piątek, 29 marca 2024

Warto przeczytać

Jak urządzić salon z jadalnią?

Moda na otwarte i wielofunkcyjne przestrzenie trwa, a wraz z nią rośnie popularność stylowych stref dziennych w postaci salonów łączonych z jadalnią. Są one miejscem spotkań rodzinnych, wspólnego spożywania posiłków i długich rozmów. Projektując pokój dzienny ze stołem i krzesłami, warto zadbać o jego estetykę i funkcjonalność. Dlatego dziś podpowiadamy, jak urządzić salon z jadalnią.

   

Wydziel strefę relaksu i strefę jadalnianą

Oddzielenie tych dwóch stref od siebie ma znaczenie zarówno estetyczne, jak i funkcjonalne. Ułatwia korzystanie ze wspólnej przestrzeni, zachowując w niej ład i porządek. W przypadku dużych pomieszczeń dobrymi sposobami na subtelne oddzielenie salonu od jadalni może być miejscowe zastosowanie wzorzystej tapety, innego koloru ściany czy też wykorzystanie elementu architektonicznego w postaci belki stropowej lub podciągu. Dobrze sprawdzi się również lekka ścianka działowa, która swobodnie przepuszczała będzie światło, np. wykonana z drewna lub metalu i szkła.

W mniejszych salonach z jadalnią lepiej ograniczyć się do ustawienia mebli, np. postawienia kanapy tyłem do strefy jadalnianej, czy zastosowania wydzielających obie te strefy dodatków - dywanów lub lamp. Istotne jest, by zastosowany dywan w jednej lub drugiej strefie obejmował w całości wszystkie jej kluczowe elementy, tj. sofę wraz z fotelami i stolikiem kawowym lub stół z krzesłami. Podobnie jak lampy może być on jednocześnie świetnym sposobem na podkreślenie panującego we wnętrzu stylu.

Salon z jadalnią - stwórz spójną wizualnie całość

Wydzielaj, ale pamiętaj o tym, że obie te strefy należą do wspólnej przestrzeni. W związku z tym zadbaj, by poszczególne jej elementy dobrze się ze sobą komponowały, tworząc harmonijną całość. Wybierz jeden styl i kolorystykę. Pomocne w tym okazać się może zastosowanie jednego rodzaju podłogi.

Jeśli przez wzgląd na specyfikę strefy jadalnianej obawiasz się o funkcjonalność posadzki, nie musisz koniecznie ograniczać się do płytek ceramicznych. Poczucie przytulności i ciepła w dotyku, tak ważne dla strefy relaksu, zapewnią panele podłogowe wodoodporne. Dostępne w wielu licznych wzorach, dzięki czemu łatwe do połączenia z większością modnych dziś stylów.

Zainspiruj się najnowszymi trendami

Do słynących obecnie ze swej atrakcyjności stylów należą: styl klasyczny, industrialny, skandynawski czy modern rustic. Tym, co łączy je wszystkie, jest potrzeba minimalizmu i prostoty. Najlepszym tego przykładem jest sam modern rustic, który sielskość stylu rustykalnego wzbogacił o podejście, że mniej znaczy więcej. Podobnie ze stylem glamour, w którym dziś stawia się na jakość zdobień, nie ilość.

Monochromatyczne aranżacje

Dużą popularnością cieszą się monochromatyczne aranżacje, w których poszczególne elementy wyposażenia wnętrza utrzymane są w jednej kolorystyce. Mogą one nawiązywać zarówno do surowego stylu industrialnego, tworząc salon z jadalnią w odcieniach szarości, jak i do japandi – połączenia japońskiego stylu ze skandynawskim – którego efektem są jasne podłogi, ściany i dodatki, zazwyczaj utrzymane w bieli lub beżu.

Styl skandynawski

Styl skandynawski doskonale pasował będzie do salonu z jadalnią, tworząc lekką i przestronną aranżację. Jego cechami charakterystycznymi są: jasna kolorystyka, naturalne materiały i przytulność. Mogą to być więc białe ściany i panele do salonu o inspirowanym pięknem jasnego drewna wzorze. Miękkie, długowłose dywany w strefie relaksu i poustawiane na stole świece. Styl skandynawski to również designerskie lampy w intensywnych kolorach, którymi pomyślnie rozdzielisz jedną strefę od drugiej, np. wieszając kilka lamp sufitowych nad stołem.

Styl glamour

Jak wspominamy, styl glamour w nowoczesnej aranżacji stawia na jakość. Znany ze swego luksusu tu wybrzmiewa w postaci dobrze dobranych elementów wyposażenia – stołu o oryginalnym kształcie, krzeseł tapicerowanych aksamitem, złotych kloszy czy miękkich dywanów. Ma proste formy, lecz wyjątkowe materiały, którymi podnosi prestiż wnętrza.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.