Wiadomości

  • 11 komentarzy
  • 17279 wyświetleń

Szybciej i sprawniej na SOR

Szybciej i sprawniej będą obsługiwać pacjentów szpitalne oddziały ratunkowe. Ministerstwo zdrowia wdraża program, do któego przystąpią wszystkie SOR-y w kraju. Dyrektorzy jedenastu podlaskich  szpitali już podpisali umowę na realizację przedsięwzięcia.

- Tryb Obsługi Pacjenta w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym (TOPSOR) to system, który odpowiada na zmiany w prawie. W całym kraju zostanie wdrożony jednolity system obsługi pacjentów, bo dotychczas wygląda to różnie. W ramach tego projektu szpitale dostaną sprzęt, wyposażenie i oprogramowanie niezbędne do tego, by korzystać z wym. systemu – mówił podczas spotkania z dyrektorami szpitali Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia.

Dzięki systemowi segregacji (triage) i wyświetlaniu informacji na monitorach, pacjent będzie wiedział, ile czasu będzie musiał czekać - po kwalifikacji - na przyjęcie przez lekarza. Wiceminister dodał także, że w trakcie oczekiwania, będzie prowadzony tzw. retriage, czyli pacjenta (który tego wymaga) w międzyczasie będzie badał lekarz, by uniknąć sytuacji pogorszenia jego stanu zdrowia.

Szef resortu zdrowia przypomniał też, że od lipca, na mocy rozporządzenia prezesa NFZ, o 10 procent będą zwiększone wyceny na SOR-ach, co ma również poprawić sytuację. Otrzymane środki będą mogły być przeznaczone np. na zatrudnienie dodatkowego personelu, czy zakup sprzętu medycznego.

W całej Polsce - poinformował Cieszyński - są 232 szpitalne oddziały ratunkowe; do października system zacznie działać w pierwszych 76 największych, natomiast do końca sierpnia 2020 r. w pozostałych.


Segregacja, sortowanie Triage lub Triaż (fr. triage – segregowanie, sortowanie) – procedura medyczna stosowana w medycynie ratunkowej, umożliwiająca służbom medycznym segregację rannych w wypadku masowym w zależności od stopnia obrażeń oraz rokowania. 

Na świecie znanych jest kilka systemów segregacji. W Polsce powszechny jest system S.T.A.R.T. (Simple - prosta, Triage - selekcja, And - i, Rapid - szybka, Treatment - pomoc). Na ocenę stanu zdrowia osoby poszkodowanej "segregator" ma tylko 30 sek. 

W systemie S.T.A.R.T. wyróżnia się cztery kategorie poszkodowanych, którym odpowiadają cztery kolory opasek lub plakietek przyznawane na miejscu zdarzenia, w zależności od stanu ich zdrowia i poniesionych obrażeń. Podział na określone grupy wygląda następująco: 

1.    czarny (poniżej 4 pkt. SCU) – brak oddechu i tętna, osoba nie do uratowania.
2.    czerwony – transportować w pierwszej kolejności,
3.    żółty – transportować w drugiej kolejności,
4.    zielony – transportować jako ostatni.

System segregacji medycznej START ma za zadanie umożliwić przeżycie jak największej liczbie osób z grona poszkodowanych. W przypadku wypadków masowych nieroztropną rzeczą jest zabranie pierwszej rannej napotkanej osoby do szpitala, ponieważ może ona być ranna w takim stopniu, że nie przeżyje 24 godzin lub, wprost przeciwnie, może poradzić sobie bez specjalistycznej opieki medycznej, której z kolei mogą wymagać inne ranne osoby (za: Wikipedia).


na zdjęciu Grzegorz Zakrzewski z grajewskiego szpitala;

Komentarze (11)

z doświadczenia wiem, ze na grajewskim sorze lepiej sie nie znaleźć w ogóle

będzie taka sama kolejka jak teraz, tylko kolejka będzie czekała z kolorowymi karteczkami w klapie. Czy do tego jest potrzebne ministerstwo? Do tej pory były to kompetencje pielęgniarki dyżurnej, może ratownika.?

To teraz bedzie segregacjia kto pierwszy ma umierac.

Przeczytajcie o triage i rzeczywistości na SOR w poprzedniej Pokityce.

Może w końcu w Grajewie na SOR nie trzeba będzie czekać godzinami na lekarza ,tak jak jest to do tej pory , personel siedzi pije kawkę i każe grzecznie czekać na lekarza ,a lekarz nie raczy wyjść do pacjenta ze swojego pokoju nawet przez godzinę

Nikt nie chce pracować na SOR

W Grajewie porażka!

Gajewski sor szkoda gadać /

Na każdy SOR ludzie narzekają, może czas zrozumieć co to jest SOR zwiększyć nakłady finansowe na nowy sprzęt, zarobki i zwiększyć personel. Tyle

Moze w końcu ktoś się weźmie za Grajewski SOR, bo to jest jedna wielka porażka. Nie dość, że trzeba czekać godzinami to dadzą Ci tylko zastrzyk przeciw bólowy i spadaj, a ja przez takie coś już prawie byłam na górze. Jeszcze ratownik medyczny miał celność powiedzieć, że klame.... Lepiej od razu jechać do innego miasta.

Wera tak działa SOR jak napisałaś zastrzyk przeciw bólowy i do lekarza rodzinnego niech szuka przyczyny. Tam ratuje się życie i leczy doraźnie. Ale widać brak edukacji sprawia, że przez takie osoby jak Ty naprawdę chorzy czekają godzinami

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.