Szczuczyn

  • 4 komentarzy
  • 6218 wyświetleń

Rekonstrukcja walk z 1939

 

W niedzielę 6 września b.r. (w 72 rocznicę) w Grabowie odbyła się rekonstrukcja wypadu Podlaskiej Brygady Kawalerii poza granicę z Prusami Wschodnimi z 1939 roku.


Uroczystości rozpoczęły się mszą świętą w kościele pw. Św. Jana Chrzciciela w intencji Ojczyzny. Następnie na cmentarzu parafialnym odbył się Apel Poległych. Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Poległych za Polskę 1939-45 kompania reprezentacyjna wojska oddała salwę honorową.
Przed rekonstrukcją wypadu  zaprezentowały się amazonki ze Stowarzyszenia Sportowo-Jeździeckiego z Grabowa w Kadrylu Ułańskim. W rekonstrukcji udział wzięło kilkudziesięciu miłośników historii w strojach i ze sprzętem z epoki odtwarzając  sceny batalistyczne.  Szczególnej atmosfery dodawał samolot „bombardujący” polskie oddziały. Po zakończeniu widowiska miłośnicy historii i zgromadzeni widzowie nagrodzili gorącymi brawami odtwórców walk.
Głównymi organizatorami uroczystości byli: Wójt Gminy Grabowo, Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, Proboszcz Parafii Grabowo i Gminny Ośrodek Kultury w Grabowie.

 

GALERIA ZDJĘĆ 

 

Tekst, zdjęcia i film: Andrzej Szabelski 

środa, 17 kwietnia 2024

Rodzinne Warsztaty String Art

poniedziałek, 15 kwietnia 2024

Wissa Szczuczyn. ZAPROSZENIE NA MECZE!

Komentarze (4)

Świetne to było, brawo Stowarzyszenie Sportowo-Jeździeckie im. 10 Pułku Ułanów Litewskich, widać, ze prawdziwi pasjonaci, Grabowo mala miejscowosc a takie rzeczy organizuja.

czyżby tęsknota za wojenką?.
Jesli bardzo tego będziemy chcieli - lada moment sąsiad zza wschodniej granicy pozwoli sie pobawić w wojenkę. Czy tego chcemy? Nasze myśli tworzą naszą rzeczywistość.

Kamila Twój tok rozumowania jest delikatnie mówiąc dziwny .Czczenie pamięci tamtych czasów i ich bohaterów nie jest z tęsknoty za wojenką . Wręcz przeciwnie . W ten sposób przypominamy o okrucieństwach wojny i pokazujemy dlaczego warto dbać o pokój .

Należałoby jeszcze zaprosić przedstawicieli ambasad "sojuszniczych" krajów. Historia historią ale dlaczego w Polsce tak celebruje się przegrane bitwy i powstania, a zwycięskiego powstania nikt.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.