piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 13602 wyświetleń

Ruszają kwesty na cmentarzch

Tradycja kwestowania na ratowanie zabytkowego cmentarza w Grajewie ma dopiero rok, a już doszło do rozłamu wśród kwestujących. Poszło, jak zwykle, o pieniądze. Bo zdaniem niektórych zaginęły po ubiegłorocznej zbiórce. Sprawę udało się już wyjaśnić, ale skutek lokalnych nieporozumień jest taki, że w jednym mieście, na jednym cmentarzu odbędą się dwie kwesty.

 Dwie oddzielnie zorganizowane kwesty na rzecz tego samego cmentarza. No cóż, nie wiadomo czy grajewianom zazdrościć, że wśród nich jest aż tylu ludzi z inicjatywą, czy też może żałować, że, jak to Polacy, nie umieją się zjednoczyć, nawet w obliczu tego najbardziej refleksyjnego polskiego święta.

 Społeczny Komitet Renowacji Grajewskiego Cmentarza Parafialnego zbiera na ratowanie zabytków grajewskiej nekropoli. Drugą kwestę prowadzi Stowarzyszenie Lepsze Grajewo, które firmuje burmistrz miasta Adam Kiełczewski. W odróżnieniu od poprzedników stowarzyszenie postanowiło zbierać pieniądze na utwardzenie cmentarnych alejek.


(mk)
za: Obiektyw TVP Białystok

 

 


Zabytki

Klasycystyczna kaplica grobowa Wilczewskich na cmentarzu z 1839 r.

 

 

Historia

W 1894 roku w Grajewie zostały wybudowane koszary (stacjonowały dwa pułki kawalerii i 8 brygada Straży Pogranicznej). Wybudowano małą cerkiew - Cerkiew św. Marii Magdaleny oraz założono cmentarz prawosławny. Wyświęcenia dokonał 22 października 1878 r. arcybiskup warszawski Leoncjusz. W 1893 r. pobudowano na cmentarzu drewnianą kaplicę wraz z drewnianą stróżówką. W Grajewie istniała również cerkiew garnizonowa 4 Dragonskogo Evkaterinskogo Połka.

W latach I wojny światowej miasto uległo zniszczeniu spowodowanemu przez armię niemiecką. 12 listopada 1918 roku Grajewo zostało oswobodzone, zaś 4 lutego 1919 roku dekretem Naczelnika Państwa stało się ponownie miastem. Po wojnie parafia prawosławna została zlikwidowana, a cerkiew zburzono. Na cmentarzu w latach powojennych urządzono plac zabaw dziecięcych.

Cmentarz żydowski w Grajewie – mieścił się przy ul. Białostockiej. Data jego powstania pozostaje nieznana. Po 1945 roku na jego miejscu zbudowano bloki mieszkalne. Na terenie cmentarza nie zachowały się żadne fragmenty macew. 7 sierpnia 1941 roku hitlerowcy rozstrzelali na cmentarzu 119 Polaków, Rosjan i Żydów. Na budynku mieszkalnym przy ul. Konstytucji 3 Maja wmurowano tablicę upamiętniająca cmentarz i miejsce mordu.

czwartek, 28 marca 2024

Kronika policyjna

Komentarze (9)

Należy tylko zazdrościć i wspomagać kwestujących,bo poświęcają swój czas i pewnie tego nie żałują.To bardzo cenna inicjatywa.Skorzysta na tym wizerunek cmentarza i ludzie odwiedzający swoich bliskich zamarłych na cmentarzu.Szacunek dla wszystkich kwestujących i podziękowania dla potencjalnych ofiarodawców.

Myślę że to jest chore. Każdy zbiera na co innego zamiast wspólnie ratować cmentarz. Natomiast co jest ważniejsze? Trudno powiedzieć. Jestem sprawny fizycznie więc optuję za grobami, dla ludzi starszych ważniejsze będą ścieżki.

Do MAX nie tylko starsi ale i młodsi chcą iść suchą nogą
i mieć czyste buty-a nie całe w błocie to SKANDAL
że tyle lat trwa zrobienie ścieżek, Z wózkiem to tragedia zróbcie prosimy!!!!!

A ja myślę, że to nic zdrożnego- jak 2 różne grupy podzieliły się zadaniowo, aby realizować 2 programy jednocześnie. Biedne społeczeństwo grajewskie samo zadecyduje, którą puszkę zapełnić! Oby obydwie były pełne i przybliżyły realizację obydwu celów do rychłego końca. Niechaj ich wspomagają Ich wszyscy Święci, wszak to ich i nasze święto!

Wykonanie ścieżek na cmentarzu należy do zarządu cmentarza. Przed pochówkiem wykupuje się miejsca na kilkanaście lat i z tych pieniędzy wykonuje się najpotrzebniejsze prace dla utrzymania cmentarza w należytym stanie - do tego zalicza się wykonanie np. ścieżek. Tak jest w wielu miastach.

Ola miałem na myśli to że ścieżki wymagają również innego źródła finansowania. Zbiórka może wspomóc budowę w przeciwnym razie długo poczekamy na jej efekt.

Konieczne alejki na starym cmentarzu
i oświetlone!

A ja powiem tak: dopóki w tym kwestowaniu nie bedzie porządku - nie dam ani grosza!

to nie dawaj, co mnie to obchodzi, że nie dasz? ja dałem i żyję, a 5zł od każdego i by nie było żadnego problemu z tym i by szła robota!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.