Wiadomości

Wieści z Prostek

25 lutego br. w Prostkach oficjalnie przekazano Muzeum Służb Mundurowych w Gdańsku samochód strażacki Steyr z 1972 r.

Historia pojazdu jest bogata.  Pierwotnie używany był przez jednostki ZOMO w Gdańsku jako wysokociśnieniowa armatka wodna do rozpędzania demonstracji, w MO był pojazdem pancernym zwanym hydromilem. 

Do OSP w Prostkach trafił w 1994 r., przekazany przez Komendę Wojewódzką PSP w Suwałkach, po zaadoptowaniu go do celów pożarniczych. W 2003 r. przeszedł kolejny duży remont. Strażacy z Prostek we własnym zakresie wymienili opony na właściwe dla samochodów ciężarowych, pojazd znacznie odciążono poprzez zdemontowanie pancernych szyb (na niektórych były widoczne ślady po kulach), usunięto pancerne wkłady w drzwiach, zniszczone części karoserii zastąpiono nowymi oraz  odmalowano. W podziale bojowym OSP Prostki Steyr był do 2014 r., kiedy to zastąpił go nowoczesny w  pełni wyposażony sprzęt Scania P450.  Steyr nie zakończył jednak służby w straży pożarnej.  Przez ponad 20 lat ochotnicy z Prostek, świadomi unikatowego pojazdu, pieczołowicie dbali o Steyra. To dzięki nim  pojazd jest w tak dobrym stanie i do dzisiaj jest w pełni sprawny technicznie i pożarowo.  W 2014 r. został przekazany OSP Długosze i stanowił wyposażenie tej jednostki do końca 2019 r. 

W wyniku przeprowadzonego postępowania przetargowego wyłoniono nabywcę, którym było Muzeum Służb Mundurowych w Gdańsku. Pracownicy muzeum docenili wartość historyczną pojazdu, który po przeprowadzeniu niezbędnych prac rekonstrukcyjnych, wzbogaci zasoby placówki. Wysłużony Steyr  w godny sposób zakończył swoją służbę. Zasłużona „emerytura”  w zasobach  muzeum to nowa karta w historii pojazdu.   

fot. UG Prostki

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

S61 Guty-Szczuczyn zderzenie 2 tirów

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.