czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 7343 wyświetleń

Ostatnia akcja "Jedź ŁOŚtrożnie"

25 marca br. przy drodze krajowej nr 65, w okolicy Osowca-Twierdzy, po raz ostatni w tym sezonie będzie można być „pozytywnie” i bezboleśnie zatrzymanym przez Policję, w ramach akcji „Jedź ŁOŚtrożnie”.

Akcja „Jedź ŁOŚtrożnie” to apel do kierowców o rozsądną jazdę w szczególności na odcinkach dróg przecinających obszary cenne przyrodniczo, zamieszkałe przez dzikie zwierzęta. W dolinie Biebrzy licznie występuje łoś – jeden z największych europejskich ssaków. Zderzenie samochodowe z nim z zasady jest tragiczne w skutkach. Bezpieczeństwo podróżnych, jak i tych sympatycznych zwierząt, można zapewnić dzięki zachowaniu ostrożności.

Głównym inicjatorem i organizatorem akcji jest Biebrzański Park Narodowy, współpracujący w tym działaniu od kilku lat z Policją i Lasami Państwowymi. Akcję przeprowadzono ośmiokrotnie, w okresie od początku grudnia do końca marca. Odbywała się ona w dwóch lokalizacjach jednocześnie, w Osowcu-Twierdzy i w Rudzie. Zatrzymano ponad 1050 samochodów i rozmawiano z około 1300 osobami, które proszone były o bezpieczną, wolniejszą jazdę na terenach zamieszkałych przez łosie. Kierowcy byli informowani, na których odcinkach dróg należy zachować szczególną ostrożność. Otrzymywali również ulotki i niezmywalne nalepki na samochód z hasłem „Jedź ŁOŚtrożnie!”.  Materiały informacyjne były dystrybuowane w ponad 40 punktach w regionie, od Lipska po Wiznę: sklepach, urzędach, stacjach paliw i obiektach restauracyjno-hotelarskich.  Ponad 4,5 tys. kolejnych nalepek pojawi się zatem na szybach aut, nie tylko tych z Podlasia. Akcje trwały łącznie ponad 50 godzin.

Biebrzański Park Narodowy składa serdeczne podziękowania partnerom Akcji: w szczególności pracującym w różnych warunkach pogodowych pracownikom Policji, Lasów Państwowych z Nadleśnictwa Knyszyn i Rajgród, Strażnikom Gminnym Gminy Grajewo, oraz praktykantom i wolontariuszom, a także gimnazjalistom z grupy Junior Rangers. Szczególne podziękowania za dofinansowanie akcji składamy „PZU z myślą o bezpieczeństwie”.

Akcja wzmacnia działania Biebrzańskiego Parku Narodowego, mające zatrzymać łosie w Parku przez cały rok. Pozostawianie w lasach ściętych pędów drzew do obgryzienia przez łosie, wystawianie lizawek solnych ma znacząco ograniczyć szkody powodowane przez łosie w uprawach leśnych, jak i oczywiście podnosić bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Widać to w spadkowej tendencji ilości wypadków drogowych w okolicach Parku. Tej zimy w powiecie grajewskim zanotowano 7 kolizji z udziałem łosi, natomiast w 2015 roku w powiecie monieckim nie odnotowano żadnego takiego zdarzenia.
(BPN)
 

Zapraszamy: 25 marca br. droga nr 65,
skrzyżowanie w Osowcu-Twierdzy z drogą Goniądz-Mężenin, godz. 11.00 - 12.00

 

 

O akcji
Łoś to drugie co do wielkości zwierzę w Polsce. Dorosłe samce mogą ważyć nawet do 400 kg. Dolina Biebrzy to największa ostoja łosia. W okresie jesienno-zimowym łosie przebywają w lasach w pobliżu dróg, bardzo często je przekraczają. Szczególnie niebezpieczna jest droga nr 65 na odcinku Mońki-Grajewo. Corocznie dochodzi tu do wielu kolizji i wypadków drogowych ze zwierzętami. Każdego roku na terenie funkcjonowania Powiatowej Komendy Policji w Augustowie, Grajewie, Mońkach i Sokółce odnotowuje się kilkadziesiąt zdarzeń drogowych, w których uczestniczą dzikie zwierzęta - kilkanaście z nich to łosie. Zderzenie z łosiem może być tragiczne w skutkach - jak śmiertelny wypadek młodego, 27 letniego mężczyzny w 2007r., którego przyczyną był przechodzący przez jezdnię łoś! Ofiarami kolizji i wypadków padają też zwierzęta.
Mając na uwadze bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego jak również w trosce o dobro zwierząt, Biebrzański Park Narodowy organizuje akcję informacyjną: "JEDŹ ŁOŚtrożnie!"

Celem akcji jest:
- poprawa bezpieczeństwa uczestników ruchu drogowego, szczególnie na drogach: nr 65 pomiędzy Mońkami a Grajewem, nr 8 (E67) pomiędzy Sztabinem a Augustowem oraz nr 673 pomiędzy Dąbrową Białostocką a Lipskiem
- uświadomienie kierowcom o czyhającym szczególnie na tym odcinku drogi niebezpieczeństwie zderzenia z łosiem i innymi dzikimi zwierzętami
- ograniczenie ilości kolizji i wypadków z łosiami
- troska o dobro zwierząt

Realizacja akcji:
- działania bezpośrednie:
Biebrzański Park Narodowy we współpracy z Policją i Lasami Państwowymi przeprowadzi w grudniu kilka akcji na drodze krajowej nr 65 w okolicy Osowca-Twierdzy. Akcję dofinansowało „PZU z myślą o bezpieczeństwie”. Zatrzymywani kierowcy zostaną poinformowani, na których odcinkach dróg należy zachować szczególną ostrożność. Otrzymają ulotki informacyjne i nalepki na samochód z hasłem „Jedź ŁOŚtrożnie!” Materiały informacyjne będą dystrybuowane wśród podróżnych i mieszkańców m.in. w Centrum Edukacji i Zarządzania Biebrzańskiego Parku Narodowego, na wybranych stacjach paliw, w sklepach i obiektach restauracyjno-hotelarskich w rejonie biebrzańskich bagien.

- działania pośrednie:
Nagłośnienie akcji w mediach regionalnych i przekazywanie informacji o niebezpieczeństwie zderzenia z łosiami na stronach portali internetowych.
Na poboczach Carskiej Drogi oraz przy głównych wjazdach do Parku - Biebrzański PN ustawił kilkanaście tablic (ich fotografie znajdziesz w galerii)ostrzegających o ograniczeniach w ruchu drogowym oraz o możliwości kolizji z łosiem - ku przestrodze kierowców!

 

Komentarze (5)

Akcja bardzo fajna, łosię to są skarby tego regionu, to bardzo ładne i przyjemne zwierzęta. My mamy rozum a one nie, więc wniosek nasuwa się sam. Zawsze zwalniajmy na terenach oznaczonych znakami UWAGA DZIKIE ZWIErZĘTA, ALE na drodze 65 jest to szczególnie pożądane! Ja kilkanaście razy miałem okazję widzieć wokoło drogi te zwierzęta

LOsie i JElenie postawcie znaki tez zwierzynie.Czy policjanci sa az tak klupi?

szkoda zwierząt i szkoda ludzi, którzy z nimi się nagle spotykają. Może ktoś ma pomysł jak tą nagłość wyeliminować z tych spotkań?

Jechać wolniej i już :)

Super akcja, gratulacje dla Parku i Policji.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.