czwartek, 28 marca 2024

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 16089 wyświetleń

NIK ocenił nadzór budowlany

Skontrolowane inspektoraty nadzoru budowlanego nie prowadziły skutecznie postępowań kontrolnych i egzekucyjnych. Brakowało mechanizmów pozwalających na wykrywanie samowoli budowlanych. Działania podejmowano najczęściej dopiero w odpowiedzi na informacje o nielegalnej budowie przekazywane przez osoby trzecie. Postępowania kontrolne lub egzekucyjne wszczynane były z opóźnieniem albo wcale. 

Delegatura NIK w Białymstoku przeprowadziła kontrolę także w Powiatowym Inspektoracie Nadzoru Budowlanego w Grajewie. Kontrolą objęty był okres od 1 stycznia 2015 r. do 30 czerwca 2018 r.; zakres obejmował m.in. adekwatność zasobów inspekcji nadzoru budowlanego do obowiązków i realizowanych zadań jak również wszczynanie i prowadzenie postępowań kontrolnych i egzekucyjnych. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Grajewie na ogół prawidłowo realizował zadania kontrolne oraz skutecznie prowadził działania zmierzające do usunięcia stwierdzonych stanów nieprawidłowych, w tym w wyniku postępowań egzekucyjnych.

Organizacja Inspektoratu oraz posiadane środki techniczne pozwoliły na realizację zadań określonych w ustawie Prawo budowlane, wystąpiły natomiast trudności w pozyskaniu do pracy osób o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych, skutkiem czego Inspektorat nie posiadał pełnej obsady kadrowej pracowników merytorycznych przez co najmniej 12 miesięcy, a pracownicy merytoryczni zajmowali się dodatkowo także obsługą administracyjną. Zadowalająca była baza lokalowa  z której korzystano od maja 2015 r. 

 

 

W ciągu ostatnich 20 lat Izba przeprowadziła kilka kontroli, których zakres tematyczny obejmował działalność organów nadzoru budowlanego. Niestety większość ustaleń NIK nie traci na aktualności. Kolejna kontrola NIK potwierdza, że powiatowe inspektoraty budowlane są uzależnione od samorządu powiatowego - finansowo, ale i lokalowo. Izba ponownie zwraca uwagę na ryzyko konfliktu interesu, szczególnie w miastach na prawach powiatu. NIK wnioskuje też do Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego o opracowanie i wdrożenie wewnętrznych mechanizmów zapobiegających opóźnieniom w  podejmowaniu czynności kontrolnych oraz egzekucyjnych, wypracowanie rozwiązań, które zwiększą wykrywalność samowoli budowlanych i skrócą czas reakcji na takie przypadki.





 

Komentarze (3)

Samowolka budowlana wybuduje szybciej i lepiej jak jest zgrana... szybciej jak inżynierowie, inspekcja budowlana i kierownictwo !!! co nawet na pomocnika by się nie nadawali po 6 latach takie są moje fakty.....

"na ogół prawidłowo realizował zadania kontrolne oraz skutecznie prowadził działania" większej bzdury nie czytałem, wystarczy pojechać na tzw. "działki letniskowe" nad jezioro Drenstwo i nie tylko żeby bez większego problemu stwierdzić że większość "domków" stoi na lipnych podstawach prawnych. Na kolonii w Rajgrodzie większość domów stoi nie dość że w strefie ochronnej jeziora to jeszcze na podstawie "zgłoszeń o budowie szopy na narzędzia". Noo ale kto lokalnym i nie tylko "kacykom" zabroni budować co i gdzie chcą?? jakiś powiatowy inspektorzyna????

Dreństwo nie podlega pod Grajewo. To Augustów. Zanim kogoś oczerniamy może pierw sprawdźmy o czym mówimy.
A o sprawach w Rajgrodzie może Pan poinformować nadzór, ale nie ogólnie tylko ze wskazaniem konkretnych budynków. Wtedy będą mieli obowiązek sprawą się zająć. A i oczywiście nie anonimowo.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.