Super stadion w Szczuczynie

aktualizacja: 2020-09-09 20:14:16     nr wiadomości: 43355     przeczytano: 4716     Ilość komentarzy komentarze: 5

W Szczuczynie mazowieckim, położonym w woj. podlaskim, nad rzeką Wissą przy ul. Sportowej trwa budowa nowoczesnego stadionu o charakterze Transgranicznego Centrum Dialogu Kultur w Szczuczynie. Zakończenie prac, rozpoczętych 18 kwietnia 2019 roku przez Przedsiębiorstwo Drogowo-Mostowe w Piszu, przewidziano na 18 grudnia 2020 roku.  Beneficjentem oczekiwanej od wielu lat inwestycji jest Gmina Miejsko-Wiejska w Szczuczynie. Budowa obiektu sportowego w tym mieście jest możliwa jedynie dzięki projektowi współfinansowanemu z Programu Współpracy Transgranicznej: Polska [Szczuczyn (PL)], Białoruś [Szczuczyn (Шчучын BY) w obwodzie grodzieńskim nad rzeką Szczuczynką], Ukraina [Kowel (Kovel UA) na Wołyniu nad rzeką Turii]. Pełne finansowanie inwestycji przez Unię Europejską wynoszące 2, 35 mln €, to ewenement w dziejach - niezwykłe wydarzenie. 
 

DĄŻENIA PRZYGRANICZNEJ WSPÓLNOTY         

Starania o pozyskanie dotacji na budowę stadionu rozpoczęły się podczas II kadencji burmistrza w roku 2015. W sierpniu 2016 roku burmistrz – Artur Kuczyński przyjął w Szczuczynie przedstawicieli miasta Kowel, którzy wyrazili chęć uczestniczenia we wspólnym projekcie wspieranym Programem na lata 2014-2020.  Za główny cel wspólnoty trzech granicznych krajów przyjęto: „Promocję kultury lokalnej i zachowanie dziedzictwa historycznego, działanie w zakresie bezpieczeństwa i promocji zarządzania mobilnością i migracją.” W październiku 2017 roku Wspólny Komitet Monitorujący (WKM) na posiedzeniu w Mińsku ze 146 projektów zaakceptował dofinansowanie tylko dla 17. Pośród nich znalazł się projekt zgłoszony przez Gminę Szczuczyn (PL).  Szczegóły projektu dopracowano w listopadzie 2017 w Szczuczynie z gośćmi z Białorusi i Ukrainy.  W porozumieniu trzech miast Szczuczyn (PL), Szczuczyn (BY) i Kowel (UK) z 22 listopada 2017 r. przyjęto zobowiązanie rozwoju współpracujących miast przygranicznych przez wspieranie współpracy kulturalnej, sportowej, społecznej i gospodarczej, etc.      

Po uzyskaniu informacji o dofinansowaniu, pracownicy Urzędu Miejskiego w Szczuczynie opracowali bezwzględnie potrzebną, profesjonalną dokumentację do podpisania umowy grantowej.

Honorowym Ambasadorem projektu budowy stadionu został były zawodnik „Wissy” Szczuczyn (PL) – Maciej Makuszewski. Piłkarz od siódmego roku życia do dziś, elementy techniki, doskonalenia i nauczania gry w piłkę nożną z determinacją „rozkopuje” na czynniki pierwsze.    


HISTORYCZNE UZASADNIENIE POTRZEBY BOISKA      

Przed zespolonymi zawodnikami „Wissy” były dużo wcześniejsze lata, kiedy różne grupy chłopców pasjonujących się w kopaniu piłki mogli żywiołowo ćwiczyć na: podwórkach, łąkach, wałach (tereny garaży i ul. Łąkowej), między stodołami (os. Pawełki od ul. Sobieskiego) i na mini-boiskach przyszkolnych przy ul. Kilińskiego 28 (ul. Zamkowa vel Nowy Świat 28), przy ul. Szpitalnej 1 (za zachodnią pierzeją klasztoru) i przy ul. Szczuki 1. Młodzież szczuczyńska, dzieci polskie i żydowskie, razem z umiłowaniem i stanowczością kopali piłkę niepodobną do kuli. Pospolita piłka „szmacianka” była samodzielnie szyta ze szmat i napełniana sianem, słomą, czasem watą. Do lepszego gatunku piłki futbolowej zaliczano jej model wykonany ze szmat, ale z naciągniętą skórą zdjętą z królika.  Podczas kopania, często za piłką ciągnął się sznurek albo szmata wychodząca z rozprutego szwa. Z czasem, bogatsi grali w piłkę ze skóry, która była okrągła i lekka.  Piłkę kopało się bosą nogą, żeby nie niszczyć cennych butów i wartościowej piłki, łamiąc w zamian własne, ale gojące się w tajemnicy palce. Dziś młodzież gra profesjonalną piłką a cenne nóżki chroni wymodelowanymi butami. Piłki produkowane są z wysokiej klasy tworzywa, ze skóry naturalnej z laminatem wodoodpornym oraz wentylem i pęcherzem butylowym.  Mimo ogromnych zmian dawni i dzisiejsi zwolennicy futbolu nie odbiegają daleko od umiłowania tego sportu jako emocjonalnej i nie tylko męskiej zabawy – z wyjątkiem niesportowego słownictwa. Dawniej piłkarze ciskali do siebie miejscowymi żargonami: „e!”, „dawaj!”, „tu!”, wal!”, „oj!”. Aktualnie zdarza się czasem rozjuszonym futbolistom wyrzucić wiązkę wulgaryzmów, skojarzonych wprost z anatomią człowieka. Nie zachodzi jednak potrzeba, żeby usilnie przekonywać Czytelnika, że najbardziej lubianą dziedziną sportu nie tylko w Szczuczynie i Europie, ale i w Świecie jest – futbol. Ponadto, mimo większej częstotliwości, coraz bardziej technicznego i taktycznego kopania wciąż „piłka jest okrągła, a bramki są dwie”.    

Przyjemność kopania piłki, czyli potwierdzania męskości przez pryzmat kultury, dynamiki i techniki, która zaczęła się rozwijać w drugiej połowie XIX w. dotyczy i Szczuczyna. W okresie braku telewizji i komputerów, ekranem z ogromną ilością cali było przez wieki boisko sportowe.    

Oto kilka dat utrwalonych w historii, które warto pamiętać przed pójściem na mecz w Szczuczynie:
− 1945 (czerwiec) - powstał Ludowy Zespół Sportowy „Wissa” Szczuczyn.
(LZS” Wissa”);
− 1954 - przyjęto uproszczoną nazwę choć niezbyt wymowną - Zespół „Wissa” Szczuczyn;
− 1957 - Ludowy Klub Sportowy „Wissa” Szczuczyn.
(LKS „Wissa” Szczuczyn);
− 1978 - Międzyzakładowy Ludowy Klub Sportowy „Wissa” Szczuczyn. (MLKS „Wissa” Szczuczyn); 
− 1993 - Miejski Ludowy Klub Sportowy „Wissa” Szczuczyn.  (MLKS „Wissa” Szczuczyn);

 2015 (13 czerwca) MLKS „Wissa” Szczuczyn awansował do III ligi;
− 2015 (14 czerwca) 70. rocznica MLKS (piłki nożnej) w Szczuczynie, z nazwą przyjętą od rz. Wissa. 

Mimo, że w okresie 75 lat drużyna piłkarska pięciokrotnie zmieniała nazwę, to w towarzyskim meczu 14.06.2015 r. drużyna grała jako „Wissa” Szczuczyn z „Jagiellonią” Białystok, której uległa 1:3. W meczu grał wychowanek „Wissy” - Maciej Makuszewski. Jego dynamiczną grę odczuli reprezentanci „Jagiellonii”, którzy w akcjach podbramkowych atakowali go prawie całą drużyną.  

Jesteśmy świadomi, że porywająca serca kibiców piłka nożna fanatyzowała miłością całe rodziny i pokolenia. Dobra piłka toczy się pięknie na dobrych stadionach a razem z nią rośnie sława zawodników, miasta i biznes.  Nie ma potrzeby tajemniczenia, że w żadnym innym sporcie nie przepływa tak wielka gotówka jak na boiskach piłki nożnej i że to ten sport jest tak bardzo kochany.

Podczas, gdy „Wissa” już jako drużyna piłkarska ujawniła swoje predyspozycje, ćwiczyła na nowym boisku przy ul. Sportowej, z którym jednak od początku były kłopoty z nieustępującą wodą. 

W ostatnich latach powstało zasadne staranie samorządu o przebudowę, a raczej budowę od podstaw w nowej technologii stadionu sportowego nie z przypadku, a z prawdziwego zdarzenia.  

W kompleksie sportowym pod huczną nazwą Centrum Dialogu Kultur znajdą się: kasy biletowe, szatnie sportowe, budynek administracyjny, trybuny odkryte, trzy deszczochrony, wiaty kominkowe, dwie trybuny częściowo zadaszone oraz parkingi. Jako że obiekt jest nowoczesnym, będzie wyposażony w sprzęt nagłaśniający, oświetlenie, monitoring i dostosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych. W kompleksie znajdą się: parkingi dla samochodów osobowych i autobusów, znaki drogowe, utwardzone ciągi pieszo-jezdne, plac pod tereny wystawowe, mobilne sceny koncertowe, imprezy plenerowe, krzesełka na widowniach, stojaki na rowery, ścieżki rowerowe, pole namiotowe, ławeczki, tablice informacyjne, cztery toalety kontenerowe i kosze na śmieci.

Będzie też pełna techniczna infrastruktura zewnętrzna: instalacja elektroenergetyczna, łącza wodociągowe, zewnętrzna instalacja kanalizacji sanitarnej, odwodnienie placu imprez plenerowych, zewnętrzna instalacja kanalizacji deszczowej z przepompownią, etc.   

Piłka nożna w Szczuczynie posiada szeroką rzeszę fanów na tym terenie od początku swojej aktywności. W ostatnich latach sympatia do „Wissy” dodatkowo została podgrzana wspomnianym już sukcesem wejścia w 2015 roku do III ligi. W sporcie jednak trudno jest bez wielkich kosztów, bez bazy do ćwiczeń i tylko przy rodzimych zawodnikach utrzymać się na wysokim poziomie. Można jedynie liczyć na szczęście. Jeżeli chcemy, żeby co najmniej kraj wiedział, gdzie leży Szczuczyn, musimy stawiać nie tylko na echo i wiatr, ale na ludzi, którzy tę wieść w świat poniosą.    

Stadion, jak na te czasy i jak na Szczuczyn (PL) przystało, stanowić może niekorzystne skojarzenie tylko dla osób, które nie interesują się futbolem ani stabilnym rozwojem miasta. Dla prawdziwych fanów i zawodników, którzy mają już za sobą mocne, piłkarskie autobiografie, nie ma nic nadzwyczajnego w tym, że samorząd podaje im dłoń do realizacji osobistych doznań z dążeniem do uchwycenia sensu życia wielu rodzin i ożywienia środowiska. Pozyskanie stadionu i to za grantowe pieniądze, to tak jak swobodne oddychanie na świeżym powietrzu, dzięki czemu ciało po aktywności fizycznej jakby unosiło się na przyjemnych falach, wywołując uczucie euforii.    

W naszej gminie inwestycje małe i duże w miarę pilne wchodzą od 2011 roku we właściwej kolejności uzależnionej od możliwości finansowych, szczególnie tych pozabudżetowych.  

Aktualnie, prace wykonywane na nowym, od lat wymarzonym, wielofunkcyjnym stadionie są bardzo zaawansowane i można mieć nadzieję, że termin oddania do użytku megasportowego obiektu, jeśli na to wszechobecna, choć niegrająca w piłkę „pandemia” pozwoli – jest realny.    

   GALERIA ZDJĘĆ

                                     Tekst i fotografie: Stanisław Orłowski   

 

Super sprawa w związku z budową tego nowoczesne obiektu sportowo i myślę rekreacyjnego. Jako młody człowiek jeszcze uczący i mieszkający w Szczuczynie byłem zawodnikiem Wissy Szczuczyn i wiele godzin spędziłem na treningach i meczach na tym stadionie. Płyta na tym obiekcie była bardzo trudna i ciężka do grania ze względu że prawie zawsze było podmoknieta płyta boiska. Super że włodarze Szczuczyna podjęły taką decyzję i to słuszną moim zdaniem. Na pewno ten obiekt będzie służył nie tylko sportowi ale też rozrywkom kulturalnym, na pewno będzie organizowane wiele imprez kulturalno-rozrywkowych gdzie będą spotykać i bawić Szczuczyniacy z całymi rodzinami. Za moich czasów był to prymitywny obiekt, gdzie po treningu czy meczu nie było gdzie się wykompac a kibice nie minęły toalety. Jeszcze raz gratuluję Szczuczynie tak pięknego obiektu sportowo-reakracyjnemu. GRATULUJE. Nucik....
Napisał: Janek M dodano: 2020-09-12 21:45:50

stadion robi wrażenie już teraz, ale murawa na piachu to nie jest dobry pomysł, a to dla grających jest najważniejsze... powodzenia piłkarze
Napisał: Artur dodano: 2020-09-13 13:36:15

Czytam artykuł już czwarty raz i jeszcze się nie nasyciłem. Jest on bogaty w wiedzę dotychczas mi nieznaną i ciekawą na tyle, że jestem wciąż głodny z wrażenia. Przeczytałem tekst i foty dzięki koleżance, która wczoraj przysłała mi link z Olsztyna.
Napisał: Waldek D. dodano: 2020-09-14 13:03:19

Trzeba awansować do III ligi.
Napisał: Cukierek dodano: 2020-09-21 20:04:08

Moze ,ktos wie jaka pojemnosc ,beda mialy trybuny.oraz czy planuje sie po zakonczeniu budowy polozenie profesjonalnej trawy?Czy bedzie trybuna dla gosci,moze za jedna z bramek,wystarczy nawet na 200 osob.
Napisał: M/D dodano: 2020-11-14 14:00:14

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.