Uwaga! Oszuści znów aktywni

aktualizacja: 2020-11-20 16:23:19     nr wiadomości: 44033     przeczytano: 3755     Ilość komentarzy komentarze: 1

Pomimo wielu policyjnych apeli, nadal oszustom przekazywane są oszczędności, często całego życia.

  • 19 listopada br. około godz. 12.00 do mieszkanki powiatu łomżyńskiego zadzwoniła młoda kobieta. Oszustka, podając się za wnuczkę rozmówczyni powiedziała, że miała wypadek drogowy i potrzebuje pilnie pieniędzy, aby uniknąć odpowiedzialności karnej. 63-latka zaniepokojona całą sytuacją, przekazała pieniądze mężczyźnie, który przyszedł pod jej dom. Kobieta ogółem straciła 74 tysiące złotych i 4 tysiące euro – podaje KMP w Łomży.

 

  • 18 listopada br. na terenie powiatu białostockiego przestępcy "zaatakowali" 9 razy. Scenariusze działania oszustów były bardzo podobne. Na telefon stacjonarny dzwoniła osoba, która podając się za policjanta informowała rozmówców, że ich pieniądze są zagrożone. W trakcie rozmowy mężczyzna wypytywał seniorów o ich oszczędności. Oszust proponował, aby rozmówcy potwierdzili jego słowa i nie rozłączając się mieli połączyć z jednostką Policji. Chwilę później potencjalna ofiara słyszała potwierdzenie wersji oszusta.  Niestety w jednym z przypadków kobieta dała się oszukać i straciła blisko 100 tys. zł. Seniorka zgodnie z poleceniem przekazała swój numer telefonu komórkowego oszustom. Po chwili przestępcy dzwoniąc na podany numer, polecili kobiecie wypłatę oszczędności, a następnie zaciągnięcie pożyczki w banku. Pokrzywdzona myśląc, że rozmawia z prawdziwym policjantem wykonała wszystkie polecenia oszusta – czytamy w komunikacie podlaskich mundurowych.

Pamiętajmy
- Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem.
- Policja nigdy nie informuje telefonicznie o prowadzonych działaniach! Jeżeli odebrałeś taki telefon bądź pewien, że dzwoni oszust.
- Nigdy w takich sytuacjach nie należy przekazywać pieniędzy, podpisywać  dokumentów, zakładać kont w banku, zaciągać żadnych pożyczek czy kredytów i nie przekazywać nikomu swoich danych osobowych, pin-ów, czy loginów i haseł.
Po podobnej rozmowie natychmiast należy zadzwonić na numer alarmowy 112 i poinformować o zagrożeniach.

 

Robin Hod
Napisał: alan dodano: 2020-11-20 19:11:50

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.