piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 11357 wyświetleń

"Szkolne przeprowadzki"

Tam gdzie to tylko możliwe – gimnazja, które funkcjonują w zespołach ze szkołami podstawowymi, powinny „przeprowadzić się” do liceów. W miejsce gimnazjów wyprowadzanych z podstawówek warto natomiast tworzyć przedszkola – uważa minister edukacji Katarzyna Hall.
 
MEN zachęca do tworzenia gimnazjalno-licealnych zespołów szkół. Obecnie jest ich w Polsce około 1000. W miejsce gimnazjów wyprowadzanych z podstawówek – zdaniem minister edukacji - warto natomiast tworzyć przedszkola.

 

"Nowa podstawa programowa i związane z nią rozwiązania organizacyjne wręcz narzucają taki model organizacji szkoły (alternatywnym, przy tej podstawie, byłoby 4 letnie gimnazjum i 2 letnie liceum). Gimnazjum i liceum w jednym zespole daje szansę na sztuczne, ale potrzebne, wydłużenie etapu edukacyjnego z 3 do 6 lat (czyli równego temu z podstawówki).
Powstawanie takich zespołów było zawsze możliwe prawnie, stosowano je jednak głównie w miastach na prawach powiatu, gdzie jest jeden organ prowadzący dla wszystkich typów szkół. Obecne kierownictwo MEN daje zielone światło wszystkim - co w warunkach Polski gminno-powiatowej oznacza konieczność zawierania porozumień, a po niewielkiej zmianie prawa- swobodę dla JST w zakładaniu dowolnych szkół.
Konkludując - jeśli nowa podstawa programowa przetrwa w tym kształcie- takie zespoły powstaną i u nas. Im później- tym gorzej i dla nas i dla naszych dzieci.
Pomysł utworzenia przy naszym LO gimnazjum narodził się około roku 2002 jeszcze- i co jaki czas wraca - na razie nie udało się trafić w atmosferę sprzyjającą jego powstaniu.
Nie wiem, co o takim przedsięwzięciach myślą władze miejskie - bo równie latwo/trudno jest założyć przy gimnazjach – licea"
– komentuje dyrektor ZS nr 1 w Grajewie Andrzej Jasiński (na zdjęciu)

 

fot.e-Grajewo.pl

 

Komentarze (6)

Jestem za!!!!!!!!!!!!!

Wreszcie głos rozsądku! Utworzenie gimnazjów w zespołach przy podstawówkach było błędem, za który płaci kolejny rocznik młodych ludzi. Ja opuściłam szkołę podstawową mając 14 lat i było to ponad 50 lat temu. A dziś XXI wiek, wiele "poszło" do przodu, dzieci są dużo mądrzejsze, takie "komputerowe", a trzyma się ich w podstawówkach do 16 roku życia. I potem słyszymy " to wszystko z nudów Wysoki Sądzie". Jeżeli nasze władze nie skorzystają z podpowiedzi pani minister, to znaczy, że nie dbają o przyszłość naszych dzieci i naszego miasta.

Czy w tym ministerstwie edukacji mają jakiś plan rozwoju szkolnictwa w Rzeczypospolitej? Czy rządzi ten kto wcześniej wstaje?

Renata- nie jest aż tak źle z tymi zespołami SP-G - w istniejącej rzeczywistości zupełnie przyzwoicie, przynajmniej w Grajewie, one funkcjonowały.
jaś- obserwując bardzo uważnie działania obecnych władz MEN coraz bardziej skłaniam się ku opcji, że od 2 lat konsekwentnie, acz małymi kroczkami, realizowany jest jakiś plan rozwoju oświaty - i te kolejne działania są fragmentami jego realizacji. Z tym, że jest to plan na więcej niż jedną kadencję - wiec zobaczymy za rok, czy będzie kontynuowany.

ja również jestem za ,!!!!!!!!!!!!gimnazja przy podstawówkach to nie jest dobre dla młodzych dzieci...

A ja nie, a co by było jakby gimnazja były bardziej demoralizowane przez Liceum? To wyjdzie na to samo.. W liceach palą, piją, powoli wkracza w życie seksualne, co sprawi, że gimnazjaliści będą brali z tego przykład. Według mnie licea powinny byc 'odseparowane', od młodszy szkół.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.