Stacje wykrywania skażeń

aktualizacja: 2021-01-11 11:15:07     nr wiadomości: 44526     przeczytano: 2014     Ilość komentarzy komentarze: 2

Państwowa Agencja Atomistyki uruchomiła trzynaście nowych stacji systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych PMS. Wszystkie znalazły się w pobliżu wschodniej granicy Polski.

W województwie podlaskim nowe stacje uruchomiono w Babikach, Bartnikach, Siemianówce i Siemiatyczach. Wymieniono też wysłużoną stację w Białymstoku. Docelowo w drugim kwartale 2021 przewidywane jest uruchomienie kolejnej stacji w okolicach Bielska Podlaskiego. Na obszarze naszego województwa funkcjonuje również stacja w Suwałkach.

Zadaniem stacji pomiarowych systemu wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych jest umożliwienie bieżącej oceny sytuacji radiacyjnej kraju, ze szczególnym uwzględnieniem bezpieczeństwa ludności. System umożliwia szybką detekcję i identyfikację zagrożeń radiacyjnych. Stacje PMS zapewniają monitorowanie poziomu promieniowania jonizującego na terenie kraju 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Bieżące wyniki pomiarów można śledzić na stronie internetowej Państwowej Agencji Atomistyki.

Obecnie w kraju funkcjonuje 35 stacji wczesnego wykrywania skażeń promieniotwórczych systemu PMS należących do PAA. Dodatkowo w ramach systemu wykrywania skażeń promieniotwórczych funkcjonuje 11 stacji typu ASS-500 należących do Centralnego Laboratorium Ochrony Radiologicznej, 9 stacji IMiGW oraz 13 stacji wspomagających należących do Ministerstwa Obrony Narodowej.

 

a jaki jest poziom promieniowania to pewnie przecietny czlowiek nie powinien wiedziec-a szkoda-stacji moze byc 100 a my nic nie wiemy
Napisał: piotr dodano: 2021-01-11 16:44:29

Podgląd poziomu jest na stronie PAA. Można kliknąć w każdą stację
Napisał: Piotr dodano: 2021-01-12 01:50:38

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.