Wiadomości

  • 13 komentarzy
  • 12907 wyświetleń

Rozmowa z sekretarzem

Ryszarda Wolwarka, sekretarza miasta i radnego Sejmiku Województwa Podlaskiego o inwestycje rozwijające Grajewo, dochody, wydatki i możliwości pomocy miastu w zarządzie województwa, dla czytelników portalu e-Grajewo pytał Janek Kalbarczyk.

Janek Kalbarczyk - Panie sekretarzu, co zyska nasze miasto w tym roku i ile to będzie kosztowało? 
Ryszard Wolwark - Największą inwestycją na rok 2012 w Grajewie będzie modernizacja systemu ciepłowniczego i zastosowanie odnawialnych źródeł pozyskania energii. Wartość projektu 13 milionów 495 tysięcy złotych.

JK – Na czym ma polegać modernizacja i zastosowanie systemów energii odnawialnej i jak długo potrwa?
RW
– Modernizacja będzie polegać na zastosowaniu specjalnego kotła wykorzystującego nie tylko spalanie biomasy. Całkowite wykonanie tej inwestycji planowane jest na rok bieżący.

JK
Co jeszcze gospodarze miasta zamierzają zmienić w Grajewie?
RW
– Następne to będą inwestycje mniejszego kalibru. Przede wszystkim będą to opcje infrastrukturalne. Taką ważną społecznie dla grajewian jest budowa budynku komunalnego na osiedlu Południe, niedaleko bloków Towarzystwa Budownictwa Społecznego. Trzydzieści sześć rodzin zyska mieszkania. Jego koszt to około 3 milionów złotych. Jest już teren, projekt oraz wykonawca z Ełku wyłoniony w przetargu.

JKZ ważnych dla miasta inwestycji wymienia się budowę cmentarza komunalnego. Budowę czy rozbudowę?
RW
– Cała inwestycja ma wartość 2 milionów 300 tys. zł. Jest już wyłoniony wykonawca i podpisana stosowna umowa. Nie będzie to rozbudowa starego cmentarza komunalnego, lecz budowa i przygotowanie nowych miejsc pochówku obok istniejącego cmentarza komunalnego.

JK
–  Jak przebiega restrukturyzacja oświaty?
RW
-  W grudniu ubiegłego roku przez burmistrza podjęte zostały działania zmierzające do utworzenia dwóch zespołów szkół z połączenia gimnazjum nr 2 i szkoły podstawowej nr 2 oraz gimnazjum nr 3 i szkoły podstawowej nr 4. Nic nie zmieni się dla uczniów, jeżeli zostanie to osiągnięte, natomiast poprawi funkcjonowanie szkół poprzez sprawniejsze gospodarowanie finansami. Takie pozytywne doświadczenia mamy z Zespołem Szkół Miejskich nr 1 już od roku 2002.

JK Czy ma to jakiś związek z niżem demograficznym i czy to nie wymusi kolejnych przekształceń, kiedy niż będzie się kończył?
RW
– Mamy symulację, z której wynika, że do roku 2016 w Grajewie nastąpi istotny spadek liczby uczniów szkół gimnazjalnych. Zagrożenia późniejszych kolejnych zmian nie ma. Utworzenie tych dwóch zespołów szkół pozwoli na utrzymanie stanu zatrudnienia nauczycieli.  Niczego nie trzeba będzie na nowo dzielić ponieważ w tych kompleksach budynków mamy takie rezerwy pomieszczeń, że wystarczą na zwiększony stan uczniów.

JKCo jakiś czas wraca sprawa budowy basenu w naszym mieście, co możemy czytelnikom powiedzieć? Czy zmieni się coś w tym temacie? Lodowisko np. to był "strzał w dziesiątkę".
RW
– W kasie miejskiej brak jest tak dużych pieniędzy na taką inwestycję jak basen. To koszt nawet do 20 milionów złotych. Przygotowujemy wniosek o dofinansowanie budowy basenu ze środków unijnych. Do końca marca bieżącego roku taki wniosek zostanie złożony. Basen w Grajewie jest potrzebny, zarówno szkołom do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego, jak również w celach rekreacyjnych.

JK
Oprócz tego, że jest pan sekretarzem miasta to również radnym sejmiku województwa podlaskiego. Czy łatwo jest lobbować dla Grajewa w Białymstoku?
RW
– Jestem w klubie radnych Prawa i Sprawiedliwości. Mamy taka samą liczbę radnych jak Platforma Obywatelska. Jednak PO bardzo szybko zawiązało koalicję z Polskim Stronnictwem Ludowym, powstała większość i tak też został skonstruowany zarząd województwa. W związku z tym możliwości, jako mniejszość, mamy ograniczone. Dla Grajewa staramy się o pozyskanie dofinansowania do rozwoju, ale nie jest to łatwe.

JK - Bardzo ważną dla miasta i powiatu jest sprawa dróg, jakie są możliwości w województwie?
RW
– Całe szczęście, że nie ma u nas dróg wojewódzkich. One są w fatalnym stanie i w dodatku mało jest środków na ich remonty i utrzymanie. Mówiąc o głównych drogach w Grajewie to w zarządzie województwa nie ma żadnego przełożenia. Są to drogi krajowe i tu potrzebne są starania w Sejmie.

Dziękujemy za rozmowę



Na życzenie Ryszarda Wolwarka informacji o dochodach i wydatkach miasta zasięgnęliśmy u Edwardy Wiśniewskiej, skarbnik Grajewa.
Dochody miasta to 59 milionów 300 tys. złotych. Wydatki to 65 milionów 983 tys. Różnica, czyli deficyt 6 mln. 600 tys., to pozyskany kredyt, który w całości będzie przeznaczony na inwestycje i rozwój miasta.

 




Komentarze (13)

wybraliśmy Pana, zaufaliśmy Panu a Pan i tak nic nie pomaga dla Grajewa. Zawiedliśmy się na Panu i chyba źle ulokowaliśmy swoje głosy. Proszę nam przedstawić co Pan jako radny sejmiku województwa dla naszego miasta pozyskał czy też przyczynił się do pozyskania jakichkolwiek środków.

Co Pan załatwił dla Miasta Grajewa ? Nic Pan nie załatwisz!

Z tego wynika że nic Pan nie może dla GRAJEWA zrobić.Najlepiej szukać oszczędności u siebie czyli na grajewskiej oświacie , służbie zdrowia i kulturze fizycznej .A może nie ważne są przynależności partyjne , bo jaki z Pana PiS -owiec i wejść do koalicji rządzącej i tam spróbować zrobić coś dla GRAJEWA..

Władza burmistrza przemija a sekretarz pozostaje ten sam. .

tak jasne, Sekretarz i praca razem. Juz w to uwierzę, Niech lepiej pokaże co z boże polituj działem promocji robią aby pozyskać nowe inwestycje. ..

panie sekretarzu nie widać efektów pana pracy jako radny sejmiku a w dziale promocji pracują pracownicy niekompetentni..

najlepiej się żalić że się nie jest w większości a po co jest dialog i mediacja ..

Czyli nie da sie zrobic nic.

Lepiej, żeby na temat inwestycji wypowiadał się Pan Burmistrz, ..

Z przykrością czyta się wypowiedzi zawierające krytykę i zimne słowa. Niestety wszystko to jest efektem ludzkiej mentalność, która przejawia się w różnorodny sposób - szczególnie Grajewian.

szkoda ze nie wszystkie komentarze są umieszczane.

problem Grajewa jest taki ze nie umiemy wybrać odpowiednich ludzi.

dlaczego komentarze które zawierają prawdę nie są zamieszczane

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.