Wiadomości

Kronika 998

      Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie informuje, że w dniach 05.03.2012 r. – 11.03.2012 r. na terenie powiatu grajewskiego zanotowano 11 zdarzeń,
w tym: 7 pożarów oraz  4 miejscowe zagrożenia. Ogółem od początku roku zanotowano 226 zdarzeń, w tym 44 pożary, 180 miejscowych zagrożeń i 2 alarmy fałszywe. Ogólna liczba poszkodowanych w powstałych zdarzeniach to 17 osób rannych oraz jedna ofiara śmiertelna.


W dniu 7.03.2012 r. około godziny 20:41 w miejscowości Brzozowa Wólka gm. Grajewo doszło do pożaru pomieszczenia kuchni w budynku gospodarczym. W pomieszczeniu tym znajdowała się kuchenka gazowa wraz butlą gazu Propan-Butan co stwarzało dodatkowo bardzo duże niebezpieczeństwo związane z możliwością wybuchu butli z gazem i rozprzestrzenienie się pożaru na pozostałe pomieszczenia i budynki gospodarcze. W działaniach brały udział dwa zastępy JRG oraz jeden zastęp OSP KSRG Białaszewo.

W dniu 8.03.2012 r. o godzinie 20:30 dyżurny PSK w Grajewie otrzymał zgłoszenie od rodziny kobiety, z którą od dwóch dni nikt nie miał kontaktu. Istniało prawdopodobieństwo zasłabnięcia kobiety, która jest w podeszłym wieku. Do zdarzenia zadysponowano zastęp z JRG Grajewo. Ratownicy przy użyciu sprzętu hydraulicznego otworzyli drzwi mieszkania. Wewnątrz zastali leżącą na podłodze w stanie skrajnego wyczerpania starszą kobietę. Strażacy pomogli personelowi medycznemu w transporcie osoby poszkodowanej do karetki pogotowia po czym została ona przewieziona do miejscowego szpitala.   


W dniach od 5.03.2012 r. do 11.03.2012 r. na terenie miasta Grajewo i gminy Grajewo odnotowano 6 pożarów związanych z gaszeniem suchych traw, krzewów oraz trzcinowisk.
W związku z powyższym Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie apeluje o niewypalanie traw i pozostałości roślinnych na łąkach i terenach zielonych.


 

STRAŻACKI APEL
"NIE WYPALAJMY TRAW"

Wypalanie pozostałości roślinnych na łąkach, pastwiskach, wrzosowiskach, torfowiskach, nieużytkach, w rowach i na pasach przydrożnych oraz w odległości mniejszej niż 100 m od nich jest zabronione. W stosunku do osób naruszających wyżej wymienione zasady mogą być stosowane sankcje karne określone w Kodeksie Wykroczeń i w Kodeksie Karnym, do pozbawienia wolności włącznie.
    
 Pozostawione na łąkach, pastwiskach i nieużytkach rolnych nieskoszone trawy, zeschnięte liście i pędy utrudniają odrastanie nowym roślinom. Rolnicy znaleźli najprostsze dla nich rozwiązanie tego problemu - podpalają całe łąki.
Z rolniczego punktu widzenia takie działanie jest zabiegiem niewłaściwym i szkodliwym, powodującym m.in.:
 obniżenie plonu zielonej masy,
 niszczenie mikroorganizmów (bakterii, grzybów) niezbędnych do utrzymania równowagi biologicznej życia w biocenozie łąkowo-pastwiskowej,
 niszczenie miejsc lęgowych wielu gatunków owadów, płazów, ptaków i zwierząt,
 marnotrawstwo wartościowej paszy.
Podczas pożarów traw dochodzi ponadto do powstania wielu niebezpiecznych zjawisk:
 Od palącego się poszycia gleby zapaleniu ulega podziemna warstwa torfu, który może zalegać nawet do kilkunastu metrów w głąb. Są to pożary długotrwałe (nawet do kilu miesięcy) i wyjątkowo trudne do ugaszenia. Ponadto, w przypadku gdy zwykła łąka po pożarze regeneruje się przez kila lat to pokłady torfu potrzebują na to kilku tysięcy lat.
 Powiewy wiatru powodują bardzo szybkie rozprzestrzenianie się pożaru, który bardzo często przenosi się na zabudowania mieszkalne, gospodarcze oraz lasy. Niejednokrotnie w takich pożarach ludzie tracą dobytek całego życia. Występuje również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi.
 Powstające podczas pożaru duże zadymienie jest szczególnie groźne dla osób przebywających w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca zdarzenia z uwagi na możliwość zaczadzenia, a ponadto powoduje zmniejszenie widoczności na drogach co może prowadzić do powstania groźnych w skutkach kolizji i wypadków drogowych.
           
Przedstawiając powyższe, należy również zwrócić uwagę na fakt, że pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków Państwowej Straży Pożarnej, które w tym czasie mogą być niezbędne w innym miejscu dla ratowania życia i mienia ludzkiego.
Ponadto koszty takich akcji (paliwo, środki gaśnicze, amortyzacja sprzętu itp.), które ponosi całe społeczeństwo są znaczne. Jednocześnie, z uwagi na to, że dojazd do miejsc występowania pożarów nieużytków jest zazwyczaj utrudniony, bardzo często dochodzi do uszkodzenia pojazdów gaśniczych co dodatkowo te koszty zwiększa.


     Rzecznik Prasowy KP PSP w Grajewie
    bryg. Andrzej Jabłoński





wtorek, 23 kwietnia 2024

Ostatnie posiedzenie podlaskiego sejmiku

poniedziałek, 22 kwietnia 2024

Ełk. Kierowca potrącił pieszych na chodniku

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.