czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 11931 wyświetleń

W trosce o zabytki

S Z C Z U C Z Y N   N A   T O P I E 

      W dniu 28.01.2013 w Łomży doszło do spotkania Sławomira Zgrzywy z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Łomży, emerytowanego archeologa dr Macieja Czarneckiego z pracowni Archeologiczno - Konserwatorskiej w Warszawie, burmistrza Szczuczyna Artura Kuczyńskiego i innych osób.
Celem spotkania było wypracowanie zasadnych podstaw do ubiegania się w Urzędzie Marszałkowskim dofinansowania rewaloryzacji fundamentów byłego pałacu (rezydencji) Szczuków w Szczuczynie. Aktualnie występują one, jako obiekty chronione.
      Zamiarem Burmistrza Szczuczyna jest, żeby dzięki rewaloryzacji udostępnić publiczności miejscowej jak i dla turystów wszystko to, co jeszcze do końca nie zostało zniszczone oraz powstrzymanie procesów rozkładu miejsc istotnych w formowaniu rozwoju naszego miasta i kraju.

     Podczas roboczego spotkania historyk Sławomir Zgrzywa zdecydowanie poparł zamiar konserwacji śladów zabytku i koniecznego ubiegania się o dotacje.
Jednocześnie doceniono troskę o ruiny i uczulono na to, że ratowanie nawet znikomych szczątków świadczących o naszej przeszłości należy bezwzględnie do konieczności wywiązania się z takiego obowiązku.
Uzyskanie środków finansowych będzie możliwe po złożeniu uzasadnienia i fachowej dokumentacji fundamentów do końca lutego 2013 roku.

      Pierwszymi, sondażowymi próbami były badania fundamentów przeprowadzone przez dc. dr hab. Annę Czapską w latach 1966-1967, a po 10 latach przez mgr Macieja Czarneckiego w latach 1977-1979.
Maciej Czarnecki, jako młody i ambitny archeolog, dokonał całkowitego odkrycia fundamentów późnobarokowej rezydencji Szczuków w Szczuczynie i opisu procesu poszukiwania reliktów fortyfikacji na tle historycznych uwarunkowań.

      Pracowite spotkanie zakończyło się wytycznymi do pilnego opracowania i przedłożenia materiałów  w Urzędzie Marszałkowskim.

 
      Tekst i foto: Stanisław Orłowski


18:06 2013-02-01

Komentarze (10)

A gdzie jest prawowity właściciel zabytków.
Panowie troszkę opamiętania i pokory nikomu
nie zaszkodzi.

Panie Burmistrzu pomysł może i dobry ale spójrz Pan na budynek przy pl 1000 lecia 23. Ten budynek w którym mieści się Urząd Miejski. Trwa remont, nadbudowa tylko nikt z Urzędu nie widzi nie interesuje się stanem tego budynku w tej części gdzie usytuowane są lokale mieszkalne. Wejście do tej części od strony ul. Kilińskiego przez pamiętające jeszcze lata 30 ubiegłego wieku zmurszałe niedomykające się, dziurawe, niekompletne drzwi i dalej klatką schodową, która pokryta jest czarnym nalotem, odpadający tynk od łukowatych sklepień i ścian to jest dopiero zabytek. Może tędy należałoby wprowadzić turystów tą "pachnącą" klatką schodową. Ta wizytówka dopiero pokazuje priorytety zarówno poprzedniej władzy jak i tej obecnej. Mieszkańcy lokali przyzwyczaili się zapewne i do tego miejsca i do jego wystroju. Budynek komunalny ale komunalka nie zaglądała tam od wieków, bo w innym przypadku znalazła by choćby co roku w planie remontów te skromne 1000 zł. na wymianę drzwi czy też odnowienie tynków i ich estetykę. Ile jeszcze musi być zmian na wysokich urzędach by lokator wchodząc do swego mieszkania ujrzał zmianę?

Brawo panie Burmistrzu! Kiedy pan śpi? Nareszcie człowiek, który dba o dziś, pamięta o wczoraj i jeszcze myśli o jutrze. Warto docenić i wspierać. Dziękuję p. Orłowskiemu za jak zwykle rzeczową relację. Czy będzie można zobaczyć te ruiny np. z rodziną w niedzielę?

odbuduje się pałac szczuków, a później jakiś potomek szczuków powie żeby mu to oddać bo należao do jego pradziada tak jak to jest w Warszawie odbudowanej po wojnie pod hasłem "Cały Naród buduje stolicę" Panie Burmistrzu najpierw sprawy zwiazane ze "świętym prawem własności"

Szacun Burmistrz! Tyle się o tym mówi, że ruiny, że siedziba i nikt palcem nie ruszył przez tyle lat. Życzę realizacji planów!!!

Miron, czy twoje nazwisko jest na K? Rzeczywiście jest ci brak pokory i szacunku.

No jasne, nowy zrobi wszystko i wszystkim. Ludzie, powoli, nie od razu Kraków zbudowali! Robi i dobrze, może ktoś do pomocy by się poczuł?!

Rafale, ruiny w takim stanie, w jakim są dziś, można odwiedzać codziennie, a pod wpływem subiektywnych wrażeń wysnuwać odpowiednie wnioski. Postawienie stopy i sam pobyt w miejscu, gdzie tworzyła się nasza historia, to już przeżycia emocjonalne wsparte dużą wyobraźnią. Natomiast po wyniesieniu ruin do oglądalności, będzie mniej zaangażowana wspomniana wyobraźnia, którą zastąpią wrażenia na wskutek zwiększenia adrenaliny. Pozdrawiam Pana, Rodzinę i życzę miłych spacerów i doznań po zarośniętych łopianem śladach i reliktach skromnego, szczuczyńskiego dziedzictwa kultury minionej epoki.

Niech przybliżę państwu ową historię ruin zamku pałacu rodu Szczuków, twórców i właścicieli wpisane są do rejestru zabytków pod nr 197. Mieszczą się obecnie na terenie dawnego Państwowego Ośrodka Maszynowego. Pałac rodu Szczuków w Szczuczynie został wybudowany w latach 1687-1690 w stylu barokowym. Głównym autorem projektu był dobrze znany już w Szczuczynie Józef Piola, zaś budowę nadzorował Józef II, był również kierownikiem budowy zespołu kościoła i klasztoru Pijarów. Pałac przebudowany został w latach 1705-1709 na pałac na planie prostokąta z dwoma narożnymi alkierzami. Rezydencja Szczuków nie posłużyła długo ich właścicielom gdyż w 1712 roku została spalona przez Szwedów podczas okrutnej w skutkach Wojny Północnej. Ocalałe elementy pałacu posłużyły okolicznym chłopom jako materiał budowlany. Fundamenty ruin odkryto w latach 1966-1967 i 1977-1979. Z widocznych resztek fundamentów można jeszcze odczytać rozkład pomieszczeń pałacu Szczuków, mimo to moim zdaniem ten element nie wnosi nic do dorobku szczuczyńskiej architektury historycznej. PS. Najstarszy budynek w Szczuczynie pochodzi z 1690 r i ma się dużo lepiej od ruin zamku PALAZZO IN FORTEZZA :)

Szczuczyn by zyskał jeszcze jedną atrakcje turystyczną. Może by w przyszłości stał się miastem licznie odwiedzanym przez turystów. Mieszkańcy mogli by na tym zyskać.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.