Wiadomości

  • 22 komentarzy
  • 11996 wyświetleń

Nie przekażą dworca PKP

Budynek dworca PKP w Grajewie nie zostanie przekazany miastu. Nie zgodził się na to wojewoda podlaski.

Samorząd Grajewa chciał zamienić teren dawnego dworca należący do Skarbu Państwa na grunty należące do miasta. Ale - jak mówi burmistrz Dariusz Latarowski - nie udało się tego zrobić. Wojewoda uznał, że tereny miasta są mniej warte niż budynek dworca.

Urzędnicy chcieli stworzyć w nim m.in. poczekalnie dla pasażerów pociągów i autobusów. Byłyby tam kasa, toalety, a także część do komercyjnego wykorzystania. Burmistrz zapowiada, że nie rezygnuje z tych planów. Urzędnicy mają zaproponować wojewodzie inne grunty należące do miasta. (pw/zmj)

 

 Stację kolejową w Grajewie zbudowano pod koniec XIX wieku. 

Linia kolejowa Brześć - Białystok - Grajewo - Ełk była jedną z najstarszych na ziemiach polskich. Jej budowę sfinalizowano w 1873 r. Była ona zamiarem połączenia ówczesnych zachodnich krańców Imperium Rosyjskiego z Bałtykiem. Stąd też jej naturalnym przedłużeniem stała się istniejąca już wcześniej na terenie Prus magistrala Ełk - Królewiec.

Rozległy budynek dworca to pamiątka po politycznym podziale Europy XIX wieku. Do roku 1914 była to graniczna stacja zaborów - rosyjskiego (Królestwa Kongresowego) i pruskiego. Podobne potężne dworce na dawnej zachodniej granicy Królestwa Kongresowego powstały także w Maczkach, Kaliszu, Aleksandrowie Kujawskim, Mławie (zniszczony podczas II wojny światowej) i Wierzbołowie (obecnie granica Litwy i Obwodu Kaliningradzkiego).
Reprezentacyjny budynek dworca dobre czasy ma już nieodwołalnie za sobą. W tej chwili jest to zabite dechami gmaszysko w którym czynne (ale bynajmniej nie z powodu dawnych funkcji) jest tylko piętro.

 

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/ 
http://www.pod-semaforkiem.aplus.pl/

piątek, 19 kwietnia 2024

Głos na TAK - Dariusz Latarowski

piątek, 19 kwietnia 2024

Zablokowana droga S61 Guty-Szczuczyn

Komentarze (22)

To jest już ponad 20 lat jak ta wizytówka dworca wita Grajewo.Rządzący przez ten czas zawsze jak się dostaną do władzy,żeby tylko głosować na nich w wyborach tę sprawę załatwią.Może poczekamy jeszcze xx-lat aż wyrosną wierzby a z nich będziemy zbierać gruszki,które każdy by zjadł z nas.To nie będą ekologiczne...

Od dnia dzisiejszego są zmiany wojewodów i może by ponowić negocjacje do skutku.

W co wy nas chcecie wpakować w kolejny milion rocznie dopłat do czegoś co jest nam mieszkańcom zupełnie zbędne. Niech wojewoda martwi się pustostanem i docenia jego wartość, a miasto niech zajmie się skanalizowaniem całego miasta, a dworzec to sprawa kolejowa a nie miejska.

Wojewoda chyba myśli nie tą głową co trzeba! Nie chodzi o wartość nieruchomości, ale o to, że dworzec niszczeje. Powiat nic z tym nie zrobi! Jedynie Miasto może zainwestować jakieś środki. Nie rozumiem takich małostkowych rozgrywek...

Może trzeba zaprosić Wojewodę niech zobaczy jak wygląda dworzec PKP i teren wokół niego i jaka to jest wartość

Może nowy będzie rozsądniejszy

Nie ma kasy bo wybór nowego wojewody będzie kosztował nas podatników 600 tys zł na start. Ponieważ nowy wojewoda będąc senatorem zrezygnował z tej funkcji i trzeba będzie przeprowadzić w naszym okręgu wybory uzupełniające dla 1 senatora. Aż strach pomyśleć na ile rachunek zobowiązań będzie opiewał pod koniec kadencji. Teraz sami rozumiecie że kasa na rządzenie jest pilnie potrzebna i nieruchomości miejskie są zbyt małej wartości. Pozdrawiam H.

Proponuję zorganizować składkę.Niech każdy mieszkaniec Grajewa da chociaż po te 10 (nieraz ciężko zapracowanych a dla niektórych odjętych od ust) złotych to może zapchamy chciwą mordę wojewody i uzyskamy w końcu wizytówkę miasta...

To ten były wojewoda z Pe-eZ-eLu? Trzeba rozmawiać z nowym.

wyslijcie na negocjacje burmistrza szczuczyna

Od wielu lat w Grajewie są te same władze powiatu. Osobiście byłem świadkiem jak niektórzy z nich obiecywali poprawę stanu tego budynku , a nawet mówili , że jak się nie da to już więcej w samorządach nie będą? To są właśnie ci , których tam widzimy od kilku kadencji. Może więc wreszcie oni coś zrobią : POWIAT do ROBOTY!

Poco miastu ta ruina ??? Kolejna skarbonka?

może taniej będzie wybudować nowy dworzec, mniejszy i w centrum a nie na końcu miasta

A przy tej zabytkowej ruinie wielkie składowisko węgla!Jak wiatr zawieje,to ciemne chmury ,i nad Starostwem,Urzędem Miasta,nawet grafiti na elewaciach ,nie brudzą tak miasta!

Byly wojewoda byl z PO

ola pewnie pracujesz w urzedzie? to ci powiem tak: WEZ SIE ZA ROBOTE TO PRZESTANIESZ ZWRACAC UWAGE NA WiEJACY NAD SKLADEM WEGLA WIATR

Obecnie nastąpiła zmiana wojewodów- są z Pis-u
a tata obecnie panującego Jarosława Wielkiego urodził się w Grajewie i być może w tym właśnie w budynku jakim jest dworzec.Powiat głosował właśnie na PiS.Więc okazja aby im podziękować.

Komercyjnie nic w tym miejscu raczej nie wypali, ale można by wykorzystać reprezentacyjny charakter budynku i przeznaczyć go na cale publiczne, udostępnić go mieszkańcom, w celach kulturalnych itp. Ciekawym pomysłem było też stworzenie tam Inkubatorów Przedsiębiorczości i udostępnienie za symboliczną opłatą stworzonej w tym miejscy przestrzenie biurowej (stosunkowo niewielkie koszty inwestycji, a wspomagałoby lokalną gospodarkę). Szkoda, żeby tak ciekawy budynek z równie ciekawą historią stał i niszczał, przez brak porozumienia między miastem a województwem.

Identyczny budynek, dworca kolejowego jest w Białowieży ( dawniej Białowieża Towarowa) obecnie mieści się tam elegancka restauracja, której współwłaścicielką jest Magda Gessler ( patrz Restauracja Carska w Białowieży).
Ten okazały i zabytkowy budynek PKP w Grajewie może z powodzeniem pełnić różne funkcje szkoda , że przez tyle lat stoi zaniedbany, a włodarze miasta siedzą tuż ,tuż....
No cóż jaka władza , taka i wizytówka, a jest nią właśnie ten dworzec .....

Przestańmy żyć historią, od tego są muzea. Szkoda kasy na ten skansen. Zainwestowane tam pieniądze nie rozwiną naszego miasta, to jest czyjaś utopia.

Obecny burmistrz dużo na obiecywał a nic do tej pory jeszcze nie zrobił

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.