piątek, 19 kwietnia 2024

Warto przeczytać

Jak faktoring pomaga utrzymać płynność finansową firmy?

Poszukujesz sposobu na to, by zapewnić płynność finansową swojej firmie? Spodziewasz się zapłaty za zaległe faktury, ale mają one długi termin płatności, tymczasem sam musisz regulować swoje zobowiązania i martwisz się, czy dasz radę? W takim przypadku warto rozważyć faktoring - to usługa finansowa, która umożliwia szybsze uzyskanie należności z tytułu sprzedaży produktów lub usług. Wyjaśniamy, czym jest faktoring, jakie są jego rodzaje, wady i zalety oraz kto może skorzystać z tego rozwiązania.

Faktoring - czym jest? Definicja faktoringu

Faktoring to usługa finansowa zawierana w ramach umowy cywilnoprawnej, która polega na tym, że firma faktoringowa (faktor) wykupuje od drugiej firmy (faktoranta) nieprzeterminowane należności za sprzedaż towarów lub usług. To rozwiązanie, które bywa bardzo korzystne dla obydwu podmiotów - faktorant otrzymuje gotówkę od razu i nie musi czekać aż kontrahent ureguluje swoje zobowiązania, tymczasem faktor zarabia pobierając dla siebie niewielką część uzyskanej kwoty. 

W ramach umowy obydwie strony mogą przyjąć dowolne zapisy dotyczące kosztów i realizacji transakcji, istnieje tylko jeden warunek - usługa faktoringu może dotyczyć wyłącznie należności, które nie są przeterminowane - to oznacza, że nie możemy skorzystać z tego wyjścia zamiast z windykacji długów. W praktyce oferta firm faktoringowych jest bardzo szeroka. Możemy spotkać się z faktoringiem właściwym, niewłaściwym i mieszanym, a także z szeroką gamą usług dodatkowych. Bardzo często firmy faktoringowe oferują kompleksowe wsparcie, w tym prowadzenie kont rozliczeniowych czy doradztwo handlowe.

Faktoring dla firm - rodzaje

  • Faktoring właściwy - inaczej faktoring pełny, faktoring bez regresu - faktoring w którym faktor przejmuje na siebie pełne ryzyko związane z odzyskaniem należności i ewentualną niewypłacalnością wierzyciela. W tym wypadku faktorant po uzyskaniu pieniędzy od firmy faktoringowej nie musi się już niczym więcej przejmować.

  • Faktoring niewłaściwy - niepełny, z regresem - w tym wypadku faktor nie przejmuje odpowiedzialności za odzyskanie należnych pieniędzy ani ryzyka z tym związanego. W sytuacji, gdy nie uda się odzyskać pieniędzy, faktorant będzie musiał zwrócić całą sumę.

  • Faktoring mieszany - rozwiązania pośrednie, regulowane poprzez odpowiednie zapisy w umowach.

  • Faktoring eksportowy - dla firm sprzedających towary lub usługi za granicę. Może mieć formę faktoringu właściwego lub niewłaściwego. Bardzo często oferta obejmuje doradztwo handlowe w zakresie lokalnego prawa i specyfiki rynków oraz ochronę przed zmianą kursów.

Faktoring - dla kogo?

Faktoring to przede wszystkim usługa stworzona z myślą o przedsiębiorstwach, które udzielają tzw. kredytów kupieckich - czyli stosują faktury z długim terminem spłaty. Z oferty mogą skorzystać wszystkie firmy, które rozliczają się w ten sposób - zarówno najwięksi gracze na rynku, jak i jednoosobowe działalności gospodarcze, startupy czy firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw.  To popularna usługa finansowa zwłaszcza w branżach takich jak budowlana, produkcyjna, gastronomiczna, czy transportowa ze względu na ich specyfikę.

Wady i zalety faktoringu

Faktoring to rozwiązanie, które ma bardzo dużo zalet dla przedsiębiorców: przede wszystkim pozwala uzyskać pieniądze od razu i mieć środki na uregulowanie własnych zobowiązań, co w wielu przypadkach może nawet uchronić firmę przed utratą płynności. Szczególnie korzystny może być faktoring właściwy, który sprawia, że w zamian za niewielką opłatę nie musimy obawiać się o to, czy uda nam się odzyskać pieniędzy i czy nasz wierzyciel nie okaże się niewypłacalny. Wadą faktoringu jest oczywiście fakt, że od całej kwoty będziemy musieli odliczyć procent dla firmy faktoringowej - w zamian jednak pieniądze mamy szybko, i - co najważniejsze - są one pewne. Sprawdzoną oferty usług z zakresu faktoringu można znaleźć na przykład tutaj: https://domkredytowy.pl/dla-firm/faktoring-dla-firm-ranking/.  Oczywiście warto dokładnie czytać i porównywać warunki umów, gdyż mogą się one znacząco od siebie różnić.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.