Spektakl o Skłodowskiej–Curie

aktualizacja: 2018-10-11 19:31:13     nr wiadomości: 37408     przeczytano: 1465     Ilość komentarzy komentarze: 5

Miłośnicy teatralnej muzy z całą pewnością na długo zachowają w pamięci wspaniały spektakl ''Promieniowanie. Rzecz o Marii Skłodowskiej – Curie '' w wykonaniu aktorek Teatru Polskiego z Toronto: Marii Nowotarskiej oraz Agaty Pilitowskiej, który został zaprezentowany 9 października 2018 roku na scenie Grajewskiego Centrum Kultury.

Chicagowską premierą tej sztuki, w reżyserii Kazimierza Brauna, uczczono przypadającą w 2017 roku 150 rocznicę urodzin noblistki. ''Promieniowanie. Rzecz o Marii Skłodowskiej – Curie'' to ciepła i liryczna opowieść o kobiecie, która wpisała się na stałe w historię ludzkości.
''Co jest realne w tym śnie, który nazywamy życiem? Naprawdę ważne są tylko rzeczy niewidzialne, to one promieniują realnym światłem''. Sztuka pokazuje Marię Słodowską – Curie nie tylko z perspektywy jej osiągnięć naukowych, ale przede wszystkim jako matkę, żonę, kochankę, kobietę obdarzoną niezwykłym temperamentem i genialnym umysłem oraz odwagą pozwalającą na życie wbrew konwenansom. Jest to również historia kobiety, której przyszło żyć w świecie zdominowanym przez mężczyzn, o kobiecie niezależnej, która tym światem zachwiała.


Zobaczyliśmy spektakl bardzo ładny pod względem wizualnym, wzbogacony efektami multimedialnymi, w pięknej oprawie muzycznej. Na szczególne podkreślenie zasługują kreacje aktorskie Marii Nowotarskiej /w roli Marii Skłodowskiej  - Curie/ oraz Agaty Pilitowskiej /jako jej córki Ewy/.
Spektakl ''Promieniowanie. Rzecz o Marii Skłodowskiej – Curie'' został entuzjastycznie przyjęty przez publiczność, która swoje uznanie wyraziła gromkimi oklaskami oraz owacją na stojąco.

Spektakl odbył się z inicjatywy Barbary Kuczewskiej, absolwentki grajewskiego Liceum Ogólnokształcącego (matura 1975r.) oraz jej męża Waldemara Niklińskiego wspólnie z LO w Grajewie oraz Grajewskim Centrum Kultury.

 

FOT. GCK

Dziękuję za wieczór pełen wzruszeń ,długo zostanie w pamięci przepiękna i profesjonalna gra wspaniałych aktorek.
Napisał: Krystyna dodano: 2018-10-12 10:36:25

To było coś wspaniałego balsam dla duszy
Napisał: W.L. dodano: 2018-10-12 17:52:36

Wystarczy tylko wyjść z domu,aby poczuć się jak w Teatrze Wielkim 😀wspaniałe przeżycia artystyczne dzięki profesjonalnej grze obu Pań
Napisał: Alicja dodano: 2018-10-12 20:35:31

Czy będzie powtórka - czekam
Napisał: AGA dodano: 2018-10-15 10:19:42

AGA niestety był to jednorazowy występ, ale zapraszamy na inne wydarzenia organizowane przez GCK. Już 28 X spektakl "After Before" Teatru Tańca Caro z Siedlec, a w listopadzie dwa spektakle w ramach cyklu "Teatr Polska". Bieżące informacje na stronie www.gckgrajewo.pl - Zapraszamy.
Napisał: GCK dodano: 2018-10-15 14:34:46

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.