PSL przeciw "piątce dla zwierząt"

aktualizacja: 2020-09-30 10:36:48     nr wiadomości: 43552     przeczytano: 1806     Ilość komentarzy komentarze: 12

Podlascy działacze Polskiego Stronnictwa Ludowego wyrazili sprzeciw dla tzw. piątki dla zwierząt. Zdaniem posła Stefana Krajewskiego zrujnuje ona polskie w tym podlaskie rolnictwo. 

Ustawa ma m.in. zakazać hodowli zwierząt futerkowych, ograniczyć ubój rytualny, zakazać wykorzystywania zwierząt do celów rozrywkowych, np. w cyrkach.

13 października br. ustawą ma się zająć Senat.

- Po pierwsze, jeśli mówimy o wygaszaniu produkcji zwierząt futerkowych, nie można z dnia na dzień zamykać żadnego sektora gospodarki. Należy przygotować czas, w którym będzie można wygasić produkcję i wypłacić odpowiednie odszkodowania, jeśli faktycznie taka decyzja byłaby ustalona, przedyskutowana z tymi środowiskami – mówi poseł.

Działacze PSL nie zgadzają się też z dodatkowymi uprawnieniami organizacji prozwierzęcych, które miałyby możliwość prowadzenia kontroli w gospodarstwach rolnych i podobnych działalnościach. Ich zdaniem kontrole powinny być prowadzone tylko przez służby weterynaryjne, inspekcje weterynaryjne i odpowiednio przygotowane osoby.

Rolnicy zainwestowali ogromne pieniądze na dostosowanie gospodarstw do zasady bioasekuracji i dzisiaj muszą tych zasad przestrzegać - mówił S. Krajewski.

Politycy PSL sprzeciwiają się również pozostałym punktom ustawy.

- Całe województwo podlaskie rozwija się w oparciu o rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy. W Polsce m.in. 7 mld zł rocznie wpływa do budżetu z uboju rytualnego. Rolnicy są przeciwni omawianym zmianom - powiedział poseł

- Rolnicy dbają też o swoje zwierzęta, nie tylko gospodarskie, ale i domowe. Zwierzęta są utrzymywane w coraz lepszych warunkach, mają kojce, czy ocieplone budy. Trzeba rozmawiać też o zwierzętach występujących w cyrkach, nie jest to na pewno czynnik, który można natychmiast “wyłączyć” - dodał.

Niższy wiek emerytalny dla rolników

PSL chciałby również przywrócić poprzedni wiek emerytalny dla rolników. Wcześniej kobiety mogły przejść na emeryturę mając 55 lat, a mężczyźni w wieku 60 lat. - Można powiązać to ze stażem pracy, odprowadzanymi składkami. Rolnicy pracują najciężej, nie mają urlopów, nie mają wolnych sobót, niedziel i to trzeba docenić - twierdzi poseł.

Strajk i prośba o weto

30 września odbywa się strajk w Warszawie, w którym wezmą udział  również rolnicy z regionu.

- Rządzący muszą widzieć, że jest na wsi opór społeczny przeciwko podobnym zmianom. Dzisiaj słyszymy, że ponad 70% społeczeństwa jest zadowolona z tego, że wchodzi ta zaproponowana przez prezesa Kaczyńskiego "piątka". W naszej ocenie jest to wygaszanie polskiego rolnictwa i na to nie ma naszej zgody - podsumował poseł.

PSL ma zamiar wysłać list do prezydenta Andrzeja Dudy z prośbą o zawetowanie ustawy.

 

macie swój pis.
Napisał: polak dodano: 2020-09-30 13:32:49

Chodzili od wyzwolenia na krótkim łańcuchu to się teraz nie mogą od niego odzwyczaić.
Napisał: Corleone dodano: 2020-09-30 14:50:06

Jest mi wstyd za PSL ze nie sa za ta ustawa. Nie popieram PISu ale ta ustawa im sieudala. Jestem za.
Napisał: Daniel z Grajewa dodano: 2020-09-30 18:29:17

Bardzo dobrze rolnikom maja psiakowskie obietnice i niech cierpią teraz ,podlaskie głosowało za psami i niech zabiorą wszystkie przywileje dla rolników włącznie z emeryturami i niech zostaną jak my kiedyś na roli ....Chwała Rolnikom....
Napisał: Słuchający dodano: 2020-09-30 18:43:09

PIS wieś, najpierw pozbawił możliwości rozporządzania własną ziemią (Kościuszko dał ziemię chłopom za udział w powstaniu). Teraz pokazuje jak mają gospodarzyć i produkować żywność między innymi kiełbasy, karkówki, szynki, żeberka i inne specjały. Co Jeszcze PIS powinien zrobić żeby ten chłop się obudził?
Napisał: jozka dodano: 2020-09-30 23:02:08

Ilu jest już rolników na wsi? Głosują na PiS ci co mają oddane gospodarstwa w dzierżawę i gromada dzieci. Rolnik sobie poradzi do garnka będzie miał co wrzucić, a pisanie dobrze rolnikom niech tak mają to nie tędy droga, z Niemiec będzie lepsze mięso po 2-3 razy tyle jak teraz. Snoby są na wsi i w mieście, ale jeśli poróżnią wieś z miastem to nie będzie dobrze w tym państwie.
Napisał: Dzon dodano: 2020-10-01 08:04:52

Jestem rolnikiem i hoduję bydło mleczne ( ale również i mięsne) i jestem zadowolony z takiego rozwiązania , Często widzę jak bydło jest traktowane przez samych rolników i handlarzy. To aż się prosi o pomstę do nieba. Krowa czuje nadchodzącą .śmierć i dodatkowe jej torturowanie przed ubojem jest po prostu nieludzkie. W dobie globalizacji wpływ braku uboju rytualnego w Polsce na ceny bydła będzie znikomy i krótkotrwały. To inne czynniki decydują o cenie bydła. Swoją „miłość” do rolników i zwierząt peezel niech wsadzi tam gdzie słońce nie dochodzi. Każdy z rolników wie o co i tym kombinatorkom chodzi
Napisał: haef dodano: 2020-10-01 12:42:29

jestem rolnikiem ale nie HAEFem ani Piz*iorem. Nie wypowiadam sie za wszystkich ale ja, szwagier i sąsiedzi nie zapomnimy tym posłom co poparli ustawe o piątce. W naszym regionie chyba tylko poseł Kołakowski zagłosował z opozycja przeciw. No niestety albo sie jest z ludem albo pozory i umizgi tylko czyni. Zapamiętamy poparcie haniebnej ustawy...
Napisał: nie haef dodano: 2020-10-01 22:21:03

Jestem przeciwniczką PiS !!! Jednak ustawę, która chroni bezbronne, czujące bół i cierpiące istoty, jakimi są zwierzęta, popieram całkowicie ( jest to jedyna pisowska ustawa, którą popieram). Do klatek wsadziłabym niejednego pseudohodowcę, nie dała mu jeść ani pić , i czekałabym na to, co będzie dalej. To, co pseudohodowcy potrafią robić ze zwierzętami jest niczym innym jak bestialstwem. Podrzynanie gardeł zwierzętom, które czują jest okrucieństwem i żadna religia takiego bestialstwa nie usprawiedliwia. Raczej powinno podrzynać się gardła zboczeńcom i mordercom ludzkim, a nie zwierzętom! Pan Kosiniak-Kamysz stracił mój szacunek wobec siebie. Nigdy nie oddam głosu na kogoś, dla kogo cierpienie zwierząt oraz okrucieństwo człowieka wobec nich jest obojętne. Religia zabiła w nim zdrowy rozsądek i wrażliwość.
Napisał: wrażliwa dodano: 2020-10-03 19:12:59

A mi jest wstyd za Daniela z Grajewa. Raptem wszyscy wegetarianie. Buciki skórzane cisną. Zobaczymy już niedługo kogo będzie stać na schabik. Kaczyńskiego na pewno
Napisał: :) dodano: 2020-10-03 22:36:34

Do wszystkich bez sumuienia, ktorzy sa z bolesnym mordem zwierzat. Zycze wam takiego samego cierpienia. Zgadzam sie z komentarzem wrazliwej.
Napisał: Daniel z Grajewa dodano: 2020-10-04 15:31:51

Do ":)" : co innego chów zwierząt w warunkach dobrych, zapewnienie im wszystkiego, aby były zdrowe, najedzone, czyste , zadbane i w miarę szczęśliwe (takie z pewnością nie są) oraz zadbanie o to, aby ewentualna ich śmierć przebiegała humanitarnie, a co innego ich cierpienie, ból, męka. Poza tym mamy lata 20-te XXI wieku i odbieranie życia poprzez poderżnięcie gardła jest niczym innym jak bestialstwem i fanaberią, podobnie jak chowanie w warunkach strasznych zwierząt na futerka dla bogatych paniuś. Jest tak bogaty w syntetyczne wyroby rynek odzieżowy, że nie trzeba męczyć zwierząt, które cierpią i czują ból jak ludzie. Buty i inne wyroby galanteryjne wykonane są ze skór pochodzących ze zwierząt , ktore i tak tracą życie z powodu zapewnienia żywności dla ludzi, więc nie porównuj skóry na buty pochodzącej z krowy ze skórą na kożuch lub futro pochodzącej z lisa, czy norki.Te ostatnie żyją w katastrofalnych warunkach i zabijane są nie na pokarm, ale na szycie odzieży dla bogatych klientów. Poza tym nie mowa tu tylko o tych zwierzętach, ale też wielu innych, które żyją i umierają w cierpieniu. Mowa też o karach dla tych, którzy dopuszczają się bestialstwa wobec istot czujacych. Zwierzę to nie rzecz!!! Dodam, że chodzę w butach skórzanych, noszę pasek skórzany, używam torebkę skórzaną, ale nie z kajmana, lisa, fretki itp. Jem mięso wołowe, ale nie od krowy, której podrzyna się gardło i pozwala, aby wykrwawiła się. Jeżeli nie czujesz różnicy w sposobie i sensie chowania i uśmiercania zwierząt, oraz nie rozumiesz sensu mojej długiej wypowiedzi, to nie mamy ze sobą nic wspólnego i nasza polemika na forum i tak nie doprowadzi do żadnego porozumienia. Na szczęscie są tacy, którzy w kwestii zwierząt i ustawy ich chroniącej myślą tak jak ja. Dodam: wg mnie PiS to samo zło, ale ta ustawa jest potrzebna , i za to PiS-owi dziękuję.
Napisał: wrazliwa dodano: 2020-10-04 18:51:06

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.