piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Wyciągarka samochodowa – co powinieneś wiedzieć przed zakupem?

Coraz więcej osób decyduje się na zakup wyciągarki samochodowej. Są to nie tylko miłośnicy off-road, ale również „zwykli” kierowcy. Dzieje się tak z powodu wszechstronnego zastosowania tego urządzenia, wykorzystywanego, nie tylko w podróży. Kiedyś ceny wyciągarek były bardzo wysokie, sprzęt był więc dostępny tylko dla wybranych. Dziś praktycznie każdy może sobie pozwolić na taki zakup.

Co potrafi wyciągarka samochodowa?

Urządzenie zostało stworzone dla potrzeb służb ratowniczych, holowników i pomocy drogowej. Jego najważniejszym zadaniem jest wyciągnięcie pojazdu, który zsunął się do rowu lub zaklinował w koleinie, czy piachu, na równą, stabilną powierzchnię. Szybko okazało się, że właściciele aut terenowych wykorzystują te urządzenia na własny użytek. Prawie każdy posiadacz takiego pojazdu uważa wyciągarkę za podstawowe wyposażenie swojego samochodu. Więcej przydatnych informacji na ten temat znaleźć można w artykule: „Wyciągarka samochodowa – niezbędna w każdym samochodzie terenowym". Z czasem krąg miłośników wyciągarek znacznie się rozszerzył, ponieważ okazało się, że urządzenia te mogą również pełnić inne funkcje – doskonale nadają się do wodowania łodzi i wyciągania jej na brzeg, porządkowania terenu (usuwanie dużych kamieni i pni drzew podczas wycinki), czy napędzania bloczka podczas prac budowlanych.

Budowa i zasada działania urządzenia

Zasada działania i budowa wyciągarki jest bardzo prosta. Na ruchomy, cylindryczny bęben nawijana jest lina, do której zamocowany jest wyciągany pojazd. Liny mogą być stalowe lub syntetyczne. Stalowe są bardzo wytrzymałe, ale powodują szybsze zużycie bębna i znacznie zwiększają masę wyciągarki, natomiast syntetyczne są bardzo lekkie, nie niszczą powierzchni bębna, ale są za to mniej trwałe. Niezbędnym elementem wyposażenia urządzenia jest mocny hamulec, który załącza się automatycznie, w chwili zatrzymania bębna. W zależności od rodzaju napędu produkuje się cztery różne typy wyciągarek: ręczne, elektryczne, mechaniczne oraz hydrauliczne. Ręczne są bardzo lekkie, praktyczne i łatwe w obsłudze, jednak mają ograniczone możliwości, ponieważ wymagają do pracy stosunkowo dużej siły ludzkich rąk i dlatego też najczęściej kupowane są do małych, lekkich samochodów oraz na użytek domowy. Wyciągarki mechaniczne i hydrauliczne do pracy potrzebują sprawnego silnika samochodu, natomiast elektryczne są niezależne – posiadają własny silnik napędzany prądem z akumulatora (często wyposażone są w dwa akumulatory).

Parametry charakteryzujące wyciągarkę

Aby urządzenie dobrze spełniało swoje zadanie, powinno posiadać odpowiedni uciąg, czyli siłę, z jaką może udźwignąć inny pojazd. Uciąg powinien być co najmniej 1,5 razy większy od masy całkowitej wyciąganego samochodu. Największy jest na początku liny, a najmniejszy na jej końcu, dlatego producenci umieszczają informacje na karcie urządzenia mówiące o wartościach siły uciągu na różnych jej odcinkach. Nie bez znaczenia jest również rodzaj liny, jej długość, moc wyciągarki, zużycie prądu oraz masa całego urządzenia.

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie?

Przed zakupem należy dokładnie określić zadania, które przed wyciągarką stawiamy. Jeśli posiadamy mały, lekki samochód, nie ma sensu kupowanie drogich urządzeń o dużej mocy, które są ciężkie. Należy wziąć również pod uwagę parametry urządzenia i łatwość jego montażu. Najlepiej, żeby była to markowa, wysokiej klasy wyciągarka. Dragonwinch.com to strona, na której można znaleźć wiele różnych modeli wysokiej jakości wyciągarek, o dobrych parametrach technicznych i zróżnicowanych cenach z gwarancją długiej i bezawaryjnej pracy.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.