Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 4036 wyświetleń

Kolej PKP wróci do Łomży?

Kolej PKP wróci do Łomży?

Po latach możliwa będzie podróż koleją na trasie Śniadowo – Łomża. Zwiększy się dostępność komunikacyjna mieszkańców, którzy zyskają dogodne połączenia pociągiem do Białegostoku i Warszawy. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. poinformowały w czwartek (19.11) o podpisaniu umowy za ponad 3 mln zł na dokumentację projektową remontu linii ze Śniadowa do Łomży.

Zadanie jest dofinansowane z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego (RPOWP).

 

Wrócą pociągi pasażerskie

Zgodnie z założeniami projektu, na 17-kilometrowej trasie planowana jest budowa nowych torów i rozjazdów. Przewiduje się montaż komputerowych urządzeń sterowania ruchem kolejowym, które zapewnią bezpieczny przejazd pociągów.

Przebudowana zostanie stacja w Łomży. Z myślą o potrzebach mieszkańców zaprojektowany zostanie specjalny tzw. multimodalny peron, obsługujący połączenia kolejowe i autobusowe. Modernizacja pozwoli na zwiększenie przepustowości linii, by mogło kursować więcej pociągów z większą prędkością. Zakładana maksymalna prędkość pociągów pasażerskich to 100 km/h, lecz analizowany będzie także wariant dla prędkości 120 km/h. Poziom bezpieczeństwa w ruchu kolejowym i drogowym zwiększy przebudowa przejazdów kolejowo-drogowych.

Do 1993 roku stacja w Łomży obsługiwała połączenia pasażerskie. Po ich zawieszeniu (31 marca 1993 roku), na stację przyjeżdżają tylko pociągi towarowe.

 

Komentarze (8)

Łomża się rozbudowuje i kolej wywalczyła. A u nas dworzec zlikwidowano i rudera./

Łomża ma dworzec, Szczuczyn ma obwodnice i drogi, a Grajewo nie ma dworca, nie ma obwodnicy /

Co sie dzieje z tym Grajewem.......Dworzec kiedy w końcu...czy aż taka nieudolność?

Dlaczego szanowny administrator tej strony nie puszcza calego komentarza co pan/pani chce ukryc kogo chronic, nie ma wyzwisk ani przeklenstw tylko na temat.

Bo w Łomży od lat posłowie są.ktorzy robią wszystko aby Łomża rozwijała się. Chociaż to miasto budżetowe to jednak posłowie starają się, jak mogą.

..., ale ma gorszego szorta, ktory wlasna "inteligencja" zastapi te wszystkie braki.

Ale za to fontanny, ale za to fontanny aż dwie będą (melodia znana). Co tam dworzec, to pikuś. A autobusowy podobno od stycznia na PKP? To się nadaje na prima aprilis.

Hahaha 17km. Pierwszy pociąg za 7-8 lat. Smiechu warte :)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.