piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 30 komentarzy
  • 12371 wyświetleń

Jakość powietrza w Grajewie?

Od kilku dni stacje pomiarowe wskazują bardzo wysoki poziom stężenia zanieczyszczeń w powietrzu. Ze smogiem zmaga się wiele polskich miast.  Źle jest szczególnie w Kielcach, Warszawie, Katowicach i Gliwicach. Dopuszczalne normy zanieczyszczenia powietrza przekroczone są także na Podlasiu, np. w Białymstoku czy Suwałkach. Przyczyną nagłego wzrostu zanieczyszczeń są warunki atmosferyczne: silne mrozy i brak wiatru.


Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Grajewa i Szczuczyna zapytaliśmy w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska w Białymstoku.

- Nie prowadzimy pomiarów w tych miejscowościach. Z danych dotyczących modelowania rozprzestrzeniania zanieczyszczeń, zawartych w Programie ochrony powietrza w Strefie Podlaskiej, opracowanym przez Marszałka Województwa Podlaskiego wynika, że Grajewo jest obszarem potencjalnie wysokich stężeń pyłu. Szacowane wartości są niższe od poziomów alarmowych – poinformował nas Grzegorz Bok, Naczelnik Wydziału Monitoringu Środowiska Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Białymstoku.


- Sądzę, że nasze miasto nie jest mocno zanieczyszczone, nie mniej jednak takie zanieczyszczenie istnieje. Być może jest to umiarkowany lub średni indeks jakości powietrza. Wjeżdżając do Grajewa, często widać unoszącą się mgiełkę, fachowcy twierdzą, że to różne pyły – powiedział Dariusz Latarowski, Burmistrz Miasta Grajewo.


Każdy z nas dane dotyczące aktualnego stanu jakości powietrza może sprawdzić na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Źródłem informacji o bieżących wynikach pomiarów na terenie naszego województwa jest również strona internetowa WIOŚ w Białymstoku, zakładka - stan powietrza on-line.

Wykonanie pomiarów jakości powietrza Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska przy użyciu mobilnej stacji pomiarowej planuje dopiero w przyszłym roku. Nasi samorządowcy już prowadzą rozmowy z przedstawicielami firm w zakresie prowadzenia monitoringu jakości powietrza w Grajewie. Być może dojdzie do porozumienia i potrzebne do tego urządzenia zostaną zamontowane.


W związku ze smogiem część miejscowości wprowadziła darmową komunikację miejską, w niektórych szkołach zawieszono zajęcia lekcyjne, wystosowano apele o ograniczenie przebywania na powietrzu, czy pozostawienie samochodów prywatnych na parkingach. Wszystko to doraźne działania w walce ze smogiem. W celu zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza w mieście, magistrat robi wszystko by jak najbardziej “usieciowić” Grajewo w centralne ogrzewanie.

- Trwają rozmowy w sprawie budowy sieci gazowej w mieście, w tym roku będą budowane  nowe sieci ciepłownicze (np. na ul. Wojska Polskiego, Grota - Roweckiego). Dodatkowo apeluję do mieszkańców o niespalanie śmieci i paliw gorszej jakości w domowych paleniskach. Paląc plastikami i in. nieodpowiednimi rzeczami zabijamy siebie  – dodał nasz włodarz.

Rząd już przygotuje pakiet rozwiązań pod roboczym hasłem "Czyste powietrze". Znalazły się w nich m.in. rozporządzenia dotyczące norm jakości paliw i kotłów, dofinansowania nowych pieców i paliwa dobrej jakości czy też możliwości pozyskania większych środków z Unii Europejskiej.

e-Grajewo.pl

 

Komentarze (30)

Jak wygląda sytuacja na trasie Warszawa -Augustów , która przebiega przez centrum Grajewa, czy tam powietrze jest świeżutkie??

to jest pewnie czyste powietrze to co widać na zdjeciu

To zależy jak, gdzie i kiedy się mierzy. W sobotę nad ranem ok 3-4 godziny w okolicach osiedla 1000-lecia czyli pewnie na ul. Wojska Polskiego ktoś palił opony lub gumę w innej postaci. Smród wciskał się nawet przez zamknięte okna. I niech ktoś powie że to nie jest szkodliwe.

Bzdura, dwa dni temu w Białymstoku było prawie 600% normy dla PM 2,5 !!

Na wojska polskiego wiecznie z tych domków leci ciemny,intensywny dym.czasami to nic nie widać. Jakos nikt tego nie widzi i nie kontroluje a sytuacja zdarza sie praktycznie codziennie...

Trzeba brac sie za tych co pala smieciami i trocinami z plyt wiorowych, widac jak ciagnik z przyczepa rozwozi ta trucizne po domach, ludzie maja przystosowane piece do spalania tego cholerstwa. mysle ze swiadomosc ludzi powoli sie zmienia i w krotce ten proceder sie skonczy. trzymam kciuki oby jak najszybciej.

mi też przeszkadza dym z komina PEC-u/

Takie ono jest swiezutkie ze az strach oddychać,powinni zamknąć to fabrykę

Pfleiderer to największy śmierdziuch w Grajewie /

Do leśnik!Ty pewnie niczym lepszym nie palisz w piecu a ci co mają przystosowane piece to nie zatruwają środowiska

W Łomży i Suwałkach są przekraczane normy o 300%, a nie mają żadnego dużego kopcącego zakładu produkcyjnego. Poza tym pewna osoba z UM jak powiedziałem że biegam na ścieżce do Toczyłowa, to powiedział abym tego nie robił bo normy stężeń zanieczyszczeń są tam znacznie przekraczane. Czy mówił to bo znał jakieś badania, czy powiedział bo powiedział, tego nie wiem.

Niemiec wam mowi ze jest smog inny niz 10 lat temu by kupic polski wegiel za grosze

Jeśli dalej będziemy wpierać pozyskanie energii z węgla, to nie mamy co liczyć na poprawę jakości powietrza. Zamiast wydawać pieniądze na nierentowne kopalnie powinniśmy wpierać ekologiczne sposoby pozyskania energii. Powinniśmy budować gazociągi i obniżać cenę gazu, aby zmienić sposób ogrzewania indywidualnych domów z węgla na gaz lub energię elektryczną. Częściowo sami sobie jesteśmy winni. Budowa farmy wiatrowej w okolicach Cyprek wywołała protesty. W tej chwili w naszej szerokości geograficznej nie na bardziej ekologicznego sposobu pozyskania energii jak z wiatraka.

Wystarczy,po 17-stej przejść się ul, Wojska Polskiego ,same centrum,smród z kominów,że aż dusi,ludzie zastanówcie się czym palicie,to wdychają wasze dzieci.

niech ktos się przejdzie ulica wojska polskiego przy bloku os 1000-lecia 4a, tam dopiero zobaczy prawdziwy dym.który przenika przez okna w bloku, aż ściany w mieszkaniach są czarne

Grajewianka ma rację - oddychać nie można! Dusi i szczypie w oczy!

Może w ramach budżetu obywatelskiego zgłosić zamontowanie stacji pomiarowej zanieczyszczenia?

Do obserwator. Z twojego tekstu wynika ze jestes wlasnie Tym ktory truje nas wszystkich najprawdopodobniej swiadomie a jesli chodzi o mnie to pale ekogroszkiem

Do lesnik. I co dym z ekogroszku można wdychać na zdrowie.Dla twojej wiadomości ekogroszek to normalny węgiel tylko rozdrobniony i dlatego dym powstały podczas jego spalania zawiera takie dobroci jak siarka,sadze i inne.Każdy dym szkodzi ludziom ale mróz szkodzi bardziej więc trzeba wybrać mniejsze zło.A jeśli chodzi o piece do spalania trocin to są one do tego przystosowane i mają odpowiednie atesty.Spalanie odbywa się w bardzo wysokiej temperaturze co neutralizuje szkodliwość tego paliwa.Radzę następnym razem zanim zabierzesz głos w jakiejś sprawie byś zaczerpnął najpierw wiedzy na jej temat.

Do Obserwator. Nastepnym razem jak podejmiesz dyskusje to musisz czytac ze zrozumieniem!!!Napisalem. trociny z plyt wiorowych a nie zwykle trociny z drewna, to chyba jest zasadnicza roznica.

Kamil o zakupów takich urządzeń to jest urząd , a budżet obywatelski można przeznaczyć na wymianę pieców co. i tak jak by 50% obywatele z ul Wojska Polskiego otrzymali to 30 albo i więc piecyków by w rok wymienili i to by był budżet obywatelski dla obywateli , a nie jak do tej pory niby obywatelski a ludzie sprawujący władze nim dysponują.

@ekonom. Masz rację, z tym że jak radni są tak bardzo oderwani od rzeczywistości i nie wiedzą co mieszkańcom jest potrzebne, to są wybory raz na 4 lata, a raz w roku coś takiego jak budżet obywatelski, aby im zwrócić uwagę co jest dla nas ważne. Wolę głosować nad tym aby wiedzieć jakim powietrzem oddycham niż na remont stołówki w jakiejś szkole lub kolejną siłownię na powietrzu. Nawet jakby ten projekt nie przeszedł to może w następnych wyborach by ktoś na to zwrócił uwagę, a nie kolejne obietnice brał z sufitu.

Do lesnik.Czytaj ze zrozumieniem i włacz dopiero się w dyskusje piec przystosowany do takiego poalania nie jest takim trucicielem ja te eko groszek jak się tobie leśniku wydaje.

Do obserwator. czyli wedlug ciebie mozna palic plytami meblowymi i trocinami z ich pochodzenia, ja slyszalem ze jest zakaz. Moze w twoim super piecu tez mozna palic starymi butami???

popieram obserwatora

Do lesnik.według ciebie to pewnie w twoim piecu można palic starymi oponami i jest to dozwolone

Biedny leśniku przeczytaj dokładnie co napisał Palacz.Dym z twojego ekogroszku też truje i ciebie i twoich sąsiadów bo w swoim super piecu spalasz normalny węgiel niewiem czemu nazwany eko.

Do obserwator. Jak zauwazylem skonczyly ci sie argumenty ktore od poczatku byly bardzo dziwne i zaczynasz pisac glupoty, wiec nie ma sensu juz z toba polemizowac.

Dobrze, że ludzie w końcu zauważają to zjawisko. Piece w domach prywatnych będą problemem, dopóki nie będzie zachęt i kar (prawa) w tym zakresie. Oczywiście najlepsze prawo bez możliwości egzekwowania nic nie zmieni! Przy zakupie paliw obojętnie jakich spróbujcie uzyskać wiarygodny certyfikat mówiący o emisji zanieczyszczeń. Pyły i zanieczyszczenia stałe, które łatwo zmierzyć, to tylko wierzchołek góry lodowej. Groźniejsze są produkty spalania typu piro(alfa)benzen, tlenek azotu, furany, dioksyny, metale ciężkie, tlenek siarki i.t.p. W tym wypadku emisje z kotłowni przydomowych to mały pikuś! "Wielkie" firmy w Grajewie są bezkarne w tym zakresie i emitują olbrzymie ilości zanieczyszczeń. Zaraz użyteczny idiota napisze, że pracy nie będzie jak ktoś to ruszy. Może za parę lat nie będzie mieszkańców którzy będą tam pracować!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.