piękny artykuł dla ulubionego autora.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.