czwartek, 18 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 11554 wyświetleń

Wbrew Władzy Ludowej

31.03.2006r w siedzibie Urzędu Miasta w Grajewie młodzież i pedagodzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczyli w otwarciu wystawy pt. “Wbrew władzy ludowej. Czekając na akcję (1944-1954)” zorganizowanej przez Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Białymstoku. Na inauguracji obecni byli m.in. dyrektor IPN w Białymstoku - Cezary Kuklo (foto 3 drugi od lewej), Naczelnik Biura - Eugeniusz Korneluk (foto 3 pierwszy od prawej) , kurator wystawy to Andrzej Wojciulik (foto 3 trzeci od prawej)


Ekspozycję można oglądać przez najbliższe 4 tygodnie w sali konferencyjnej w godzinach pracy UM.


“Prezentowana wystawa została poświęcona pamięci członków antykomunistycznego podziemia niepodległościowego – ludziom działającym w konspiracji, nierzadko od 1939r, którzy po raz drugi przeżywali sowiecką okupację, oglądali bezlitosne deportacje ludności cywilnej, znali zbrodnie popełnione przez NKWD i bezpośrednio doświadczali represji funkcjonariuszy rodzimego aparatu bezpieczeństwa. Członkowie organizacji konspiracyjnych, jak mało kto, zostali doświadczeni przez życie, jak mało kto byli świadomi, jak potworny i nieludzki jest system komunistyczny. Dla nich walka z nową władzą to walka o życie, o możliwość realizowania najskrytszych marzeń, o wolność w pełnym tego słowa znaczeniu.” (“Wbrew władzy ludowej”, IPN, Białystok 2005r)

Dzięki zbiorom archiwalnym wystawa przedstawia materiały, dotyczące szkolenia bojowego, dyscypliny w konspiracji, kar, propagandy, awansów i odznaczeń oraz spraw finansowych. Pokazany jest również bunkier(3x4m), zlokalizowany we wsi Jeziorko, ok. 8km od Łomży, w którym po powrocie do konspiracji Jan Tabortowski ps. “Bruzda,” ukrywał się wraz z trzema towarzyszami.


- IPN został powołany przez Sejm RP w 1998r. Instytucji tej powierzono m.in: dokończenie śledztw zbrodni nazistowskich i podjęcie śledztw dotyczących zbrodni komunistycznych, przejęcie z archiwów dawnej Milicji i Urzędu Bezpieczeństwa archiwaliów i udostępnienie ich badaczom, historykom i osobom pokrzywdzonym oraz rzetelne edukowanie społeczeństwa o przeszłości własnego narodu i praca naukowa na ten temat. Przez niecałe 6 lat w oddziale białostockim IPN w pionie śledztw zostało przeprowadzonych i wszczętych ponad 300 postępowań. Część z nich została umorzona. Celem ich jest nie tylko wykrycie zbrodniarzy ale wyjaśnienie wszystkich okoliczności jakie zaistniały przy popełnianiu czynów przestępczych. Przejęliśmy ponad 3km akt, po części przebranych i zniszczonych, akt, które pokazują czym był komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Jest to największe archiwum w Polsce północno-wschodniej. Zorganizowaliśmy kilka konferencji, niektóre międzynarodowe. Dyskutujemy o skomplikowanych i trudnych problemach relacji międzyludzkich np. postawach w momencie zmiany okupacji z sowieckiej na niemiecką oraz relacjach z mniejszościami narodowymi (Żydzi, Białorusini, Ukraińcy) – mówił dyrektor C. Kuklo, który bardzo dobrze czuje się w Grajewie. Obecni Burmistrz i Sekretarz Miasta to Jego byli studenci.


Nasi ludzie w IPN - Eugeniusz Korneluk Naczelnik Biura Archiwizacji i Udostępniania Dokumentów IPN Białystok(czytaj...)

e-Grajewo.pl

czwartek, 18 kwietnia 2024

Grajewo jest w dobrej kondycji finansowej

czwartek, 18 kwietnia 2024

265 tys. paczek nielegalnych papierosów

Komentarze (6)

heh wszędzie Ciebie pełno hehe

hehe no zobacz jakos tak sie złozyło ...nic na to nie poradze....a co zle.???..pzd.;)

....nie są złe ;d;d...jesteś w centrum wydarzeń :):) <> pozdrowionka :*:*

heh spoko..tez sie ciesze:pp...

niom :D....a było chociaż ciekawie???? pozdro :):)

niom było było....jak zawsze...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.