piątek, 19 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 13 komentarzy
  • 13134 wyświetleń

Szczuka dumą Szczuczyna

SZCZUCZYN W ASPIRACJACH STANISŁAWA  ANTONIEGO SZCZUKI

      W dniu 12.04.2013 roku w Publicznym Gimnazjum w Szczuczynie odbyło się spotkanie przedstawicieli instytucji, szkół i organizacji w celu omówienia społecznych potrzeb i podjęcia działań.
Motywem głównym konferencji było: przedstawienie historycznej wartości Szczuczyna na tle biografii Stanisława Antoniego Szczuki, wzbudzenie zainteresowania historią miasta, dokonania ustaleń i podjęcie decyzji budowy pomnika założyciela miasta.
Organizatorem spotkania był: Burmistrz Miasta Szczuczyna, Stowarzyszenie „Nasz Szczuczyn”, Publiczne Gimnazjum im. S.A. Szczuki w Szczuczynie, Grajewska Izba Historyczna w Grajewie oraz Biblioteka Miejska w Szczuczynie.
 Patronat medialny konferencji objęli: TVP Białystok, Polskie Radio Białystok, e-Grajewo.pl i Radio Nadzieja /Łomża/.
      Konferencję otworzył oraz powitał gości i zainteresowanych uczestników Burmistrz Szczuczyna Artur Kuczyński.

W KONFERENCJI M.IN. UCZESTNICZYLI:

- Jacek Piorunek – Członek Zarządu Województwa Podlaskiego,
- Mieczysław Bagiński – radny sejmiku woj. podlaskiego,
- Jarosław Augustowski – Starosta Powiatu Grajewskiego,
- Hanna Kulesza i Waldemar Remfeld – Członkowie Zarządu Powiatu Grajewskiego,
- ks. Robert Zieliński – proboszcz parafii NMP w Szczuczynie,
- ks. Lucjan Świderski – Honorowy Obywatel Gminy Szczuczyn,
- Czesław Nikliński - Honorowy Obywatel Gminy Szczuczyn,
- Robert Ziemkiewicz – Wójt Gminy Radziłów,
- Jan Dąbrowski – Przewodniczący Rady Gminy Grajewo,
- Stanisław Szleter – Wójt Gminy Grajewo,
- Albert Kochanowski – Przewodniczący Rady Gminy Wąsosz,
- Danuta Modzelewska – Sekretarz Gminy Wąsosz,
- Grzegorz Curyło – Przewodniczący Rady Miejskiej w Grajewie,
- Jerzy Nikliński – Powiatowy Inspektor Sanitarny,
- Witold Grunwald – Przewodniczący Rady Miejskiej w Szczuczynie,
- Radni Rady Miejskiej w Szczuczynie i Sołtysi Gminy Szczuczyn,
- Krzysztof Zalewski – z-ca dyr. Podlaskiego Oddz. AR i MR w Łomży,
- Antoni Łubowicz – leśniczy Nadleśnictwa Rajgród,
- Antoni Dudziński – Prezes Stowarzyszenia Przyjaciół 9 płk Strzelców Konnych w Grajewie,
- Tomasz Dudziński – Dyrektor Grajewskiej Izby Historycznej,
- dyrektorzy szkół prowadzonych przez Gminę Szczuczyn: Małgorzata Karwowska, Elżbieta Milewska i Ewa Grunwald,
- dyrektorzy szkół ponadgimazjalnych Miasta i Gminy Szczuczyn – Anna Jagusz i Dariusz Koniecko,
- uczniowie Publicznego Gimnazjum oraz Zespołu Szkół w Szczuczynie i Niećkowie,
- nauczyciele historii wszystkich szkół z miasta i gminy,
- nauczyciele emerytowani, kombatanci, którzy przez lata tworzyli historię miasta,
- kierownicy, dyrektorzy i zarządcy organizacji, firm i jednostek z terenu Gminy Szczuczyn,
- lokalni przedsiębiorcy inwestujący na terenie Gminy Szczuczyn,
- mieszkańcy Szczuczyna,
- przedstawiciele mediów: TVP Białystok, Radio Białystok, Radio Nadzieja oraz lokalny Portal Internetowy e-Grajewo.pl.

PRZEBIEG KONFERENCJI /zarys/

      Podczas konferencji wygłoszono trzy bardzo ciekawe referaty dotyczące związków S. A. Szczuki z ziemią szczuczyńską i jej aktualną promocją.
       Janusz Siemion, kier. Biblioteki Miejskiej odczytał dość szczegółowy referat na temat: „ Stanisław A. Szczuka, zręczny dyplomata, mecenas sztuki, założyciel Szczuczyna”.  Mówca starał się powiązać wpływ życia i twórczości kreatywnego arystokraty, polityka, założyciela i pierwszego właściciela Szczuczyna na historię Polski i rozwój jego prywatnego miasta. Odczyt wsparty był wyświetlanym obrazem. Kilka z nich, dla wszystkich mieszkańców, nie były dotychczas znane. 
      Burmistrz Szczuczyna, Artur Kuczyński przedstawił i pogłębił wiadomości na temat pozostałości ruin rezydencji Szczuków na podstawie materiałów źródłowych archeologa dr. Macieja Czarneckiego. Na bazie bogatego materiału wspartego przeźroczami burmistrz wysnuwał daleko idące w nioski. Jest wskazane, żeby dorobku naszych pokoleń nie zmarnować. Szczuczyn nie posiada wielu zabytków, a to, że rezydencja Szczuków przedwcześnie zanikła, dziś może stać się powodem do rozważań, zadumy i satysfakcji z przeszłości Szczuczyna.
      Tomasz Dudziński, dyr. Grajewskiej Izby historycznej zreferował częściowo znany społeczeństwu temat: ”Szczuczyńskie krypty, jako lokalne dziedzictwo historyczno-kulturowe szansą na rozwój i promocję regionu.” Sama orientacja w temacie nie daje mieszkańcom pełnej satysfakcji. Tu, Tomasz Dudziński zaproponował wiele możliwości poznawania tego, co posiadamy, jak wyeksponować zabytkową pozostałość krypt oraz jak wykorzystać dla przyszłej promocji Szczuczyna.

      Wystąpienia zostały dobrze odebrane. Po ich zakończeniu było czuć, widać, a nawet słychać ożywioną dyskusją dotyczącą związków historycznych, naukowych i wpływowi czasu na aktualny rozwój miasta i okolic. To społeczne ożywienie jest powodem do zadowolenia.
Konferencje, w takim i innym cyklu lokalnych spotkań informacyjnych, dedykowane są m. in. do mikro, małych i średnich przedsiębiorstw, ludzi zainteresowanych historią miasta i jej ożywieniem. Alternatywą takich i jej podobnych spotkań jest świadomość historyczna zmierzająca do wyboru, czy określenia kierunku, koniecznego do rozwoju miasta i gminy. Tak było zawsze, tak odnotowała historia i dlatego mamy dziś dużo pozytywnego do powiedzenia o czasach minionych.  Przyjdzie czas, kiedy o nas również pisać będą potomni. A było by dobrze, żeby za kolejne trzysta lat, ktoś o nas tak napisał: … na początku XXI wieku społeczeństwo Miasta i Gminy Szczuczyn – nie spało snem agonalnym!
Dziś, prowadzone przez Burmistrza Artura Kuczyńskiego wzmożone i wielokierunkowe zabiegi w trosce o chwilę obecną i przyszłość, dają się łatwo zauważyć. Dzięki różnym inicjatywom Burmistrza, wszystkich pracowników Urzędu Gminy oraz pośredniej pomocy sił zewnętrznych i  miejscowych, Szczuczyn wyprowadzany jest z długoletniego letargu. I to jest kolejny krok do powolnie budującej się przyszłości opuszczonego Szczuczyna, bowiem nie możemy marzyć nawet, że oto za rok osiągniemy dobrobyt i będziemy mieć kolejną Japonię. Ale uparcie, krok po kroku, trzeba iść naprzód. I te złote słowa, w podobnym kontekście, wypowiedział znany nam doskonale nasz rodak, autor historycznych książek, doświadczony tysiącami spraw na poważnych stanowiskach – Mieczysław Bagiński.
   
      Tematyka konferencji oprócz refleksji, zmierzała i pobudzała do postawienia pomnika byłemu właścicielowi Szczuczyna. Ma to ścisły związek z historią. Jeśli tu, na Ziemi Wiskiej, w meandrach rz. Wissa było już kiedyś coś bardzo wzniosłego, a rozwój nie kroczył, ale biegł, to dlaczego dziś nie możemy tych Ziem ożywić. Nad Szczuczynem nie wisi wyjątkowe fatum z powodu grzechu zaniedbania historycznego dorobku, ale zapewne skutków historii, a przede wszystkim rządzenia miastem bez uczuć. Zdecydowanie inny sentyment miał do miasta, choć nie tylko, wspominany na konferencji Stanisław Antoni Szczuka.
Konferencja skłaniała do wiary w to, że można dużo dokonać, jeśli już dziś zaczniemy cokolwiek tu czynić. Już nie raz pisano, że ten, który jest sławą Szczuczyna, prócz małej uliczki nie miał nic więcej dotychczas. Po raz pierwszy medialny rozgłos doprowadził do przyjęcia przez PG imienia S.A. Szczuki. Teraz podchwycona prężna inicjatywa budowy pomnika, to jednoczesny obowiązek i zadanie, które nie może oprzeć się tworzonej przez mieszkańców nowej, pozytywnej historii.

      Podczas konferencji miłą niespodzianką było podkreślenie zasług dla nauczyciela emerytowanego. Rada Miejska w Szczuczynie Uchwałą z lutego 2013 r. przyznała pani Janinie Zofii Grochulskiej tytuł zasłużonej dla Gminy Szczuczyn.   

     W części artystycznej wystąpili uczniowie Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie. Publiczność zachwycona była występami zespołu tanecznego przygotowanego przez p. Iwonę Zagórską i artystycznego, przygotowanego przez p. Monikę Laskowską. W tym ostatnim, udział wzięli uczniowie: Karolina Brzostowska III b, Agnieszka Witkowska III a, Maria Orzechowska II b,  Marcin Wróblewski III a, Mariusz Modzelewski III b i Piotr Sadowski III b.
      Chociaż na konferencji nie odbyła się profesjonalna „Bitwa na Głosy”, to jej uczestniczka, a przedstawicielka Szczuczyna Elżbieta Nagiel zaśpiewała tak, jak na Nią i na Szczuczyn przystało. Piękny śpiew uczennicy Publicznego Gimnazjum w Szczuczynie usłyszeli Jej rodacy na nżywo i to zauważył też, a w zespole dyskusyjnym podkreślił dumnie Starosta Powiatu Grajewskiego – Jarosław Augustowski.

DYSKUSJA

      Konferencję zakończył interesujący panel dyskusyjny przy kawie, podczas którego znawcy tematu odpowiadali na liczne pytania będące do tej pory pewnym rodzajem tabu, albo zbyteczną wiedzą. Wszelkie działania doprowadzać mają do tego, że nasze miasto nie śpi, ale myśli o burzliwym rozwoju i rewitalizacji. Na tematy dość trudne, w sali języka angielskiego PG, przedstawiciele władz województwa podlaskiego bardzo poważnie dyskutowali. Widać było wyraźną chęć wspierania i pomocy przez Członka Zarządu Województwa Podlaskiego – Jacka Piorunka, radnego Sejmiku Podlaskiego – Mieczysława Bagińskiego, Starosty Powiatu Grajewskiego – Jarosława Augustowskiego i innych. A winniśmy się cieszyć, ponieważ to samo zrozumienie nas i chęć pomocy leży nie tylko w gestii, ale i w autorytetach przedstawionych tu osób, jako przedstawicieli władzy - naszego pięknego Podlasia.
      Podczas dyskusji uparcie przewijało się silne zabieganie Burmistrza Szczuczyna i prezentowanie wnoszonych wciąż nowych planów, potrzeb i pozyskania pomocy w aktywowaniu programu rozwoju Szczuczyna dla dobra mieszkańców. Szczuczyn musi się szybko integrować z resztą województwa i kraju. Pomostem tego wzlotu może stać się jego wszechstronna promocja, przez którą cały kraj dowie się, że Szczuczyn istnieje.

      PS. Zainteresowani, budową pomnika S.A. Szczuki w Szczuczynie, proszeni są o dokonanie wpłat na konto nr: 21 8768 0003 0000 0130 2000 0020 BS Szczuczyn.
Organizatorzy i społeczność Szczuczyna za zainteresowanie i wpłaty BARDZO DZIĘKUJĄ.

               

GALERIA ZDJĘĆ

 

 Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski

1. Uczniowie w inscenizacji z XVIII w.: http://youtu.be/PPx1jB8_5wA
2. Młodzież PG w Szczuczynie:  http://youtu.be/AByynI7SGqw
3.Młodzi śpiewają: http://youtu.be/Pfg_JsAtlwo
 

 

Komentarze (13)

Brawo! O Szczuczynie potrzeba mówić w świetle różnych jego potrzeb, a wykorzystywać do tego należy różne okazje i formy i to jak widzę znakomicie się udaje. Musimy zrozumieć, że jeśli my sami nie zaczniemy o sobie mówić, to kto to zrobi? Mam tylko uwagę i prośbę, jeśli jak mniemam po zamieszczonej informacji pomnik ma być efektem zbiórki publicznej, to bez tabliczek na nim: X. Y. fundator, bo obniża to wartość takiej rzeczy. Pozdrawiam i trzymam kciuki za powodzenie Szczuczyna.

Serdeczne gratulacje dla p. Janiny Grochulskiej, takich nauczycieli pamięta się przez całe życie. Od wielu lat nie mieszkam już w Szczuczynie, jednak wciąż interesuję się moim miasteczkiem i bardzo mi miło, że przez jego władze została Pani doceniona. Jeszcze raz serdecznie gratuluję!

Musiał być niezły artysta z tego Szczuki.

Uchwała Rady Miejskiej z dnia 29.02.2013 roku, a czemu nie z 30.02.2013 roku. Data dobra jak każda inna, tylko nierealna...

Nareszcie ktoś pomyślał! Szczuka jako założyciel naszego miasta od dawna powinien mieć w nim swoje miejsce pamięci.

a ta dziennikarka Pani Kazimiera Szczuka to tez ze Szczuczyna pochodzi?

Powinniśmy znać swoja historię, to niezwykle ważne, gdy człowiek rozumie ją, wtedy umie docenić wolność i w ogóle wszystko to, co dostaje na co dzień.

Gratulacje dla Pani Janiny Grochulskiej. Pani jest prawdziwą perłą Szczuczyna. Życzę wielu lat w zdrowiu i w dobrej kondycji.

Czy można gdzieś zapoznać się z tymi referatami o historii Szczuki i samego Szczuczyna, bo niestety nie mogłem wziąć udziału w tej konferencji? Myślę, że jest wiele osób zainteresowanych tym tematem.

Robert, a ja trzymam również kciuki za mądrymi i sięgającymi daleko w przyszłość działaniami burmistrza Artura Kuczyńskiego. Tego, który rządząc słucha ludu i z nimi kroczy do przodu. Takich nam potrzeba na każdym stanowisku. Pomińmy wpisy kontrowersyjnych grafficiarzy, co opuścili niedawne szczekanie w WC, a z innymi, takimi jak Ty przyjacielu postępu i inni, idźmy naprzód.

ad Spokojna. K.Szczuka przyznaje się do rodu Szczuków. W pobliżu Szczuczyna żyją do dziś potomkowie tego aktywnego rodu.

Materiały są w posiadaniu Grajewskiej Izby Historycznej i Biblioteki Miejskiej w Szczuczynie, oraz na portalu e-Grajewo.pl;
Szczuczyn; http://www.um.szczuczyn.pl/szczuczynskie_migawki.html
Od Szczuki do Jana Pawła II; http://www.grajewiak.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=867&Itemid=1

Potrzebna konferencja i wspaniali ludzie, którzy myślą nie tylko o sobie. Podziwiam od conajmniej 40 lat nieustanną wolę pracy na rzecz kulury, środowiska, historii oraz wychowania, nauki i tak pięknych opisów Pana Stanisława Orłowskiego, Pozdrawia Go serdecznie były uczeń, dziś dyrektor SP.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.