Nie warto przechodzić na emeryturę w czerwcu

aktualizacja: 2019-06-03 12:43:05     nr wiadomości: 39380     przeczytano: 2901     Ilość komentarzy komentarze: 0

Czerwiec jest miesiącem najmniej korzystnym, aby przejść na emeryturę. Warto odłożyć tę decyzję i zrobić to nieco później - wysokość przyznanego świadczenia może być nawet o kilkanaście procent niższa. Spowodowane jest przepisami dotyczącymi waloryzacji składek i kapitału początkowego.

- Są dwa rodzaje waloryzacji - roczna oraz kwartalna. Waloryzacja roczna przeprowadzana jest 1 czerwca każdego roku i dotyczy składek, które są zapisane na koncie na dzień 31 stycznia bieżącego roku. Ta metoda jednak nie uwzględnia waloryzacji składek zewidencjonowanych za miesiące po 31 stycznia - tłumaczy Katarzyna Krupicka, regionalny rzecznik prasowy ZUS województwa podlaskiego.

Począwszy od lipca, w kolejnych miesiącach waloryzacja roczna uzupełniona jest przez waloryzację kwartalną. Czerwiec jest jedynym miesiącem, w którym składki podlegają jedynie waloryzacji rocznej, a nie kwartalnej. W praktyce oznacza to, że osoby które złożą wniosek o emeryturę w czerwcu mogą mieć świadczenie niższe niż gdyby zrobili to w innym miesiącu.

Przechodząc na emeryturę między czerwcem a grudniem składki będą zwiększone waloryzacją roczną w czerwcu, za I kwartał w lipcu i za II kwartał w październiku. Podobnie będzie jeśli wniosek złożony zostanie między styczniem a czerwcem. W tym wypadku obejmie waloryzacja za III kwartał przeprowadzana w styczniu i IV, która dotyczy świadczeń z prawem od kwietnia.

Osoba, która nabywa prawo do wypłaty świadczenia w czerwcu objęta jest jedynie wskaźnikiem rocznym. Świadczeniobiorca, którego emerytura zostanie przyznana w okresie od lipca do maja ma prawo do waloryzacji rocznej i kwartalnych. Dzięki temu takie świadczenie może być wyższe.

Dla emerytur przyznawanych na ”starych” zasadach znaczenie ma miesiąc marzec, w którym przeprowadzana jest waloryzacja świadczeń  i zmienia się wówczas kwota bazowa. Czerwiec nie ma wpływu na te emerytury.

W celu uzyskania wyjaśnień, osoby zainteresowane mogą skorzystać z porady doradcy emerytalnego w każdej placówce ZUS, w godzinach pracy urzędu.

/e/

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.