Wiadomości

  • 39 komentarzy
  • 10994 wyświetleń

Pomoc przybyła za późno?

Pomoc przybyła za późno?

Służby ratownicze na co dzień mierzą się z różnymi zagrożeniami. Ostatnio coraz częściej występują opóźnienia w przyjazdach ambulansów do chorych. Zdarza się, że wszystkie lokalne zespoły wyjazdowe Państwowego Ratownictwa Medycznego są zadysponowane do niesienia pomocy osobom zakażonym koronawirusem.

Tragiczne zdarzenie miało miejsce w ubiegły piątek (13 listopada) w godzinach przedpołudniowych w Grajewie. W miejscu pracy przy Placu Niepodległości zasłabł 67-letni mężczyzna. Obecni tam kilkakrotnie dzwonili na telefon alarmowy i sami podjęli próbę przywrócenia czynności życiowych.

- Od samego początku wykonywaliśmy reanimację. Początkowo ja i przebywająca w biurze osoba, później brat, policja i strażacy. Dopiero po około 40 minutach przyjechał ambulans z Ełku. Trudno mi powiedzieć czy tata by żył, gdyby pomoc nadeszła szybciej, ale myślę, że miałby większe szanse - opisuje zdarzenie Michał Łynka, syn zmarłego.


13 listopada br. około godz. 10.30 dyżurny Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie otrzymał zgłoszenie z Wojewódzkiego Centrum Powiadamiania Ratunkowego, z którego wynikało, że na terenie Grajewa zasłabł mężczyzna i jest nieprzytomny.

Po przybyciu na miejsce strażacy zastali nieprzytomnego mężczyznę, w stosunku do którego czynności ratownicze prowadzili  przybyli już wcześniej policjanci.

- Nasi strażacy przejęli prowadzenie czynności ratowniczych. Przy wykorzystaniu zestawu ratownictwa medycznego PSPR1 i defibrylatora prowadzono resuscytację krążeniowo-oddechową. Wobec mężczyzny zastosowano sztuczny oddech, zewnętrzny masaż serca a także czynności życiowe próbowano przywrócić przy użyciu defibrylatora- mówi nam st. kpt. Arkadiusz Lichota, zastępca Komendanta Powiatowego PSP w Grajewie.

Po przyjeździe Zespołu Ratownictwa Medycznego z Ełku, strażacy wspólnie z załogą pogotowia nadal prowadzili czynności ratownicze. Niestety mężczyzny nie udało się uratować; ok godz. 11.00 lekarz stwierdził zgon.
 

Dwie karetki, które na co dzień obsługują rejon Grajewa były w tym czasie zajęte. Trzeci  ambulans, który pomagał wiosną w początkowej fazie pandemii w maju został oddelegowany do pracy w Łomży.  
Trzeba mieć nadzieję, że trzeci ambulans (wraz z dodatkowym zespołem wyjazdowy) wróci do Grajewa na czas pandemii i dołączy do sytemu ratownictwa medycznego. 

 

Dziękujemy służbom, które toczyły walkę o życie taty. Dziękujemy rodzinie, przyjaciołom, sąsiadom i tym wszystkim, którzy łącząc się z nami w bólu uczestniczyli w ostatnim pożegnaniu. Dziękujemy za okazane serce, słowa wdzięczności i otuchy - mówi Michał Łynka.

 

 

Wspierajmy służbę zdrowia!

Nowa karetka dla Grajewa

Nowy ambulans dla pogotowia

Komentarze (39)

Osoby decydujące o zapewnieniu opieki medycznej mieszkańcom powiatu powinny pilnie zadać sobie pytanie, czy ilość karetek pogotowia, funkcjonowanie miejscowego szpitala jest adekwatna do potrzeb, aby osoby z zawałem, udarem miały w najbliższej przyszłości szansę na przeżycie.

Dlaczego nie zabraliście go na SOR?

Wyrazy współczucia rodzinie. Powinniście sprawę zgłosić do odpowiednich instytucji.Tata na pewno by żył gdyby w porę otrzymał fachowa pomoc.

Tak wszystkie ambulanse zajęte A znam osobę która miała 40 stopni gorączki i drgawki i oberwalo się jej za to że bez potrzeby wzywa pogotowie . Więc pytanie do jakich przypadków ono przyjeżdża?? Po co płacimy składki? Brak słów na to co się wyprawia...

Masakra. Wyrazy współczucia z powodu śmierci pana Taty.

2 karetki na całe Grajewo i okolice czyli pewnie jedna na około 15 tysięcy mieszkańców. A do tego pewnie podejmowały ważką interwencję na jedynie modną chorobę w tym roku nieco groźniejszą od grypy na którą umiera się przede wszystkim. Oto fatalne skutki głupoty jakiej dopuścili się rządzący tym krajem.

Chcieliście to macie te swoje rządy. Popatrzcie na statystykę na kogo głosowaliście. A teraz pretensje do garbatego, że ma proste dzieci.

"los" więcej atencji potrafi wykazać najbliższa osoba zmarłego, choć je ból i rozgoryczenie są całkowicie zrozumiałe. Wyrazy współczucia rodzinie.

przecież strażacy bardzo dobrze się spisali przecież maja ratowników w zespole więc uważam że za wiele by nie pomogło to że karetka byłaby wcześniej ale współczuję rodzinie

Lekarze nie leczą ,karetki nie jeżdżą A składki biorą bez zmian.

Tragedia. Wyrazy współczucia całej rodzinie niech BOG ma go w opiece. Tylko mam pytanie do głupoty rządzących dlaczego rząd i jego poplecznicy kupują po 300 samochodów a na KARETKI POGOTOWIA nie ma pieniędzy, jak oni dbaja tylko o swoie tylki, a chorzy niech umierają. Kazda Straż Pożarna powinna byc wyposażona w jedna karetkę, bo oni sa pierwsi na miejscu, jak jada na akcje to jedzie Woz Strazacki i karetka strazy pożarnej, a potem od sytuacji dojada inni a nie odwrotnie. DLACZEGO JAKIM PRAWEM TRZECI AMBULANS ZOSTAL SKIEROWANY DO LOMZY, to w Grajewie niech umierają to jest pytanie do władz ?

Covid najważniejszy.Ludzie umierają i będą umieraç na inne choroby bo dla nich nie ma pomocy i leczenia w obecnym czasie.I to jest problem.!!!!!

Do mojego taty odmówili przyjazdu ,jakoś ledwo zawieźli go na sor ,okazało się że ma udar. Teraz tylko covid się liczy A reszta niech umiera w męczarni na oczach rodziny.

?? Taki masz nick. Tak samo jest z Twoją inteligencją??
Strażacy nie zapewniają dostępu do naczyń krwionośnych człowiekowi, strażacy nie podają leków, strażacy nie posiadają leków. Piszę o strażakach ratownikach. Masować i udrażniać drogi może każdy człowiek,więc nie pisz bzdur, że to samo byłoby gdyby i karetka przyjechała. Wyrazy współczucia rodzinie Pana Ł.

COVIDA też nie leczą .....karetka nie przyjedzie A nawet jeśli to szpital nie weźmie pacjenta. Lekarz nawet nie zbada .Ot i leczenie .Skoro karetka zebrana to i personelu za dużo

Może problem tkwi w tym kto jest pacjentem czy adwokat, polityk, biskup czy zwykły Kowalski?

do Ana: jak zabrać osobę reanimowaną do samochodu, jak ją zawieźć? Proszę się zastanowić, co Pani pisze.
Jeździłem z Panem Stanisławem kilka razy podczas nauki jazdy. Pogodny był z Niego człowiek, będę dobrze Go wspominał. Wyrazy współczucia dla rodziny.

Powiat grajewski liczy ok. 50 000 mieszkańców, jest dość rozległy. 2 karetki nawet w normalnym czasie to chyba zbyt mało. Wystarczy że w jednym czasie są dwa zdarzenia to dla trzeciego już pomocy zabraknie. Nie każdego pacjenta przyjmie grajewski szpital bo czasami miejsc brak trzeba zawieźć do innego miasta. Lekarze rodzinni udzielają porad telefonicznie i każą wzywać karetkę, cały ten system wymaga reform ale każdą władzą, czy ta czy poprzednia boi się tego zrobić. Nie sztuka pompować kasę bo to studnia bez dna.

Nie mieszając polityki .... chociaż nie widziałem człowieka nigdy na oczy , szczerze wyrazy współczucia z powodu odejścia taty. On nadal jest z nami w sercu i pamieci.

Dla czego nikt tego pana osobiście nie zawiózł na sor? Musieli by go wtedy przyjąć.

Budujecie dalej kościoły i inwestujcie w nie po to zeby sie modlić o cud w takich sytuacjach.
Od 1989 służba zdrowia w Polsce po prostu kuleje- i nikt tego nie dostrzega !

A co mają kościoły do służby zdrowia i jej kulawego działania?

Do Były Kursant, zawiezienie na Sor było najlepszym wyjściem skoro nie było pfogesionalnej pomocy medycznej, tam potrzebne pewnie były leki.

GaryMuur zusy płacimy ogromne to niby jeszcze dodatkowo mamy jakie datki na szpitale dawać .Myślcie się bo już nic innego nie zostaje .A kto nie chce to na kościoły nie daje i nie chodzi .

Jan - a no tyle , ze jesli taki Jan (i reszta katolikow ), jakby byl madry, to dawalby pieniadze nie na budowe kosciolow , ktorych i tak w Grajewie jest zbyt duzo- lecz na sluzbe zdrowia , to troszke inaczej by ona u nas wygladala. Jezeli chodzi o brak inicjatywy od strony rzadu- to nalezaloby rozwiazac dwie umowy b. niekorzystne - konkordat i fundusz koscielny- ktore zostaly zawarte z kosciolem - i wtedy ogromna ilosc pieniedzy mozna byloby przeznaczyc na pozyteczne cele , miedzy innymi na sluzbe zdrowia nie na pasozytnicze przedsiewziecia i rozwiezle i na krolewskie zycie kleru !

Sprawdzałam w internecie. Powiat ełcki dyżurują 4 karetki ratunkowe, piski 4, augustowski 3. A u nas jak ostatnio byłam na przeswietleniu to dowiedziałam się że w szpitalu są 2 tomografy każdy po kilka milionów wart. Publiczne pieniadze powinna być każda złotówka wydana z sensem.

Najpierw trzeba zadbać o to żeby nie marnotrawic tych pieniedzy które są juz w systemie bo są szacunki ze do 30 % tego się marnuje. Jeśli będę widział zew systemie zdrowia będzie jakiś ład i sens to się do tego dołożę. Swoich pieniędzy w błoto nie wyrzucę. A jak na kościół daję to z wlasnej woli. Państwo i tak pół poborow mi zabiera.

Ja bym zgłosiła sprawę do prokuratury. Niech zdecydują, kto ponosi odpowiedzialność za śmierć człowieka, który płacił składki, a dla którego w chwili nagłej zabrakło pomocy lekarskiej. Szpital covidowy, a tylko 2 karetki do dyspozycji? Taka "specjalistyczna" placówka powinna być lepiej doposażona. Wyrazy głębokiego współczucia Rodzinie.

Żeby wszystkie pieniądze które powinny trafić na szpitale tam trafiały A nie do prywatnych portfeli to lecznictwo było by na wysokim poziomie. Pandemi zbyt wiele nie zmienia .Kolejki do specjalistów były i są .

Jeśli ludzie budują kościoły to niech to robią i efekty są widoczne i np. Grajewo jest tego przykładem i jeśli nie chcesz to nie dawaj składek i nie płacz ale dziwne tyle składek zdrowotnych pracodawcy odprowadzają i rządzących twierdzą ze miliardy coraz więcej przeznaczają na służbę zdrowia iiiiii cooooo w szpitalach? Przeprowadzić dyskusję na radzie powiatu i miasta, gminy z udziałem posłów rejonu Grajewa .

Robert- jakies zrodla i konkretne fakty masz o tym , ze pieniadze, ktore juz sa w systemie- jak to nazwales sluzby zdrowia wedlug jakiekos niepotwierdzonego szacunku do 30% sie marnuje ?
Szkoda ,ze nie okazujesz ty i ci ktorzy mysla w identyczny sposob podbnej woli dla sluzby zdrowia- jak to czynisz w stosunku do kasciola- w ktorym panuje porzadek i lad, a moralnosc jego stoi na najwzyszym poziomie- chyba zaczne sie dokladac modlic sie.aaa co tam na wizyty do niektorych specjalistow poczekam nawet 5 lat- mam czas i zdrowie na to- alleluja i do przodu !

Ostatnio nie ma karetek, to jest niepokojące zjawisko w XXI wieku. Pomoc kardiologiczna w naszym szpitalu została znacznie poprawiona - nawet wstawiają stendy. Tylko powstało słabe ogniwo - nie ma jak pacjenta dowieźć do szpitala.

Dyspozytor mógł wezwać śmigłowiec - dlaczego tego nie zrobił tylko do zawału ściągał karetkę z Ełku?

Zosiu wyrazy współczucia ale trzeba tez pociągnąć do odpowiedzialności osoby za zaistniały system. Czemu nie było pomocy. Dzieci nie odpuszczajcie. M.Ch.

do ANA: Pierwsze słyszę aby osobe nieprzytomną bez czynnosci oddechowym wozic na SOR samemu. Taką osobę sie reanimuje, wzywa karetke, a nie pakuje sie do nieprzystosowanego auta i wozi po miescie.

2 karetki JEDNOCZEŚNIE były zajęte przed południem dnia roboczego? Czy był jakiś większy wypadek w okolicy? Czy to codzienność że 2 zespoły były poza stacją?

Do Gary Muur. Na kościół daję dobrowolnie ile uważam i wiem że wcale nie muszę. Na ZUS i podatki państwo zabiera mi pół pensji i część tego pożera machina urzędnicza za komuny mówiło się że jest biurokracja a teraz era komputerów a urzędników kilkakrotnie więcej. Oni dochodu nie wytwarzają tylko przejadają. Jest marnotrastwo

Robert- czy mam rozumiec , ze jestes za kosciolem zarazem nie popierasz PiS-u? Czy istnieje taka opcja.
Mowia ci co wygrali wybory i ci ktorzy na nich glosowali ,ze dziejszy rzad jest najlepszy i zej jestesmy silnym i suwerennym panstwem w doslownym tego znaczeniu- to ja nie rozumiem po co tutaj narzekac- cieszyc sie i czekac na zbawienie.
Nie wiedziales , ze wszystko dzisiaj jest w rekach pisowcow . rowniez sluzba zdrowia. Jac oni o kim mowa, jakies konkretne przyklady bym prosil !

Widzialam jak karetka jechała nie spieszac się w stronę rRajgrodu a mogła zajęciach do tego pana i może uratowali by go

A słyszałam że dezynfekcję karetek przeprowadzali a ludzie muszą umierac

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.