piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 7218 wyświetleń

Kto przypilnuje miejskiej zieleni?

Jeszcze do niedawna uważana za oznakę technologicznego postępu i bardzo pożądana była przestrzeń wokół nas pełna betonu i szkła, dziś trendem jest stawianie na tereny zielone.

Do dbałości o stan zieleni zobowiązany jest właściciel terenu; o jego jakości i ilości decyduje głównie system zarządzania, priorytety inwestycyjne czy wysokość finansów przeznaczona w miejskim budżecie. Planowanie, projektowanie i wykonawstwo terenów zielonych przez jednostki gminne podlega regulacji ustawy o zamówieniach publicznych. Zapisy tego aktu ukierunkowane są na zapewnienie uczciwej konkurencji, równe traktowanie wykonawców, bezstronność i obiektywizm udzielania zamówień. Cechy wykonawcy są również bardzo istotne, uznając za kluczowe: rzetelność, kwalifikacje, efektywność i doświadczenie, niemniej jednak praktyka dnia codziennego pokazuje, że parametrem wiodącym (a niekiedy jedynym) w ogłaszanych przetargach jest cena.

Samorządy dbają o zieleń w takim zakresie, w jakim możliwe jest finansowanie zadań. Na utrzymanie istniejących i budowę nowych obiektów konieczne jest nie tylko zabezpieczenie środków a także wyłonienie podmiotu do wykonania prac związanych z pielęgnacją i utrzymaniem terenów zielonych.

Grajewski magistrat również poszukuje wykonawcy zadań z zakresu pielęgnacji i bieżącego utrzymania urządzonych obiektów i terenów zieleni miejskiej oraz terenów nieurządzonych stanowiących własność miasta.

Zakres prac jest szeroki i obejmuje m.in. systematyczne koszenie, podlewanie i nawożenie, utrzymanie czystości i porządku poprzez wygrabianie trawników, zbieranie i wywóz nieczystości, odsiewanie trawy w miejscach wydeptanych, obsadzanie i pielęgnację rabat kwiatowych na skwerkach i w gazonach, utrzymanie drzew i krzewów rosnących w parkach i przy ulicach miejskich, pielęgnację żywopłotów, drzew i krzewów posadzonych w ostatnich 3 latach, w okresie letnim oczyszczenie i odchwaszczenie alejek w parkach i na zieleńcach, posadzenie sadzonek drzew i krzewów w zamian za wycięte, a w okresie zimowym – odśnieżanie i posypywanie piaskiem. Zadanie obejmuje także remont ławek parkowych, tablic informacyjnych i urządzeń w parkach jak też roboty zapewniające utrzymanie warunków bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zainteresowani mogą składać oferty do 4 grudnia br. O wyborze najkorzystniejszej zadecyduje cena (60 pkt.), doświadczenie wykonawcy (30 pkt.) oraz termin płatności faktur (10 pkt.).

 

/e/

Komentarze (6)

Z Grajewa robi sie betonowa pustynia. Cały czas twierdzę, ze jak nie ma pieniedzy to zastąpmy koszty składanych wiazanek pod pomnikami na zakup drzew i krzewów i posadzenie na trwałe, aby uczcić te uroczystości.

O to te miejsce gdzie wieczorem po 19 godzinie strach przejść bo patologia chodzi grupami

Masz rację oko, jedna symboliczna wiązanka od społeczności miasta, ewentualnie jeszcze jakieś światełko-znicz. Reszta to drzewka i z pomyślunkiem zasadzona w odpowiednich miejscach.

Wszędzie właściciele sklepów dbają aby przed ich sklepami było czysto,Tak jest wszędzie tylko nie w Grajewie.Przechodzac Mickiewicza smieci i zielsko.Dlaczego?Ładna wizytówka jak idzie się do naszych urzędów. W Grajewo nie ma nigdy osób odpowiedzialnych.

Panie Burmistrzu i Państwo Radni. Zacznijcie upiększać miasto od siebie / czytaj: skwer przed Urzędem Miasta/.
Obecny stan woła o pomstę do nieba. Raj maja wrony.

A jednak cenzura-niema wpisu od mg.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.