Rusza "dworcowa lokomotywa"

aktualizacja: 2019-07-15 14:48:03     nr wiadomości: 39715     przeczytano: 7633     Ilość komentarzy komentarze: 17

15 lipca br. o godz. 11.00 odbyła się konferencja prasowa dotycząca zagospodarowania budynku dworca PKP. W spotkaniu udział wzięli Kazimierz Gwiazdowski Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, Waldemar Remfeld, Starosta Powiatu Grajewskiego oraz Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

Koleje losu dworców w regionie są bardzo różne - jedne opuszczone, nieużytkowane, inne uczęszczane, mają się bardzo dobrze. Zdarza się, że obiekty są pieczołowicie remontowane lub gruntownie przebudowywane i modernizowane. Wkrótce także nasz niszczejący kompleks dworcowy przy ul. Kolejowej będzie tętnił życiem. Pomysł przywrócenia dawnego blasku, jeszcze do niedawna przez niektórych uważany za niemożliwy, powoli staje się realny.

- Odbyliśmy już stosowne rozmowy z PKP Nieruchomości. Spółka zainteresowana jest przejęciem części dworcowej. We wrześniu br. pomiędzy PKP Nieruchomości a Starostwem Powiatowym zostanie zawarte porozumienie dotyczące zagospodarowania obiektu. To co zapowiadaliśmy powoli realizujemy – mówi Kazimierz Gwiazdowski, Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Starostwo Powiatowe w Grajewie (zarządca kompleksu) otrzymało z Ministerstwa Finansów dotację celową  w kwocie ok. 710 tys. zł. - Pieniądze zostaną przeznaczone na wymianę stolarki okiennej i drzwiowej w budynku. Zadanie będzie realizowane jeszcze w tym roku – podkreśla Starosta Waldemar Remfeld.

Zdaniem samorządowców, obiekt będzie spełniać dwie funkcje: dworcową i administracyjno-samorządową. Znajdą się tu: poczekalnia, toalety, kasy. Na terenie obiektu będzie też miało swoją siedzibę PKP Cargo, operator logistyczny. Dalsza część obiektu będzie etapowana. 

- Chcemy zlokalizować tutaj część wydziałów Starostwa Powiatowego i stworzyć salę konferencyjną. Do projektu chcielibyśmy włączyć także partnerów - instytucje resortu rolnictwa mające siedzibę w Grajewie. Dzięki takiemu rozwiązaniu zostanie wykorzystana cała przestrzeń oraz wspólne partycypowanie w kosztach utrzymania – dodał Starosta.

Budynek dworca PKP - kiedyś perła architektoniczna, dziś cień dawnej świetności. Na przestrzeni kilku lat również samorząd Grajewa podejmował różnorakie działania w celu przejęcia nieużytkowanego i niszczejącego obiektu. Pojawiały się różne rozwiązania. Wiele spotkań, prowadzone rozmowy, nowe pomysły, kolejni partnerzy, wszystko by obiekt mógł był oddany do użytku. 

- Widzę tutaj doskonały potencjał na umieszczenie dworca autobusowego. W porozumieniu z PKP moglibyśmy wspólnie przygotować poczekalnię dla pasażerów. Oczywiście teren jest dość znaczny i wymaga dużych nakładów inwestycyjnych. Mamy też kilka pomysłów na zagospodarowanie budynku wieży ciśnień. W partnerstwie ze Starostwem będziemy aplikować o środki zewnętrzne, gdyż  przeprowadzenie zaplanowanych inwestycji ze środków własnych stanowi problem – mówił Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.

Otrzymana dotacja to kropla w morzu potrzeb. Konieczne są dodatkowe środki. Nasi decydenci złożą u Wojewody Podlaskiego wniosek o przyznanie kwoty ok. 3 mln zł z rezerwy budżetowej. Pierwsze prace remontowe ruszyłyby już wiosną przyszłego roku


e-Grajewo.pl

po wyborach i tak co 4lata
Napisał: TAK dodano: 2019-07-15 22:52:16

Urzędy i wydziały rolnicze na dworcu kolejowym??? Podatnik co kilkanaście lat topi w tym budynku pieniądze. Już dawno powinno się sprzedać ten budynek na przetargu z obowiązkiem zachowania zewnętrznej bryły dworca wraz z niewielką poczekalnią i ewentualnie kasą. Nowy właściciel by wiedział co z tym zrobić, podatnik by nie włożył grosza do tego biznesu, a i pasażer miał by wygodę. Ten dworzec jest przykładem nieudolności władzy.
Napisał: Todozja dodano: 2019-07-15 23:19:39

Od 40 lat rusza i nie moze ruszyć....
Napisał: www dodano: 2019-07-15 23:39:27

zamiast dla społeczeństwa to będzie dla biurokracji...
Napisał: Janina dodano: 2019-07-16 07:46:24

Naprawdę ktoś się na to jeszcze nabiera. Co wybory ten sam scenariusz./
Napisał: Kamil dodano: 2019-07-16 08:08:11

/ Dworzec Panowie trzeba zburzyć bo jego remont nie ma sensu. Minęły czasy podróży pociągami z Grajewa i skoro PKP zlikwidowało kasę biletową to naprawdę nie ma komu tych biletów sprzedawać. Pomysł z pomieszczeniami pod wynajem to mżonki - to jest Panowie Grajewo a nie Warszawa wystarczy otworzyć oczy. PKP cargo - dla kogo ??? Panowie ja rozumiem że idą wybory ale nie można robić w związku z tym wyścigu głupoty bo wydajecie pieniądze obywateli a nie swoje. Pan Kaczyński ani PIS ze swoich pieniędzy dotacji nie udziela :) A jak jesteście przekonani, że interes wypali to wpłaćcie np. po 100.000 PLN wkładu własnego, które odzyskacie wraz z oprocentowaniem jak obiekt zacznie generować zyski :)/
Napisał: miras dodano: 2019-07-16 08:09:48

WYBORY... i wszystko jasne !
Napisał: jan dodano: 2019-07-16 09:32:03

Realny koszt restauraji tego zabytkowego obiektu to 40-50 mln!!! Proszę o knkrety inwestycyjne - plan finansowy z prognoza wieloletnich kosztów utrzymania!
Napisał: inż. dodano: 2019-07-16 10:22:51

Panie starosto Remfeld panie burmistrzu Latorowski nareszcie inicjatywa godna realizacji bardzo cieszy ze nareszcie zabytkowy 145 letni dworzec kolejowy doczeka sie remontu dzieki niemu mamy obecne zaklady pracy mam nadzieje ze po remoncie mieszkancy powiatu i miasta beda mogli latwiej dojechac do lekazy a uczniowie do szkol. Szkoda ze tyko jeden posel pan Gwiazdowski jest w to zaangarzowany, pytam gdzie jest posel Andruszkiewicz, senator Anders oraz prezes Kaczynski na tym dworcu pracowal jego dziadek w Grajewie urodzil sie jego ojciec tez moglby poprzec ten remont gdzie oni sa tylko glosy na wybory.
Napisał: grajewiak dodano: 2019-07-16 10:33:45

Dworzec przeznaczyć na market, kościół ewentualnie na nocny lokal i problem byłby z głowy, a tak co jakiś czas powtórka z rozrywki.
Napisał: obserwator dodano: 2019-07-16 12:32:16

Co kampania wyborcza to ten sam temat. Ile jeszcze będziemy czekać? Czemu przed samymi wyborami takie obietnice? A 4 lata gdzie byliscie?
Napisał: Jan dodano: 2019-07-16 13:12:54

za 710 tysiecy to caly dworzec mozna by wyremontowac
Napisał: mysza dodano: 2019-07-16 18:52:15

Brawo panie Burmistrzu :) takiego włodarza nam potrzeba. Panie Gwiazdowski i panie Remfeld. Dziękujemy. Zgoda buduje... DOCENIMY
Napisał: Zygmunt dodano: 2019-07-16 21:03:06

O czym właściwie jest ten news? o kwocie ok 700 tys na remont budynku? O tym, że zostanie złożony wniosek na kwotę 3mln? A dlaczego nie 13mln? Ostatnio ten obiekt remontował Pan Radzaj. Historia przypomina budowę elektrowni atomowej w Polsce. Utopiono ogromne pieniądze i nie dokończono inwestycji. Pomysł na zagospodarowanie pomieszczeń dworca przypomina pomysł na zagospodarowanie pomieszczeń muzeum mleka. Ile podatnik dokłada do tego obiektu?
Napisał: baja dodano: 2019-07-16 23:36:12

Tiry na tory każdy krzyczy a tu znowu komentarze przeciw. Ludzie zdecydujcie sie!!!
Napisał: jas dodano: 2019-07-17 02:05:14

Dworzec zasluguje na solidną renowację a nie po kosztach jak to będzie, gdy zostanie własnością miejską.
Napisał: Malkontent dodano: 2019-07-17 06:29:15

Panie starosto Remfeld panie burmistrzu Latorowski pamietam slowa premiera Morawieckiego jak obiecal ze beda remontowane zabytkowe dworce kolejowe i wznowione polaczenia klejowe i autobusowe w powiatach i miastach mialo to byc proritetem obecnego rzadu PiS powiat i miasto Grajewo czekaja na realizacjie tego zobowiazania
Napisał: grajewiak dodano: 2019-07-17 07:58:10

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.