Polskie szlaki górskie, które musisz odwiedzić. Co warto zaplanować w domu?

aktualizacja: 2020-04-27 11:36:50     nr wiadomości: 42198     przeczytano: 2484     Ilość komentarzy komentarze: 0

Z powodu epidemii koronawirusa szlaki górskie są obecnie niedostępne dla turystów.  Ostatnie doniesienia zwiastują jednak stopniowe zniesienie obostrzeń, dlatego już teraz warto mieć gotowy plan działania i wybrane miejsce, które odwiedzimy w pierwszej kolejności.

Kwarantanna społeczna jest zatem doskonałą okazją na to, by zapoznać się z najciekawszymi szlakami górskimi w Polsce. Które z nich zasługują na szczególną uwagę? Co zabrać ze sobą na górską wyprawę?

Polskie szlaki górskie dla początkujących – co wybrać na pierwszą górską przygodę?

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z trekkingiem postaw na krótkie i łatwe trasy, które pozwolą Ci się nacieszyć pięknymi widokami. Jednocześnie nie będą wymagały od Ciebie zakupu profesjonalnego sprzętu i wysokiej kondycji fizycznej. Do takich tras należy między innymi droga wiodąca z Karłowa na Szczeliniec, której przejścia zajmuje ok. 3,5 godziny w dwie strony. Po drodze na turystów czekają niesamowite formacje skalne przypominające swoim kształtem zwierzęta. Bardzo ciekawym miejscem jest też labirynt skalny. Inną propozycją dla początkujących jest nieco dłuższy szlak prowadzący z Nowej Słupi do Świętej Katarzyny. Po drodze mija się Święty Krzyż i Łysicę. Po drodze podziwiać można m.in. miejsce kultu dawnych Słowian, a także rumowiska oraz klasztor na Świętym Krzyżu.

Szlaki górskie dla zaawansowanych – które z nich warto poznać?

Dla bardziej wymagających piechurów odpowiednia będzie trasa prowadząca z Karpacza na Śnieżkę. Przejście z tej popularnej miejscowości na szczyt góry zajmuje ok. 4,5 godziny. Szlak ten zaliczany jest do jednych z najpiękniejszych w Polsce. Po drodze czeka też wiele pięknych miejsc do zobaczenia. Jest to między innymi zabytkowy kościół Wang, a także schroniska Samotnia oraz Strzecha Akademicka. Jeszcze wyższy poziom trudności ma tatrzańska trasa prowadząca od Morskiego Oka ku Dolinie Pięciu Stawów Polskich. Wiedzie ona przez Szpiglasową Przełęcz oraz Dolinę Roztoki. Jest to szlak, który zachwyca przede wszystkim malowniczymi widokami na górskie jeziora. Określany jest też jako jedna z łatwiejszych tras wysokogórskich.

Jaki ekwipunek przyda się w czasie górskich eskapad?

Planując wycieczkę w góry, nie zapomnij o odpowiednim stroju. Przyda Ci się wygodne obuwie oraz odzież. Spraw sobie spodnie trekkingowe. Damskie i męskie modele dostosowane są do wymogów górskich tras. Kolejną rzeczą, która przyda Ci się w górach, jest dobrze wyposażony plecak. Oprócz tego w ekwipunku warto mieć także kompas lub urządzenie z GPS, zmianę odzieży, kurtkę przeciwdeszczową, latarkę oraz zapas jedzenia i picia. Wiele osób decyduje się również na nocleg pod gołym niebem w górach. Jest to bowiem niezapomniane przeżycie. Jeżeli chcesz zaplanować wypad w góry z nocowaniem, porady jak go zorganizować, znajdziesz w artykule: Śpiwory turystyczne, maty i karimaty – zadbaj o komfort snu. Oprócz porad znajdziesz tam również ciekawe modele śpiworów i mat do spania, które możesz zabrać ze sobą na wyprawę niezależnie od tego, czy będziesz nocować w ośrodku turystycznym, czy też w namiocie.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.