Najlepsze metody poszukiwania pracy

aktualizacja: 2019-05-30 11:00:24     nr wiadomości: 39352     przeczytano: 3094     Ilość komentarzy komentarze: 0

Proces poszukiwania pracy zwykle wiąże się z poświęceniem sporej ilości czasu i uwagi, a także ze sprecyzowaniem swoich oczekiwań zawodowych. Istnieje wiele metod poszukiwania pracy, które są skuteczne i mogą pomóc w znalezieniu wymarzonego zatrudnienia.


Tradycyjne i skuteczne metody poszukiwania pracy

Najbardziej tradycyjną metodą szukania pracy jest odpowiadanie na ogłoszenia zamieszczone w Internecie, w mediach społecznościowych oraz w gazetach. Kandydaci zwykle przygotowują CV oraz list motywacyjny i rozsyłają te dokumenty w formie elektronicznej do różnych firm. Metoda ta sprawdza się w przypadku osób, które mają czas na znalezienie pracy, ponieważ zdarza się, że rekruterzy zwlekają z informacją zwrotną, a proces selekcji kandydatów jest długi. Kandydaci, którym zależy na jak najszybszym znalezieniu zatrudnienia, mogą udać się do agencji pośrednictwa pracy, na przykład firmy Randstad (https://www.randstad.pl). Agencje pracy zapewniają zwykle umowę o pracę, a także dodatkowe benefity i elastyczne godziny pracy. Dobrym rozwiązaniem dla osób bezrobotnych może być wizyta w urzędzie pracy i skorzystanie ze staży oraz dofinansowań różnych kursów i szkoleń.

Nowoczesne sposoby na znalezienie zatrudnienia

Kandydaci w XXI wieku muszą być nastawieni na ciągły rozwój osobisty, a także poszukiwanie nowych rozwiązań i metod poszukiwania pracy. Wśród nowoczesnych sposobów na znalezienie zatrudnienia, można wyróżnić:

  • networking, poszerzanie swojej sieci kontaktów,
  • posiadanie profili w mediach społecznościowych, bycie aktywnym i nawiązywanie kontaktów z rekruterami,
  • uczestnictwo w targach kariery,
  • korzystanie z metody rekomendacji pracowniczych,
  • uczestnictwo w dniach otwartych przedsiębiorstw,
  • zamieszczanie własnych ogłoszeń w mediach społecznościowych lub na stronach z ofertami pracy,
  • prowadzenie swojego bloga lub kanału video, który ma zachęcić pracodawców do kontaktu

W trakcie poszukiwania pracy ogromne znaczenie ma ciągłe doszkalanie się i uczestnictwo w różnego rodzaju kursach oraz warsztatach. Warto także wziąć pod uwagę inne branże niż dotychczas i zastanowić się nad zmianą zawodu. Bardzo ważne jest, aby poszukiwać pracy w sposób aktywny, a nie bierny. Oczekiwanie na to aż odezwie się rekruter lub potencjalny pracodawca zwykle jest złym pomysłem, a dużo lepiej jest wziąć sprawy w swoje ręce i samodzielnie poszukiwać interesujących ofert. Warto wysyłać swoje dokumenty aplikacyjne do konkretnych firm nawet wtedy, gdy nie prowadzą one rekrutacji, ponieważ może się zdarzyć, że akurat pojawi się potrzeba znalezienia pracownika.

Ponadto, niektóre przedsiębiorstwa tworzą bazy kandydatów. W niektórych sytuacjach warto wybrać się do siedziby pracodawcy lub skontaktować się telefonicznie z odpowiednim działem, pytając o możliwości zatrudnienia. W trakcie poszukiwania pracy największe znaczenie ma cierpliwość, upór i koncentracja na swoich celach zawodowych.

 

Dodaj komentarz

Treść:


Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy możliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.