środa, 1 maja 2024

Warto przeczytać

Oczyszczacz powietrza przyda się nie tylko zimą

Chyba każdy wie już o tym, że zimą stan powietrza w naszym kraju jest fatalny. Czy oznacza to, że wraz z nadejściem wiosny i zakończeniem sezonu grzewczego, problem ten znika? Czy możemy wówczas zapomnieć o zanieczyszczeniach, a oczyszczacze powietrza stają się tymczasowo bezużyteczne? Niestety, sytuacja nie wygląda aż tak dobrze.

Ochrona przed zanieczyszczeniami komunikacyjnymi

Chociaż za złą jakość powietrza w Polsce odpowiada głównie niska emisja,  to nie powinniśmy zapominać, że istnieją jeszcze inne źródła smogu, z którymi mamy do czynienia nie tylko w okresie grzewczym. W przypadku budynków zlokalizowanych w pobliżu ruchliwych ulic istotny problem stanowią zanieczyszczenia emitowane przez pojazdy silnikowe. Samochody wytwarzają duże ilości pyłów zawieszonych oraz tlenków siarki i azotu. Pod względem emisji tlenków azotu najgorzej wypadają auta z silnikiem diesla.

Negatywny wpływ zanieczyszczeń komunikacyjnych na zdrowie człowieka potwierdzają liczne badania. Naukowcy dowiedli m.in. tego, że osoby zamieszkałe przy ruchliwych drogach są bardziej narażone na rozwój choroby Alzheimera, natomiast w przypadku dzieci regularny kontakt ze smogiem samochodowym skutkuje gorszymi wynikami w nauce, czyli słabszym rozwojem intelektualnym. Biorąc pod uwagę te fakty, w budynkach zlokalizowanych przy ulicach o wysokim natężeniu ruchu korzystanie z oczyszczaczy przez cały rok to dobra decyzja.

Oczyszczacz w walce z alergią i astmą

Wiosną i latem ze stanu powietrza z pewnością nie mogą cieszyć się alergicy, a zwłaszcza osoby uczulone na pyłki, gdyż na ten okres przypada intensywne pylenie silnie uczulających gatunków. Drzewa takie jak olcha, leszczyna, wierzba i brzoza dają się we znaki już w marcu, natomiast pod koniec kwietnia rozpoczyna się czas bardzo trudny dla tych, którzy borykają się z uczuleniem na trawy. 

O ile alergia na pyłki ma charakter sezonowy, to osoby uczulone na odchody roztoczy kurzu domowego, zarodniki pleśni albo białka zwierzęce są narażone na kontakt z alergenem przez cały rok. W takiej sytuacji oznacza to, że powinny korzystać z oczyszczacza powietrza bez względu na porę roku. Oczywiście pod warunkiem zaopatrzenia się w odpowiedni sprzęt. Z alergenami najlepiej radzi sobie filtr HEPA, który wykorzystują nie tylko drogie urządzenia, ale i tańsze, bardzo opłacalne oczyszczacze powietrza

U niektórych astmatyków kontakt z alergenami prowadzi do wystąpienia ataku duszności. Taki sam skutek może mieć ekspozycja na zanieczyszczenia obecne w powietrzu, np. lotne związki organiczne albo wspomniane już zanieczyszczenia komunikacyjne. Zdarza się, że atak astmatyczny występuje w wyniku styczności z silnymi zapachami. Aby zapobiec takim sytuacjom, astmatycy powinni przez cały rok korzystać z oczyszczaczy powietrza dostosowanych do swoich potrzeb. W ich przypadku oprócz filtra HEPA potrzebny jest filtr węglowy, który usuwa zanieczyszczenia gazowe i neutralizuje brzydkie zapachy.

Oczyszczanie powietrza ze szkodliwych gazów (LZO)

Nie wszystkie zanieczyszczenia obecne w powietrzu dopływają do naszych domów i mieszkań z zewnątrz. Istnieją bowiem takie, których źródła obecne są praktycznie w każdym budynku. Mowa tutaj o lotnych związkach organicznych, czyli składnikach wielu produktów wykorzystywanych podczas wykańczania wnętrz i produkcji mebli, a także w środkach czystości i kosmetykach. Nie zdajemy sobie sprawy z ich obecności, chociaż mają bardzo zły wpływ na nasze zdrowie.

Znaczna część z LZO ma potwierdzone działanie rakotwórcze. Co więcej, związki z tej grupy uszkadzają układ oddechowy, prowadząc do obniżenia wydolności płuc. Takie działanie obserwowane jest głównie u osób zawodowo zajmujących się sprzątaniem, które z lotnymi związkami organicznymi stykają się szczególnie często. 

Niektórzy uważają, że formaldehyd, benzen i inne LZO skutecznie usuwają rośliny doniczkowe. Nie jest to do końca zgodne z prawdą, gdyż badana rzekomo potwierdzające takie działanie roślin przeprowadzane były w warunkach odbiegających od tych, które panują w naszych domach. Niektóre gatunki poprawiają wprawdzie jakość powietrza, ale aby osiągnąć widoczny rezultat, w pokoju trzeba byłoby umieścić kilkadziesiąt doniczek. Dużo lepiej sprawdzi się zatem oczyszczacz powietrza wyposażony w filtr węglowy.

Podsumowanie

Wykorzystywanie oczyszczacza powietrza poza sezonem grzewczym nie jest wcale bezzasadne. W przypadku budynków położonych przy ruchliwych ulicach takie urządzenie może być potrzebne przez cały rok. Odpowiednio dobrany oczyszczacz powietrza poprawi także komfort życia alergików i astmatyków, ograniczając ryzyko kontaktu z zanieczyszczeniami wywołującymi objawy chorobe. Warto zatem zastanowić się, czy koniec sezonu zimowego nie jest odpowiednim momentem na zakup dobrego oczyszczacza.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.