Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 12333 wyświetleń

Przygotuj miasto do wiosny

    Drzewa należą do nasadzeń kształtujących krajobraz. Nadają one cechy unikalnego charakteru różnym miejscom wśród zabudowań. Są dominującymi elementami przestrzennymi pod względem wizualnym, a także zielonymi płucami miasta. Uzupełniając walory architektury, tworzą miejski ład przestrzenny. Przez maskowanie nieciekawych miejsc, stwarzają warunki prywatności i przyjemnego otoczenia. Jeśli na ukształtowane, piękne drzewa czekać trzeba przez pokolenia, to utracić można je o wiele wcześniej. Żeby do utraty drzew nie doszło, należy je systematycznie pielęgnować i traktować jak członka społeczności miejskiej.
Drzewa w warunkach naturalnych, same dostosowują się do zmniejszających się możliwości fizjologicznych i statycznych przez zrzucanie gałęzi niepotrzebnych, wręcz szkodliwych. Jednak drzewo posadzone w mieście, musi być pielęgnowane przez człowieka.
    W miejskich krajobrazach, niewłaściwie zastosowane lub źle prowadzone drzewa, mogą stać się przeszkodą. Często dochodzi do zakłóceń pomiędzy drzewem, a infrastrukturą miejską, co powoduje zagrożenie dla środowiska i ludzi.

    Szczuczyński drzewostan uliczny, z braku pielęgnacji, koliduje z napowietrznymi liniami energetycznymi, telekomunikacyjnymi oraz ścianami budynków.
Ze względów bezpieczeństwa, pielęgnacja jest szczególnie istotnym zabiegiem na drzewach rosnących przy ulicach, w odniesieniu do drzew wyrośniętych, uszkodzonych, zagrzybionych etc. Pamiętać przy tym należy, że zbyt intensywne cięcie, przez usuniecie powyżej 50% korony masy asymilacyjnej, jest równoznaczne ze zniszczeniem drzewa. Do czynników pielęgnacyjnych, ani do kultury, nie należą szkodliwe działania człowieka, przy upartym obijaniu plakatami dojrzałych drzew pięknego kasztanowca. Cztery kasztany i brzozy, posadzone vis a vis synagogi przy ul. Kilińskiego 22, (mała, spalona przez Niemców 21.09.1939 r.) przez długie lata spokojnie służyły człowiekowi, tworząc piękno tego miejsca. Co jest teraz, obrazuje zdjęcie.
Jeżeli samodzielnie nie realizujemy obowiązku pielęgnacji, nie mamy szacunku do przyrody i środowiska, to zmusić nas do tego może i powinna ochrona prawna.
    Szczuczyński drzewostan nie jest odmładzany, a jego stan wzdłuż reprezentatywnych ulic: Szczuki, Kilińskiego i Łomżyńskiej jest opłakany. Tu ok. 90 % nasadzeń należy wykarczować, ze względu na ich obumieranie, o czym świadczą widoki starych, często żałośnie skoślawionych drzew o zdeformowanych koronach, ażurowych pniach porośniętych grzybami. Są to oczywiste dowody wieloletnich zaniedbań. Tym bardziej, że szczuczyńskie bezwartościowe, ale z dużymi przyrostami drzewa wymagają, co dwa lata, a najlepiej corocznego cięcia i czyszczenia.

    Koniec zimy, czyli początek marca, przy dodatniej temperaturze 7° C, to doskonały czas na zimowe cięcie drzew. Cięcia te powinny być wykonane narzędziami ostrymi, w celu uzyskania gładkich powierzchni ran. Rany te, po cięciu trzeba bezwzględnie zabezpieczyć maścią Funaben 03 PA. Ostatecznie można użyć farby emulsyjnej (ciemnej) z domieszką grzybobójczego środka Topsin M70WP.
    Z powodów fizjologicznych, najwłaściwsza pora cięcia przypada w okresie lata, po pełnym rozwoju liści. Wówczas dzięki aktywności drzew najlepiej wykorzystane są mechanizmy ochronne wokół nasad ciętych gałęzi. Ma to szczególne znaczenie w pielęgnacji gatunków drzew, które przy cięciu wiosną, reagują wylewaniem soków (płaczem), jak: brzoza, klon, orzech. Również dobrą porą na cięcie tych drzew jak i bardzo słabych tzw. drzew-weteranów jest okres tuż po opadnięciu liści, kiedy większość pokarmów została już przemieszczona do gałęzi, pnia i korzeni.
    Dbając o estetykę miasta trzeba pamiętać, że tę estetyczną formę, poza jego architekturą, pomaga w zdecydowanie dużym stopniu tworzyć zieleń miejska. Ma ona wpływ na nasze samopoczucie, ale jednocześnie, jest walorem poznawczym i wychowawczym dla najmłodszych. Czy właściciel pasa drogowego 61, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, potrafi nas zrozumieć?


Zapewne mieszkańcy chcieliby pozbyć się starych, śmiecących drzew i mieć chociażby na wspomnianych ulicach nowe nasadzenia, np.: klonu kulistego, wiśni osobliwej, rubinii białej lub podobnych drzew ozdobnych i niekłopotliwych w utrzymaniu. 
A wszystko po to, aby po odejściu kolejnej zimy, otworzyć okno i z radością zawołać: Witam cię wiosno! Przyjdź! Stworzyłem ci azyl w moim mieście, żebyś bawiąc się w jego drzewostanie, rozwijała nam oazę zbawczej zieleni.

                   Tekst i foto: STS

 

 

tylko w e-Grajewo.pl

wtorek, 23 kwietnia 2024

Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ełk. Kierowca potrącił pieszych na chodniku

Komentarze (4)

przygotuj miasto do wisony czemu ci co sprzataja i ulice odsniezaja do zimy sie nie przygotowali tylko chodniki byly nie odsniezone parkingi ulice itp itd !!!

Jakkolwiek jestem grajewianinem, ale szczuczyńskie klimaty też są mi bliskie. Co to tematu to powiem tak, że drzewa są bardzo ważnym elementem architektury miejskiej. Jeśli ktoś nie wierzy w to proszę zobaczyć w miastach, a nawet w tv jak pięknie jest tam gdzie dba się o zieleń. U nas dba się też, ale moim zdaniem sporadycznie, a często wprost nie fachowo. Wspomnę tylko o głównych arteriach miasta. Ulica Kopernika - piękna nazwa prawda, wiadomo po kim. Po ostatniej modernizacji pozbyto się definitywnie drzew, ul. Ełcka to samo, ul. Woj. Polskiego - całe szczęście po ostatniej modernizacji zostawili trochę i na koniec ul. Piłsudskiego za torami jeszcze są, ale co będzie po planowanej modernizacji? Wspomnę tylko prosty przykład odbiegający trochę od temu zieleni. Pamiętacie państwo z jaką pompą otworzono nowoczesną nastawnię kolejową. I co teraz? Kilka razy dziennie są przetaczane pociągi, tworzą się "kilometrowe" korki, nawet na tej stronie było wspominane i o interwencjach poselskich - i nic dalej ta sam a bajka. Nie ma mocnych coś z tym zrobić, no bo cóż można?
A jak to się ma do zieleni, ano tak że decyduje ktoś na "górze" i chyba nie zna realiów obecnego środowiska i potrzeb mieszkańców danego miasta.

Ja mam taką modę ,
Że szanuję przyrodę.
Choć nie jestem jeleń ,
Bardzo lubię zieleń.
Dużo drzew sam sadzę
I innym czynić to radzę.
Miejsca do posadzeń jest wkoło ,
Będzie zielono , będzie wesoło... .

Grajewianin, masz pełną rację. Te dwa miasta Grajewo i Szczuczyn są od wieków skazane na symbiozę trwania. Nie tylko sąsiedztwo, ale i wspólny klimat bóle, i troski. Tworzą one spójność na tyle, że jeżeli się mówi o jednym, myśli się też o drugim. Dziwne w tym wszystkim jest to, że po wybraniu przez nas tzw. władz, robią one statystyki dla Unii, dla województwa, ćwiczą znawców urzędniczych, zadzierają głowy powyżej nosa, a zapominają lub tak uważają, że troska wyborcza o obywatela, mieszkańca ich nie obchodzi. W czasie potrzeby zapalają jednemu świeczkę, a drugiemu ogarek. Nie widzą braku zieleni, chodników, korków pod stalową kreską (tak koś pisał), a nawet nadmiaru psiego łajna, po którym drepczą. Zły wybór, to katastrofa dla nas, a dla pomyłkowo wybranych, zyski do entej. Inni, mogą szukać chleba za granicą. Poco zajmować się zielenią w Grajewie, jeżeli z tego nie zrobi się fortuny. Ten, który załapał się na fuchę kierowniczą, węszy, sapie w pogoni za zyskiem osobistym, a nawet zabezpiecza sobie dobrą posadę na przyszłość, bo jutro mogą go wyrzucić. Poco tworzyć ludziom nowe miejsca pracy, jeżeli to przeszkodzi odgórnym decydentom z tajnymi wyrokami śmierci na polskie miasta, polskie fabryki, stocznie, przyrost naturalny, życie singlem, liczbę rozwodów i Polskę jako kraj. Jesteśmy w okresie zapaści, piątego rozbioru Polski i nie ma, komu nas bronić. Szczuczyn, oprócz pięknej historii, ma i teraz dobrze. Z portalu e-Grajewo wiemy, że ma piękne parki, piękną halę sportową, zadbane szkoły, 100% zaopatrzenia ludności w wodę z sieci, będzie miał obwodnicę itp. Ma jednak zupełny brak zakładów, a u nas, trochę ich jest. Jeśli chodzi o tę cudowną zieleń, kwiaty i ogólne piękno, to bardzo szkoda, że jej brak. Leży to jednak w gestii kultury, delikatności i świadomości w poglądach monarchistycznych. A Polska chamieje.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.