czwartek, 18 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 15 komentarzy
  • 14056 wyświetleń

Wieści ze Szpitala

15 listopada 2017 r. lek. Małgorzata Wasilewska-Piktel została Ordynatorem Oddziału Internistyczno – Kardiologicznego Szpitala Ogólnego im. Witolda Ginela w Grajewie. Przez najbliższe 3 lata będzie kierowała placówką. W krótkiej rozmowie przedstawia czytelnikom e-Grajewo.pl plany rozwoju oddziału, które zamierza urzeczywistnić, tworząc profesjonalnie i nowocześnie funkcjonujący oddział diagnostyczno-terapeutyczny.


Aplikowałam na stanowisko ordynatora, ponieważ oddział i jego kadra mają ogromny potencjał, a dalszy jego rozwój sprawi, że powstanie placówka nowoczesna, działająca zgodnie ze standardami współczesnej medycyny. Cieszę się, że mogę kierować oddziałem, który tak bardzo wpisuje się w potrzeby tutejszej społeczności.

Szpitalny Oddział Internistyczno-Kardiologiczny dysponuje 45 łóżkami. Zajmujemy się diagnozowaniem i leczeniem schorzeń z zakresu chorób wewnętrznych, ze szczególnym uwzględnieniem chorób układu sercowo-naczyniowego, oddechowego, przewodu pokarmowego, zaburzeniami przemiany materii, chorób przewlekłych.

Pracownicy Oddziału, lekarze i pielęgniarki, tworzą zgrany zespół profesjonalistów. Wielkie zaangażowanie i profesjonalizm lekarzy specjalistów z wieloletnim doświadczeniem: gastrologa, diabetologa, specjalistów II stopnia z chorób wewnętrznych, gwarantują wysoki poziom nowoczesnej diagnostyki i opieki. Z mojej strony pacjenci mają zapewnioną opiekę kardiologiczną. Wspierają nas także dwaj lekarze rezydenci oraz doskonale wyszkolony i profesjonalny personel pielęgniarski.
 

Wizja nowoczesnego oddziału

Oddział posiada wszelkie warunki, aby świadczyć usługi według współczesnych standardów na wysokim poziome. Planujemy remont niektórych pomieszczeń, co niewątpliwie wpłynie na funkcjonalność i komfort pobytu pacjentów. Planuję wydzielenie odrębnej sali intensywnego nadzoru – sali „R”. W sali znajdowałyby się łóżka do intensywnej opieki kardiologicznej, wyposażone w aparaturę do całodobowego monitoringu procesów życiowych. Mogliby tu przebywać chorzy z ciężką niewydolnością serca, monitorowani i prowadzeni pacjenci z udarami mózgu, czy z ciężką niewydolnością oddechową. Sala zostałaby wyposażona w najnowocześniejsze urządzenia, a do pracy byłby dedykowany oddzielny personel.

Konieczny jest też odpowiedni, nowoczesny sprzęt, aby zapewnić pacjentom szybką diagnostykę i leczenie na najwyższym poziomie. Oddział jest już wyposażony w urządzenia bezpośrednio ratujące życie, aktualnie mamy zapowiedź zakupu nowego defibrylatora i elektrokardiografu. Ze względu na moje umiejętności, które chciałabym wykorzystać do diagnostyki pacjentów, będę wnioskowała o zakup sondy do echokardiografii przezprzełykowej. Niewątpliwie nowy sprzęt usprawni zintegrowaną opiekę medyczną, pozwoli podwyższyć standard wykonywanych usług oraz poszerzyć nasze możliwości diagnostyczne i terapeutyczne. Jestem dobrej myśli i wierzę, że wszystko nam się uda zrealizować, by oddział kardiologiczno – internistyczny był wizytówką tutejszego szpitala.


O wzorowej relacji lekarz - pacjent

Każdego roku w Oddziale Internistyczno-Kardiologicznym hospitalizowana jest rzesza pacjentów. Każdego z nich diagnozujemy i leczymy z największą troską i zaangażowaniem. Choremu należy zapewnić zainteresowanie, szczególne wyczulenie na zgłaszane przez niego objawy, a przy tym do każdego trzeba podchodzić indywidualnie, z życzliwością i wyrozumiałością. Empatia w naszym zawodzie jest podstawą, to standard. Mnie uczono, by do każdego pacjenta podchodzić z należytym szacunkiem, aby był traktowany tak, jak byśmy chcieli być sami traktowani w tej określonej sytuacji. To należy do fundamentów naszej pracy.

Klika słów o kardiologii

Kardiologia jest działem medycyny zajmującym się głównie sercem i jego chorobami, ale też całym układem krążenia. Współczesną kardiologię dzieli się na inwazyjną i nieinwazyjną – bliższą memu sercu. Podział wiąże się z rodzajem stosowanych technik diagnostycznych i leczniczych. Kardiologia nieinwazyjna wykorzystuje te techniki, które dostarczają informacji o układzie sercowo-naczyniowym bez ingerencji w organizm człowieka. Zalicza się do nich m.in. elektrokardiografię, echokardiografię, badania EKG metodą Holtera, testy wysiłkowe czy tomografię komputerową. Jednak takie badania mogą nie pokazywać w pełni stanu chorego serca, żeby go poznać, może być potrzebna bardziej szczegółowa diagnostyka i tym właśnie zajmuje się kardiologia inwazyjna. Działy kardiologii są ściśle ze sobą powiązane, a techniki w nich stosowane często uzupełniają się. Chodzi o to, by można było właściwie rozpoznać każdą dolegliwość serca i układu krążenia oraz zastosować najbardziej odpowiednie leczenie, a w wypadku profilaktyki – uniknąć tej konieczności. Dziś sposoby leczenia chorób serca są o wiele lepsze niż kilka lat temu. O ile radzimy sobie dobrze z leczeniem ostrych stanów, o tyle gorzej jest z profilaktyką i leczeniem chorób przewlekłych. W starzejącym się społeczeństwie dużym problemem jest wzrastająca liczba przypadków niewydolności serca. Większość pacjentów wymaga szerokiej współpracy lekarzy specjalistów z lekarzami rodzinnymi i pielęgniarkami środowiskowymi.


Przykazania zdrowego serca

W ostatnich latach obserwujemy wzrost liczby chorych na chorobę niedokrwienną serca, przybywa też zawałów. W dużej mierze wynika to z braku odpowiedniej profilaktyki, badań, dobrej diagnostyki oraz odpowiednio szybko wdrożonego leczenia. Odkładanie troski o serce na później, może w najmniej oczekiwanym momencie spowodować zawał serca, udar mózgu czy nagły zgon sercowy. Na rozwój chorób układu krążenia wpływ mają liczne czynniki. Już dziś warto wdrożyć profilaktykę chorób układu krążenia, aby serce było jak najdłużej zdrowe. Wystarczy przestrzegać kilku podstawowych zasad, by istotnie zwiększyć swoje szanse na długie zdrowie, silne serce i zdrowy układ krążenia. Pamiętajmy o eliminacji stresu, ograniczeniu używek. Papierosy i alkohol mają dewastujący wpływ na nasze zdrowie. Dla dobrego stanu serca niezbędna jest także zdrowa dieta, najlepiej śródziemnomorska. Pamiętajmy też o aktywności fizycznej i regularnych badaniach. Kontrola wartości ciśnienia, stężenia cholesterolu oraz poziomu cukru we krwi pozwoli na szybką interwencję w razie pogorszenia wyników. Powinniśmy także nauczyć się radzić sobie ze stresem. Im więcej stresów przeżywamy, tym bardziej nasz układ sercowo-naczyniowy jest obciążony. Unikanie nadmiernie stresujących sytuacji, pozwoli zredukować nagłe skoki ciśnienia, które bywają poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia. Profilaktyka schorzeń serca nie jest zbyt uciążliwa, to rozsądny krok w kierunku zdrowego i aktywnego życia. Każdy powinien dbać o swoje serce. Pamiętajmy, że lepiej zapobiegać niż leczyć!


Małgorzata Wasilewska-Piktel urodziła się w Ełku. Wydział lekarski ukończyła na Akademii Medycznej w Białymstoku. Pracę zawodową rozpoczynała w Oddziale Chorób Wewnętrznych ełckiego szpitala. Tam też zrobiła specjalizację II stopnia z chorób wewnętrznych. Ukończyła też studia podyplomowe z zarządzania placówkami służby zdrowia. Nowe doświadczenie zawodowe zdobyła na stanowisku zastępcy ordynatora Oddziału Kardiologii w Pro Medica w Ełku. Przez ostatnie 10 lat z wielką satysfakcją pracowała w Centrum Kardiologii Interwencyjnej Scanmed. Tam zdobyła specjalizację z kardiologii. Była odpowiedzialna za  nieinwazyjną diagnostykę kardiologiczną prowadzoną w oddziale. Do jej głównych obowiązków należało wykonywanie echokardiografii, badania echo serca przezprzełykowego, prowadzenie i nadzór nad pacjentami w ciężkim stanie na OIOKu. Aktualnie zarządza Oddziałem Internistyczno-Kardiologicznym Szpitala Ogólnego w Grajewie.


Dziękujemy za rozmowę. Życzymy realizacji planów zarówno zawodowych, jak i prywatnych.

e-Grajewo.pl

 

czwartek, 18 kwietnia 2024

265 tys. paczek nielegalnych papierosów

czwartek, 18 kwietnia 2024

Wąsosz . II tura wyborów samorządowych

Komentarze (15)

Lepiej być ordynatorem w Grajewie, niż zastępcą w Ełku?

Oby nie było jak wi wielu innych szpitalach, że ordynator ma prywatną praktykę i tam się wszystko decyduje .... ??? .Aby dostać skierowanie do szpitala, nie wystarczy skierowanie od lekarza rodzinnego, trzeba mieć "poparcie" z prywatnego gabinetu ordynatora.

Poznałem Panią na Oddziale INTERNI z jak najlepszej strony. Jestem pewien że właśnie Pani uda się zmienić negatywną opinię o naszym szpitalu. Ludzie bali się wręcz tego szpitala. Pani determinacja , wiedza, oraz podejście do pacjenta, pozwala żywić nadzieję że właśnie Pani Oddział zyska opinię jako najlepszy w naszym Województwie, a Pacjenci będą szczerze usatysfakcjonowani że znajdują się pod Pani opieką.Mam nadzieję że Pani nie da się zjeść i przegonić z naszego szpitala , przez starych lekarzy z poprzedniego układu.
POWODZENIA !!!!!!

REMEK - piszesz GŁUPOTY- ja miałem skierowanie od lekarza rodzinnego w Grajewie i bez problemów dostałem si ę pod opiekę Pani Piktel . C A P I T O ???

Też życzę Pani powodzenia żeby pielęgniarki wreszcie zaczęły dbać o pacjenta a nie jak do tej pory nawet krzyczeć na nich w przeróżny sposób i jeszcze zmiana ./ na chirurgii i będzie cacy

zgadzam się z pacjentem aby pielęgniarki nie rządziły Panią doktor,lecz odwrotnie.

to jeszcze zmiany na "prywatnej" chirurgii i szpital stanie na nogi?!

Oby Pani Ordynator przeniosła dobre praktyki ze szpitala z Ełku, o którym mam bardzo, bardzo dobre zdanie. Szpital w Grajewie dzieli od szpitala w Ełku 20 km, jak się opuszcza jeden i trafia do drugiego to jak byśmy się przenieśli do innego świata.

Też życzę Pani powodzenia żeby pielęgniarki wreszcie zaczęły dbać o pacjenta a nie jak do tej pory nawet krzyczeć na nich w przeróżny sposób i jeszcze zmiana ./ na chirurgii!!! teraz moze nie będzie strach położyc się na ten oddział bo wtedy to brrrrr az strach!

Może w końcu ludzie beda leczeni.Jeszcze nigdy nie słyszałam dobrej opinii o tym oddziale. Personel jest w miare uprzejmy wyłącznie w obecności lekarza.Gdy nikt nie słyszy -dramat.

/
Drodzy lekarze.
W dużych miastach to wygląda następująco:
gdy lekarz widzi u chorego rodzinę- przedstawia się, oznajmia że się tą osobą zajmuje, w skrócie mówi o chorobie itd., a w Grajewie- to najpierw coś // , to z łaski ci coś powie.

Musi Pani zrobić coś z swoim personelem. Jak Pani jest na dyżurze, to na oddziale pielęgniarki kręcą się jak MRÓWECZKI. Jak Pani nie ma zachodzi kompletna odwrotność. Wiem że w tej chwili jest rynek pracowników , a nie pracodawcy , i będzie miała Pani z tym duży problem. Nic na siłę . Niestety to troszkę potrwa.Ale wierzymy w Panią. Jest Pani właściwą osobą. Niech Pani tylko nie da się zjeść personelowi.

Jeśli chodzi o EŁK to rodzina chodzi na paluszkach i w wyznaczonych godzinach a nie jak chołota kiedy chce nawet w nocy przy przyjęciu.Leżałem to wiem. Jak się trafi chamski pacjent czy rodzina to pewnie ci co tak pisza bo nie mają szacunku do siebie a nie mówiąc do innych.Jeśli masz odwagę to podpisz się nazwiskiem.
Pozdrawiam pielęgniarki bo ich praca jest nie doceniona przez takich ludzi.

Nie wiem, czego wy ludzie chcecie od personelu, czyt. Pań pielęgniarek. Jak się trafi cham- to ja jako pacjent jestem gotów coś nieuprzejmego odpowiedzieć. Wizyty powinny być zdecydowanie ograniczone, a nie przychodzi rodzina na plotki po cały oddziale pochodzić i wieści z wiosek pozbierać. Leżałem tam ostatnio i widziałem co Wy ludzie wyczyniacie. A co do Pani ordynator hmm mam swoje zdanie, niezbyt dobre i dlatego tego lekarza będę omijać.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.