Wiadomości

  • 18 komentarzy
  • 8221 wyświetleń

Własność z bonifikatą 50%

Mieszkańcy Grajewa będą mogli przekształcić prawo użytkowania wieczystego we własność z bonifikatą. 28 grudnia 2018 r. miejscy radni podjęli uchwałę w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie bonifikaty od opłaty z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności - 12 głosami za, 8 wstrzymujących się oraz 1 przeciw.

Zgodnie z zapisami aktu, bonifikata od opłaty wnoszonej jednorazowo za przekształcenie gruntu stanowiącego własność Miasta Grajewo osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych, lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym wynosi 50 procent w przypadku, gdy zostanie wniesiona w roku, w którym nastąpiło przekształcenie.

Bonifikata nie przysługuje osobom fizycznym będącym właścicielami budynków mieszkalnych jednorodzinnych lub lokali mieszkalnych lub spółdzielniom mieszkaniowym posiadającym zadłużenia w opłacie rocznej z tytułu użytkowania wieczystego wobec Miasta Grajewo.

Powyższe zasady wejdą w życie w ciągu dwóch tygodni od publikacji uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Od 1 stycznia br. użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe automatycznie przekształciło się we własność.

- Użytkowanie wieczyste przechodzi do historii. To relikt PRL-u, nieprzystający do gospodarki rynkowej. Użytkowanie wieczyste było ustanawiane pod budownictwo mieszkaniowe w okresie PRL-u, kiedy nikt nie miał wyodrębnionych mieszkań, nikt nie był właścicielem mieszkania, bo własności była kolektywna, stąd i grunt był w użytkowaniu wieczystym. Obecnie zaś mamy kuriozalną sytuację, w której jesteśmy właścicielem mieszkania czy domu, ale nie jesteśmy właścicielem gruntu - i z tym raz na zawsze kończymy – mówił Artur Soboń, sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

W ciągu 12 miesięcy dotychczasowi użytkownicy wieczyści powinni otrzymać urzędowe zaświadczenie, które będzie potwierdzać przekształcenie użytkowania wieczystego we własność. Dokument zostanie wysłany na adres wskazany w ewidencji gruntów i budynków. Zaświadczenia z urzędu otrzymają sądy rejonowe, które na tej podstawie będą musiały dokonać odpowiednich wpisów w księgach wieczystych.

- Właściciele mieszkań i domów, którzy uwłaszczyli się na danym gruncie, otrzymają informacje o wysokości opłaty za przekształcenie. Ona nie będzie ani o złotówkę wyższa niż ta, którą płacili za użytkowanie wieczyste. Nie ma mowy o żadnych dodatkowych opłatach. Ci, którzy będą mogli i chcieli skorzystać z bonifikaty, po otrzymaniu zaświadczenia, składają odpowiedni wniosek i wówczas Urząd Miasta wyliczy im kwotę, którą powinni zapłacić, a sprawa będzie załatwiona raz na zawsze – dodał sekretarz stanu w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

 

środa, 24 kwietnia 2024

Konkurs na wsparcie inicjatyw lokalnych

środa, 24 kwietnia 2024

XCII sesja Rady Powiatu Grajewskiego

Komentarze (18)

ten facet glupoty gada; dzieki uzytkowaniu wieczystemu ludzie ni emajacy pieniedzy na zakup gruntu mogli wciaz dostac dzialke budowlana na budowe domu. Wlasnosc prywatna gruntu byla, jesli ten czlowiek nie wie - rolnicy mieli swoje gospodarstwa, moj ojciec tez wykupil nasza dzialke na poczatku lat siedemdziesiatych ubieglego wieku.

Dobrze byłoby napisać którzy radni byli za, bo wielu ludziom to się nie spodoba.

a za pół roku cyk podateczek katastralny i chyc 500 plus bedzie z czego płacić

Gdzie znajdę wyniki imienne tego głosowania ?

A co z garażami czy też podlegają przekształceniu.?
Mam na myśli garaże obecnie podlegające do Spółdzielni.

Dla tych co mieszkają nic się nie zmieni, nie poprawi się ani jakość ani sposób użytkowania nieruchomości i dalej będą mieli "ograniczone prawo własności" którym nie będą mogli swobodnie dysponować. Bardziej się pogłębią podziały między sąsiadami co już widać w otoczeniu bloku nr 6 na południu. Jedni drugim zastawiają drogę bo to ich. Jeszcze trochę i dojdzie do wojny między mieszkańcami bloku nr... i bloku nr... bo oni nam stawiają samochody pod oknem.

Którzy radni się wstrzymali lub byli przeciw, to jest ważne. Te osoby były przeciwne bonifikacie.

A w powiecie 95% czemu u nas nie można, braki w kasie?

Bonifikata w powiecie - Radni Miasta Grajewo wzorujcie się na radnych którzy chcą dać szansę mieszkańcom skorzystać z bonifikaty w pierwszym roku 95%. Nic dodać nic ująć.

Skąd taka różnica? Bonifikata w powiecie 95% a mieszkańcom Grajewa 50% ?

To się nazywa w tej sytuacji skok na kasę za przyzwoleniem prawa. Bo można było dać te 90% bonifikaty mieszkańcom Grajewa. Proszę nie liczyć na mój głos w następnych wyborach, zapamiętam to sobie.

Już wiadomo,którzy Radni oraz inni Rządzący pełnią tą funkcję po raz ostatni,,/oni mieli reprezentować nasze interesy,/farsa i nic więcej,...

dalej jadą po ludziach jak za komuny-aby było więcej dlanich do podzia lu

nauczyciele nami rzadza o siebie walcza ale o tych co im daja dodatkowe pieniazki juz nie bedziemy pamietac

Mirek mówisz i masz ;) Projekt poparli radni: Babul, Ciechanowicz, Muryjas-Rząsa, Opara, Paszkowski, Purwin, Purzeczko, Siejda, Siwik-Karwowska, Skawski, Stefańska, Wielgat... Wstrzymali się: Chrzanowska-Karwowska, Curyło, Dembiński, Jagielska, Ksepko, Niewiarowski, Obrycki, Zalewski. Przeciw była radna Nietupska. Nie masz racji "Sąsiad" pisząc, że ci którrzy wstrzymali się byli przeciw - oni schowali głowy w piasek.

Radnemu, na którego głosowałem a który głosował za taką haniebną bonifikatą nie podam więcej ręki. /

Ełk bonifikata 99,9% a u nas 50% czysta niesprawiedliwość, radni w odstawkę

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.