czwartek, 28 marca 2024

Warto przeczytać

"Nie" dla podróbek

Rolniku pamiętaj – kupując podróbki tracisz wiele razy!

Przełom roku to dla rolników czas planowania prac w gospodarstwie i wyboru odpowiednich środków ochrony roślin. Dlatego też w tym okresie zwiększa się aktywność przestępców oferujących środki ochrony roślin spoza legalnego źródła. Kuszące oferty na aukcjach internetowych, od sąsiadów czy obwoźnych sprzedawców powinny obudzić czujność rolnika zwłaszcza, jeśli pochodzą one zza granicy i wyróżnia je atrakcyjna cena.

Podrobione środki ochrony roślin są łudząco podobne do oryginalnych produktów. Podobieństwo to dotyczy jednak tylko wyglądu zewnętrznego – oszuści budują zaufanie do oferowanych produktów zaopatrując je w podrobione etykiety i oznaczenia łudząco podobne do tych stosowanych przez legalnie działających producentów. Faktycznie jednak nie mają one nic wspólnego z oryginalnymi środkami. Skład takich produktów jest zawsze inny, a trzeba pamiętać, że w przypadku środków ochrony roślin każda, nawet najdrobniejsza zmiana, czyni poważną różnicę. Po badaniu okazuje się, że w opakowaniu jest np. zupełnie inna substancja, towarzyszą jej inne zanieczyszczenia, zdarzają się substancje o zupełnie innej klasie toksyczności.

Środki ochrony roślin można bezpiecznie kupić w sklepie, hurtowni, od dystrybutora, który jest zarejestrowany przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), sprzedaje produkty zarejestrowane w Polsce oraz wystawi dowód zakupu.

Kupując środki ochrony roślin od   n i e z a r e j e s t r o w a n y c h   sprzedawców można:

stracić dotacje unijne – stosowanie niezarejestrowanych, w tym podrobionych środków ochrony roślin to naruszenie zasad wzajemnej zgodności,

stracić plony – podrobione środki ochrony roślin po zastosowaniu mogą nie wykazać żadnego działania lub zniszczyć plony!

stracić zdrowe i skazić środowisko – nielegalne środki ochrony roślin zawierają nieznane lub zakazane substancje chemiczne, które mogą trwale zanieczyścić wodę i glebę, a tym samym zaszkodzić Tobie i Twojemu otoczeniu.

utracić odbiorców – dla przetwórców i producentów żywności liczy się jakość.

Dzięki podjętym działaniom (wzmożonym kontrolom na wschodniej granicy kraju oraz w portach morskich) tylko w ubiegłym roku udało się wyeliminować z obrotu 21 ton nielegalnych środków ochrony roślin.  (KAS)

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.