piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Kredyt hipoteczny do 200 tys. zł - najlepsze oferty!

Kredyt hipoteczny to najczęściej jedyny ratunek dla osób, które marzą o własnym mieszkaniu lub budowie domu. Jest to znaczące obciążenie finansowe, które będzie towarzyszyło Ci przez dużą część życia, dlatego warto bardzo dokładnie przemyśleć decyzję o warunkach jego zaciągnięcia.


Co trzeba wiedzieć o kredycie hipotecznym, którego oferty znajdziesz na https://www.totalmoney.pl/kredyty_hipoteczne, by podjąć najkorzystniejszą decyzję? Odpowiadamy!

Co to jest kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny jest kredytem celowym, co znaczy, że można za niego nabyć przede wszystkim mieszkanie, dom lub działkę budowlaną. Kredyt hipoteczny może być też przeznaczony na budowę domu lub remont mieszkania. Jak widać wszystkie cele, na które można przeznaczyć kredyt hipoteczny są związane z poprawą warunków mieszkaniowych kredytobiorcy.

Kredyt hipoteczny jest przyznawany na podstawie zdolności kredytowych, jakie posiada klient. Trzeba jednak wiedzieć, że bank zabezpiecza się dodatkowo ustanawiając hipotekę na skredytowanej nieruchomości. Co to znaczy?

Wiele osób uważa, że bank zakładając hipotekę staje się współwłaścicielem nieruchomości. Jest to błędne twierdzenie! Właścicielem nieruchomości jest kupujący! Bank jest wyłącznie wierzycielem, który będzie dochodził swoich praw, gdy kredytobiorca przestanie wywiązywać się ze swoich zobowiązań finansowych.

Kredytobiorca, który przestanie spłacać kredyt musi liczyć się z możliwością egzekucji, której bank dokona poprzez sprzedaż nieruchomości, aby w ten sposób odzyskać swój dług. Jest to jednak poprzedzone procesem sądowym oraz traktowane jako ostateczność. Nie powinieneś więc nadmiernie się obawiać takiego scenariusza.

Wkład własny – co trzeba wiedzieć?

Zdolność kredytowa to nie jedyne kryterium, które decyduje o przyznaniu przez bank kredytu hipotecznego. Niezmiernie ważnym elementem jest wkład własny, który jest udziałem kredytobiorcy w inwestycji.

Wkład własny jest zabezpieczeniem dla banku. Jest to element, który pozwala przekonać bank, że klient radzi sobie z oszczędzaniem oraz systematycznym odkładaniem pieniędzy. Warto wiedzieć, że przed rokiem 2014 banki udzielały kredytów na 100%, 110 % a nawet 130% wartości nieruchomości. Załamanie na rynku nieruchomości, które nastąpiło otrzeźwiło wiele banków i inwestorów, którzy byli przekonani, że wartość nieruchomości może wyłącznie rosnąć.

Rekomendacja S, którą stworzyła Komisja Nadzoru Finansowego, ma za zadanie utrudnić udzielanie kredytów tym klientom, którzy są niewypłacalni.

Zgodnie z rekomendacjami KNF z roku na rok wkład własny systematycznie rośnie. Obecnie minimalny wkład własny to 20 % wartości kupowanej nieruchomości. Warto jednak wiedzieć, ze wkładem własnym nie musi być wyłącznie zgromadzona gotówka.

Bank jako wkład własny potraktuje również działkę, na której chcemy postawić dom, zabezpieczenie hipoteczne na innej nieruchomości, oszczędności zebrane na IKE Lub IKZE, koszty materiałów budowlanych, czy wreszcie dodatkowe ubezpieczenie. 

Jak znaleźć najkorzystniejszy kredyt hipoteczny?

Kredyt hipoteczny to zobowiązanie na bardzo długi czas. Maksymalnie kredyty przyznawane są nawet na 35 lat. W takim czasie wszystko może się zdarzyć warto więc zadbać, by kredyt był jak najbardziej korzystny.

Tani kredyt hipoteczny najłatwiej znaleźć dzięki wyszukiwarkom internetowym. W zaciszu domowym, w spokoju możesz przeanalizować wszystkie parametry kredytu. Dzięki wyszukiwarce internetowej bez problemu poznasz RRSO kredytu, oprocentowanie, prowizję banku. Tani kredyt hipoteczny musi mieć również wyszczególnioną miesięczną ratę oraz całkowity koszt kredytu.

Porównując kredyty hipoteczne trzeba sprawdzić ofertę jak największej ilości banków. Oferty mogą się od siebie bardzo znacznie różnić, co na przestrzeni 20  czy 30 lat może okazać się bardzo dużym kosztem. Chcąc znaleźć tani kredyt hipoteczny koniecznie trzeba przeanalizować co najmniej kilka, jak nie kilkanaście ofert banków.

Na co zwrócić uwagę, wybierając kredyt hipoteczny?

Wybierając kredyt hipoteczny trzeba również podjąć decyzję, jakie raty będziemy spłacali. Czy będą to raty stałe czy malejące. Wybierając ratę stałą, większą część miesięcznej opłaty będą stanowiły odsetki, kapitał ulega jedynie minimalnej spłacie. Wybierając raty malejące trzeba liczyć się z większym obciążeniem w pierwszych latach spłaty kredytu. Finalnie jednak koszt kredytu będzie niższy.

Nie zawsze kredytobiorca sam może zdecydować, jakie raty chce wybrać. Może okazać się, że zdolność kredytowa pozwala jedynie na uzyskanie kredytu o równych ratach. Raty malejące wymagają stosunkowo wysokiej zdolności kredytowej właśnie ze względu na to, że w pierwszych miesiącach spłaty są znacząco podwyższone.

Wybór taniego kredytu hipotecznego to trudne zadanie. Trzeba jednak podejść do niego z dużą ostrożnością, gdyż jest to obciążenie na wiele długich lat. Nie zawsze oferta, która na pierwszy rzut oka wydaje się atrakcyjna, rzeczywiście taka jest. Warto zwrócić uwagę szczególnie na aspekt ubezpieczeń oraz prowizji.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.