piątek, 19 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 10631 wyświetleń

Miasto stawia na LNG

6 czerwca br. Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Grajewie oficjalnie przekazało plac budowy na realizację zadania pn. "Modernizacja systemu ciepłowniczego w Grajewie w celu zwiększenia jego efektywności-budowa wysokosprawnej instalacji kogeneracji zasilanej gazem".

Wartość przedsięwzięcia wynosi  27 950 520 zł. Jak pisaliśmy w grudniu ubiegłego roku, Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Grajewie otrzymało ponad 11,5 mln zł dofinansowania ze środków Unii Europejskiej z Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 na realizację projektu pn.: „Modernizacja systemu ciepłowniczego w Grajewie w celu zwiększenia jego efektywności – budowa wysokosprawnej instalacji kogeneracji zasilanej gazem”. Zgodnie z informacją PEC, zakres projektu obejmuje budowę wysokosprawnej kogeneracji o mocy elektrycznej 5,4 MWel i mocy cieplnej 6,4 MWth w oparciu o spalanie gazu ziemnego (lub skroplonego gazu LNG) oraz węzła cieplnego i przyłącza cieplnego. Dzięki realizacji projektu powstanie pięć jednostek wytwarzania energii elektrycznej i ciepła w technologii wysokosprawnej kogeneracji, która jest najbardziej efektywnym sposobem przetwarzania energii pierwotnej. W wyniku projektu nastąpi zmniejszenie zużycia energii pierwotnej, a w konsekwencji redukcja emisji CO2. Projekt przyczyni się do zmniejszenia zużycia energii pierwotnej o 67 912,5 GJ/rok, a szacowany spadek emisji gazów cieplarnianych wyniesie 22 242,6 Mg/rok.

Realizacja inwestycji zapewni niezawodność techniczną, poprawi rentowność przedsiębiorstwa – za sprawą wytworzonej w procesie wysokosprawnej kogeneracji energii elektrycznej przeznaczonej na pokrycie w całości potrzeb własnych Spółki (zmniejszenie kosztów zakupu energii elektrycznej) oraz na sprzedaż. Efektem będzie poprawa jakości powietrza w regionie dzięki ograniczeniu emisji zanieczyszczeń.

e-Grajewo.pl 

 

 

LNG - Ciekły gaz ziemny, LNG – gaz ziemny w ciekłym stanie skupienia, tj. w temperaturze poniżej –162 °C. Podczas skraplania objętość zmniejsza się 630 razy, dzięki czemu „gęstość energii” ciekłego gazu ziemnego wzrasta.

Komentarze (5)

Cały czas P EC coś unowocześnia same medialne sukcesy a za ciepło płacimy coraz drożej

Czekajcie jeszcze trochę założą gaz A później zobaczycie jak gaz pójdzie z ceną do góry

Bialy. Uczyc sie oczywistej oczywistosci, ze w kazdym normalnym kraju jest zwyczaj, ze placi sie coraz drozej. Matka natura uczy, ze taniej nie bedzie.

Darek gratuluję wiedzy. Najgorsze jest to że wszystko drożeje a płace nic!

Miasto to znaczy kto?

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.