W hołdzie Warszawie

aktualizacja: 2020-08-05 08:23:19     nr wiadomości: 43038     przeczytano: 2861     Ilość komentarzy komentarze: 0

W hołdzie Powstańczej Warszawie. Szczuczyn pamięta! 1944 - 2020 76 lat temu, 1 sierpnia 1944r., na rozkaz Komendanta Głównego AK gen. Tadeusza Komorowskiego "Bora" w Warszawie wybuchło powstanie. Przez 63 dni powstańcy prowadzili z wojskami niemieckimi heroiczną i osamotnioną walkę, której celem była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i dominacji sowieckiej.

W 76. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego Biblioteka - Centrum Kultury w Szczuczynie już po raz drugi zorganizowała biegi „W hołdzie Powstańczej Warszawie. Szczuczyn pamięta!”, które odbyły się 01.08.2020r. o godzinie 10:00 w Starym Parku w Szczuczynie. Przed rozpoczęciem biegów delegacja na czele z Januszem Siemion dyrektorem Biblioteki – Centrum Kultury w Szczuczynie złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicze przy tablicy z epitafijną inskrypcją (ul. Kościelna): „Tym, którzy poświęcili swoje życie i zdrowie dla wolnej, niepodległej oraz suwerennej Rzeczypospolitej Polskiej w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, hołd składają mieszkańcy miasta i gminy Szczuczyn.”

Wszyscy uczestnicy biegów otrzymali pamiątkowe naklejki a najszybsi w swoich kategoriach nagrody niespodzianki z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Białymstoku. Fundatorem medali była Biblioteka - Centrum Kultury w Szczuczynie.

Poznajmy nazwiska najszybszych biegaczy:

 Bieg dla najmłodszych 5 - 7 lat 

1. Mikołaj Chmielewski 

2.Marcel Danowski

3.Zuzanna Czaplicka

 

Bieg dla dzieci 8 - 13 lat – 500 m 

1.Wiktoria Sienkiewicz 

2.Patryk Koński 

3.Angelika Świderska

 

Bieg dla młodzieży 14 - 18 lat - 2 km 

1.Julita Żebrowska 

2.Bartłomiej Chmielewski

 

Bieg dla osób dorosłych - 4 km 

1.Damian Rogowski 

2.Marzena Żebrowska 

3.Paulina Czaplicka

 

GRATULACJE!

W szczuczyńskie obchody 76. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego aktywnie włączyli się członkowie ZS "Strzelec" OSW Jednostki Strzeleckiej 1011 Grajewo: Natalia Maciorowska, Mateusz Cebula i Patryk Dębiński, którzy uatrakcyjnili sobotnie wydarzenie prezentując broń i umundurowanie oraz członkowie Stowarzyszenia Sportowo - Jeździeckiego im. 10 Pułku Ułanów Litewskich z prezesem Michałem Zarzeckim na czele, którzy zaprezentowali broń i umundurowanie ułańskie oraz zorganizowali przejażdżki konne dla uczestników sobotniego wydarzenia. Nad bezpieczeństwem biegaczy czuwali druhowie z OSP Szczuczyn oraz funkcjonariusze z Komendy Powiatowej Policji w Grajewie. Nie zabrakło także występów wokalnych o tematyce powstańczej w wykonaniu Nikoli Sienkiewicz i Piotra Żebrowskiego – uczestników młodzieżowego projektu Akcja Reaktywacja realizowanego 

w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Grantowego „Równać Szanse 2019”.

Całe wydarzenie poprowadziła Izabela Randzio znana wszystkim jako Wodzirej Band, która zaprosiła zebranych do wspólnych gier i zabaw w klimatach patriotycznych: tańców, budowy szczuczyńskiego obronnego mury, walki na balonowe miecze, malowania twarzy, śpiewania hymnu Polski, quizu na temat Powstania Warszawskiego i wielu innych atrakcji.

 

Dziękujemy wszystkim za obecność w tym szczególnym dniu. Dziękujemy, że wspólnie z Wami mogliśmy oddać cześć bohaterom, którzy walczyli za wolną i niepodległą Polskę!

FOTO: OLGA KONIECKO / ANDRZEJ SZABELSKI / ANDRZEJ KOSMOWSKI

GALERIA ZDJĘĆ 

Andrzej Kosmowski

BCK W SZCZUCZYNIE

 
Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.