Rozlicz dodatkowe przychody

aktualizacja: 2021-02-23 12:56:46     nr wiadomości: 44932     przeczytano: 2428     Ilość komentarzy komentarze: 1

Renciści i wcześniejsi emeryci, którzy osiągnęli w zeszłym roku przychód, są zobowiązani poinformować ZUS o uzyskanych kwotach wynagrodzeń.  W tym roku obowiązek ten należy wypełnić do 1 marca (ostatni dzień lutego 21 r. przypada w niedzielę). Zarobki mogą dotyczyć  umowy o pracę, umowy zlecenia, czy też przychodu z tytułu bycia członkiem rady nadzorczej oraz prowadzenia działalności gospodarczej.

Rozliczyć się z przychodu muszą także osoby, które pracowały za granicą. Maksymalnie do 1 marca br. emeryci, którzy nie osiągnęli powszechnego wieku emerytalnego i renciści muszą dostarczyć do ZUS zaświadczenia o swoich przychodach z 2020 r. Takie dokumenty wystawiają pracodawcy. Osoby, które prowadzą własną działalność gospodarczą, muszą napisać oświadczenie samodzielnie. Ich przychodem jest deklarowana podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.

Rozliczenie przychodu jest obowiązkowe, ponieważ rencistów i niektórych emerytów obowiązują limity w dorabianiu do świadczeń. Pierwsza kwota graniczna to 70 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia krajowego. Kiedy dodatkowe zarobki nie przewyższają tej kwoty, to z emeryturą lub rentą nic się nie dzieje, jeśli natomiast przekroczą limit, świadczenie jest zmniejszane. Jest też drugi próg - 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Po jego przekroczeniu wcześniejsza emerytura lub renta za dany miesiąc nie przysługuje.

- Są też tacy świadczeniobiorcy, którzy mogą dorabiać bez ograniczeń i nie informować ZUS-u o zarobkach. W takiej sytuacji są emeryci, którzy ukończyli powszechny wiek emerytalny wynoszący 60 lat - kobiety, 65 lat mężczyźni. Jednak, jeśli osiągnęli ten wiek w trakcie 2020 r. to muszą rozliczyć się w ZUS z zarobków uzyskanych w miesiącach przed ukończeniem wieku emerytalnego - podaje Katarzyna Krupicka regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Limity w dorabianiu nie dotyczą także osób, które pobierają: rentę inwalidy wojennego, rentę inwalidy wojskowego, którego niezdolność do pracy pozostaje w związku ze służbą wojskową oraz rentę rodzinną przysługującą po uprawnionych do tych świadczeń. Informacji nie muszą także składać uczniowie szkół ponadpodstawowych i studenci, którzy nie ukończyli 26 lat, a są zatrudnieni na umowie zlecenia lub agencyjnej (za wyjątkiem uczniów pobierających renty socjalne).

 

A przed wbrami obiecano ,ze renciścii emeryci będą mieli Jakieś tam zapory w dorabianiu po uzyskaniu świadczenia (ale to obiecanki) Każdy emeryt i rencista jest wielką konkurencją ,ponieważ jest tańszy i może pracować do woli(haha) Typowy życiowy przykład to Urząd miasta i oczywiście Urząd gminy Tam w większości nie pracują ludzie z przypadku , tylko klany rodzinne i emeryci No i onie nie będa chwalić PIS-u
Napisał: XXX dodano: 2021-02-23 18:32:27

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.