piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 21004 wyświetleń

Roztropnie korzystaj z wody

Susza niestety powoli staje się normą i naszą zmorą!  Brak śniegu przyczynił się do spadku poziomu wód, a wyjątkowo sucha wiosna spowodowała spadek wilgotności gleby. Meteorolodzy zapowiadają nieznaczne opady w maju i gorący czerwiec (podobnie jak w ubiegłym roku). Woda to źródło życia, treba troszczyć się o jej zasoby i rozsądnie nimi gospodarować.

Mając świadomość zmian klimatu Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Grajewie współpracuje z władzami miasta, by bezpieczeństwo niezakłóconych dostaw wody było utrzymane na odpowiednim poziomie.

- Głównym źródłem zaopatrzenia miasta w wodę, są wody podziemne, ujmowane z głównego zbiornika wód podziemnych Pradoliny rzeki Biebrza. Stacja Uzdatniania Wody zasilana jest z ośmiu studni wierconych ujmujących czwartorzędowe piętro wodonośne. Studnie głębinowe posiadają łączną wydajność eksploatacyjną 334m3/h. Wydajność miejskiego ujęcia i stacji uzdatniania wody jest wystarczająca na pokrycie potrzebna wodę wszystkich mieszkańców miasta – zapewnia w wydanym komunikacie Grzegorz Purwin, dyrektor Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Grajewie.

Aktualnie system zarządzania układem dystrybucji wody umożliwia, zarówno odczytywanie w czasie rzeczywistym parametrów jego pracy, takich jak natężenie przepływu wody, czy ciśnienie w sieci, jak również jego automatyczne sterowanie. Wykorzystanie zaawansowanych systemów sterowania, pozwala na bieżące regulowanie i optymalizowanie parametrów sieci wodociągowej. 

- Czerpiemy wodę z głębokich ujęć, poniżej 160 metrów. Zasoby zbiornika wodonośnego wód podziemnych zapewniają nam bezpieczeństwo. Nasi odbiorcy nie mają powodów do obaw, to jednak nie zmienia faktu, że trzeba dbać o wodę i racjonalnie ją wykorzystywać – dodaje Dyrektor.

Jednostkowe oszczędzanie wody jest czymś właściwym i wartościowym dla społeczeństwa. Nie chodzi o wzbudzanie indywidualnego poczucia winy, a o zwyczajne udoskonalanie naszych nawyków. Należy korzystać z wody odpowiedzialnie, ograniczać np. tylko niezbędne podlewanie, czy minimalne napelnianie oczek wodnych; dobrze jest gromadzić wodę deszczową i powtórnie ją wykorzystywać. Kolejne lata na pewno okażą się trudniejsze, jeśli nie pochylimy się nad wspólnym problemem.
 

zobacz:
Oszczędzajmy wodę!

Komentarze (8)

Tak się składa, że to przemysł zużywa największe ilości wody.

Oby wszyscy się tym przejęli bo dziś o godz 14 na ulicy Buczka za parkiem solidarności widziałam podlewanie ogródka w słońcu,bez sensu ale cóż każdy tylko myśli o sobie

Warzywa rozumiem ale trawę podlewać????

tak się składa że trawa jak i inne rośliny zielone wytwarzają niezbędny do życia tlen ... aczkolwiek nie powinno się tego robić w dzień tylko wieczorem bo krople na liścia tworzą soczewkę i wypalają liście traw

Trwnik podlewać rozumiem ale popierosy palić? Czy ktoś wie ile trzeba zużyć litrów wody aby wyprodukować - wytworzyć jedną paczkę papierosów albo 1 litr alkoholu?

Jak płaci nie małe pieniądze to se podlewa. Anna jeszcze podaj adres i dokładne Nazwisko. Każdy na każdego donosi, takie czasy, każdy ma też coś za uszami więc Anna pilnuj swego nosa i swej rodziny.

podlewając trawę i lub warzywa zatrzymujemy wodę na miejscu ( stosujemy retencję). woda wsiąka i ponownie trafia do źródła. Chcąc oszczędzać wodę należy mniej się myć i mniej pić bo wtedy rurami poprzez oczyszczalnie wylewamy wodę bezpowrotnie daleko od źródła z którego ją pobieramy. Zakaz podlewania ogródków i trawników to błędna teza.

Wszyscy w około widzimy malejące opady i postępująca susze obniża się poziom wód gruntowych wysychają studnie. Wodociągi dostarczają wodę do sieci która w końcu spływa do oczyszczalni a potem kanałem do rzeki. a gdzie jest tak zwany obieg zamknięty. Woda powinna wrócić do gruntu tworząc rozlewiska , oczka wodne znajdujący się torf w pobliżu rzeki pochłaniałby wodę jak gąbka

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.