piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 10850 wyświetleń

Kwalifikacja wojskowa (16III)

16 marca br. w budynku przy ul. dr Nowickiego 14 w Grajewie rozpoczyna się kwalifikacja wojskowa  osób z terenu Powiatu Grajewskiego. 

Powiatowa Komisja Lekarska w Grajewie powołana przez Wojewodę Podlaskiego, będzie orzekać o zdolności do czynnej służby wojskowej osoby podlegające obowiązkowi zgłoszenia się do kwalifikacji w 2020 r., tj:

  • mężczyzn urodzonych w 2001 r.; 

  • mężczyzn urodzonych w latach 1996-2000, którzy nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej;

  • osoby urodzone w latach 1999 - 2000, które: 

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej, 

- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do czynnej służby wojskowej ze względu na stan zdrowia, jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej, i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej; 

  • kobiety urodzone w latach 1996 – 2001, posiadające kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety pobierające naukę w celu uzyskania tych kwalifikacji, które w roku szkolnym lub akademickim 2019/2020 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych albo będące studentkami lub absolwentkami szkół lub kierunków, o których mowa rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie wskazania grup kobiet poddawanych obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji wojskowej;

  • osoby, które ukończyły 18 lat życia i zgłosiły się ochotniczo do kwalifikacji wojskowej do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia, jeśli nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Wezwani na komisję muszą zabrać ze sobą dowód osobisty, dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia, aktualną fotografię o wymiarach 3x4cm (bez nakrycia głowy) oraz dokumenty stwierdzające wykształcenie lub pobieranie nauki. Osoby, stawiające się do kwalifikacji po raz kolejny, powinny dodatkowo zabrać ze sobą książeczkę wojskową oraz dokumentację medyczną, dotyczącą zmian w stanie zdrowia (w tym wyniki badań specjalistycznych przeprowadzonych w okresie ostatnich 12 miesięcy).

Nieotrzymanie wezwania nie zwalnia osoby podlegającej stawiennictwu do kwalifikacji wojskowej od obowiązku stawienia się w terminie i miejscu wskazanym w obwieszczeniu. Osoby, które z ważnych przyczyn nie mogą stawić się do kwalifikacji w określonym dniu powinny stawić się w innym terminie, w dniach pracy Komisji. Osoby, które nie stawią się do kwalifikacji wojskowej w określonym terminie i miejscu albo nie przedstawią nakazanych dokumentów lub odmówią poddania się badaniom lekarskim podlegają grzywnie albo karze ograniczenia wolności.

 

Komentarze (5)

Pomalu wracamy do obowiazkowej sluzby wojskowej ?????.

Rząd rozpędza się w przywracaniu PRLu w każdym aspekcie funkcjonowania państwa.

No i dobrze niech wrócą te służby moze młodzież zajmie sie czymś a nie chodzą samopas

Byłem na komisji jeszcze za rządów PO. Do wyżej komentujących: polecam dowiedzieć się co i jak wygląda, a dopiero później pisać głupie komentarze.

Kwalifikacja Wojskowa (KOMISJA LEKARSKA WYDAJE KSIĄŻECZKĘ WOJSKOWĄ i KATEGORIĘ) nigdy nie została zniesiona to nie pobór do wojska zanim coś napiszecie w komentarzach zorientujcie się o czym piszecie.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.