czwartek, 28 marca 2024

Szczuczyn

  • 4 komentarzy
  • 9950 wyświetleń

Fotomigawki 24


SZCZUCZYN, POW. GRAJEWO  
    
1. SZCZUCZYŃSKIE KONTRASTY       

Niełatwo utrzymać estetyczny wygląd, niełatwo też utworzyć w krótkim czasie nowe stanowiska pracy, kiedy zaniedbane od wielu lat miasto z trudem pozbywa się społecznych i gospodarczych   kontrastów. Są one sprzeczne z duchem czasu – walką pokoleń i wolą mieszkańców. Z jednej strony budzone są tendencje renesansowe, wznoszone piękne, nowoczesne zabudowy, a z drugiej pozostałości po zabytkowym, choć nie tylko, kompleksie byłych 115 stodół przypominających dawny, rolniczy charakter mieściny. 
Mimo spiętrzonych potrzeb, czasem nawet w jupiterowych światłach subiektywnego reagowania, od pięciu lat miasto rwie się do przodu jak młode źrebię. Przyjdzie czas, który ukształtuje  w nas obiektywny sposób postrzegania i potwierdzi nasze realne oczekiwania.   
 
        2. PRZYSTANEK AUTOBUSOWY DLA UCZNIÓW  

        Przy Publicznym Gimnazjum w Szczuczynie przewoźnik umieścił przystanek autobusowy dla uczniów, oznaczył go znakiem „przystanek autobusowy" i zamieścił godziny kursów. To czego brak, to 10 m odległości przed przejściem, przed którym postój jest usytuowany.    
Nie wątpię, że lokalizacja odbyła się na podstawie uzgodnień z komórkami kompetentnymi. Jednak pod względem bezpieczeństwa, zarówno oczekujących na autobus jak i pieszych na pasach, wątpliwości mają niektórzy rodzice i uczniowie. Autobus zatrzymuje się tuż przed przejściem dla pieszych, choć czasem i na „zebrze”. Pojazd oczekuje bez wydzielonej zatoczki, „linii przystankowej"  lub bez zabezpieczenia ogrodzeniem. Obok skrzyżowanie i żywiołowa młodzież nie zawsze zachowująca się tak, jak chcieliby nauczyciele i rodzice. Nie mówiąc o kierowcach, którym to przeważnie przypisuje się winę, to czy piesi mają możliwość bezpiecznego przejścia? W czasie ruchu pasażerów, wszystkim wsiadającym, wysiadającym, pieszym, kierowców w ruchu, a nawet kierowcy autobusu mogą się jeżyć włosy pod warunkiem ich posiadania. 
       – Dlaczego przystanek i pasy dla pieszych są tak blisko siebie? – zapytał jeden z bardzo doświadczonych, zawodowych kierowców. To nie jest dobre rozwiązanie!
Póki jeszcze nie doszło do wypadku, sprawą powinien zająć się przewoźnik, szkoła, zarządca drogi lub ci którzy odpowiadają  za organizację ruchu w tym rejonie, a wszystko to po to, żebyśmy mieli pewność uniknięcia błędów przed ich skutkami.  
  
3. BUDYNEK PRZY UL. KILIŃKIEGO 41     
 
W Szczuczynie przy ul. Kilińskiego 41, we wtorek  25 listopada 2014 roku około godz. 20 pożar wypędził z mieszkań jedenaście rodzin. Budynek komunalny, w którym jedna z rodzin ledwie co zakończyła remont,  nie nadawał się do odbudowy. Postanowiono wszystko wyburzyć i postawić 14 mieszkaniowy obiekt o współczesnym komforcie.  Mieszkania wyposażone będą w to, czego poprzednio nie miały: centralne ogrzewanie, bieżącą wodę, sanitariaty. Każda z rodzin otrzyma lokal nie mniejszy od zajmowanego poprzednio.
Zarówno burmistrz i wykonawca mieli nadzieję, że do mieszkań pachnących wapnem, farbami i czystością lokatorzy przejdą na święta Bożego Narodzenia 2015 roku. Na dzień 27.11.2015 r. obiekt na zewnątrz jest w takim stanie jak na prezentowanym zdjęciu, a wewnątrz trwają intensywne prace.
Koszt niezaplanowanej, a narzuconej przez los inwestycji wyniesie średnio 1,5 miliona złotych. 
Dzięki umiejętności, a nawet strategii ubiegania się o pieniądze z dotacji oraz wypracowanego szacunku Szczuczyna u władz wyższych, wymaganą sumę uzupełnią:  ubezpieczyciel, Wojewoda Podlaski, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji oraz budżet miasta Szczuczyna. Zatem czego żywioł nie mógł pozytywnie uczynić, dokonał tego człowiek.
  
4. SIENKIEWICZA 4  
 
          Od kilku lat budynek przy ul. Sienkiewicza 4,  wcześniej zajmowany przez pracowników Państwowego Ośrodka Maszynowego, dziś zamieszkuje Wspólnota Mieszkaniowa. Budynek siedemnastorodzinny oddany był do użytku w grudniu 1974 roku. Pierwszy remont elewacji wykonano w latach osiemdziesiątych. Od roku 2013 podlega nowemu zarządzaniu, a przez to doczekał się generalnych zmian w postaci niwelacji i zmiany nawierzchni placu przed frontonem, docieplenia, pokrycia, wymiany blacharki, izolacji fundamentu, wykonania okien do łazienek, zastosowania płytek w korytarzach, dobudowania dwóch wiatrołapów (przedsionków), oświetlenia z wbudowanymi sensorami i czujnikami ruchu, które załączają działanie świateł po wykryciu ruchu w „polu widzenia” czujnika, domofonów i w końcu metalowej, dwuskrzydłowej bramy z furtką. 
Z rozmów z mieszkańcami wynika, że ogólnie są zadowoleni z przeprowadzonych prac, cieszą się, że jest ciepło, czysto i przyjemnie. Koszty związane z remontem są również do pokonania w ratach, tym bardziej, że dobrze współżyjąca Wspólnota jest świadoma, że nic nie otrzymuje się za darmo.  
  
5.  MYJNIA PRZY UL. NADSTAWNEJ    
 
Trzeba obiektywnie przyznać, że tak jak grzyby podczas suszy strajkują, a po deszczu rosną szybko i najlepiej pod osłoną nocy, tak i obraz Szczuczyna niepostrzeżenie się zmienia ze względu na sprzyjające   warunki.  Tu, przy myjni spotkałem się z osobą odpowiedzialną za tworzenie i utrzymanie klimatu dla rozwoju miasta ku ogólnej radości mieszkańców.     
     Nad niewielką rzeczką Księżanką przy ul. Nadstawnej w Szczuczynie, tuż za północną stroną hali sportowej PG, 25.09.2015 r. oddano do użytku nowoczesną myjnię, czyli to, czego dotychczas kierowcy nie mieli. Na dwóch stanowiskach bezdotykowa myjnia umożliwia jednoczesne mycie dwóch samochodów osobowych a na trzecim jednego pojazdu dostawczego. System nie sprawia trudności w obsłudze, a oferowana usługa nie jest droga. Myjnia czynna przez całą dobę, zapewnia nabłyszczanie lakieru i uprzyjemnia mycie ciepłą wodą ze środkami aktywnymi do usuwania opornego brudu – nie niszcząc lakieru.
Inwestycja kosztowała właściciela ok. 400 tysięcy złotych, dlatego nie jest zaskoczeniem, że myjnia posiada kamery rejestrujące przez całą dobę zachowanie usługobiorców i innych gości.  
 Jak na nowoczesną myjnię przystało  posiada separator substancji ropopochodnych. Jego zadaniem jest zatrzymanie zanieczyszczeń chemicznych, a podłączony do sieci kanalizacyjnej nie zanieczyszcza środowiska naturalnego, na którym nam szczególnie zależy. 
  
    
6. PROGRAM „ASFALTOWA GMINA” – JEST REALIZOWANY 
 
Dzięki umiejętnościom wyspecjalizowanych pracowników w ubieganiu się o dotacje, Gmina Szczuczyn otrzymała ok. 1.400 000,00 zł dofinansowania z Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. W sytuacji Szczuczyna fundusz przeznaczono na przebudowę ulic w mieście i dróg na terenie gminy. Dlatego w 2015 r., wymarzone od ok. 36 lat od czasu powstania osiedla, utwardzone nawierzchnie otrzymała ul. J. Falkowskiego, ul. Królowej Marysieńki, ul. Pawełki aż do wsi i przez wieś Świdry Awissa  oraz wieś Bęćkowo. Te kolejne tzw. „schetynówki”, to nie tylko gładkie jezdnie ale i: chodniki, zjazdy na posesje, oznakowania, progi spowalniające,  itp. Konieczna była nowa kanalizacja sanitarna w starej części miasta, którą  zaczęto układać już w końcu 2014 roku. Przebiega ona ulicą Sobieskiego, Szpitalną, Kościelną, Placem Tysiąclecia i Strażacką. Nie pominięto przebudowy niewydolnej przepompowni ścieków do oczyszczalni.  
Z tego co obserwujemy, wysuwa się niepodważalny wniosek – ludzie z Referatu Rozwoju i Inwestycji Urzędu Miejskiego w Szczuczynie są kompetentni i predysponowani do rzeczywistych działań rozwojowych miasta i gminy, a w dodatku do pozyskiwania w znany im tylko sposób aż 80 % dotacji. 
 
      7. CENTRUM KULTURY W SZCZUCZYNIE  
    
Obiekt przy ul. Łomżyńskiej 11, dawny Magistrat, był funkcjonalny długo po II w. św., gdzie mieściła się świetlica, biblioteka, przedszkole, mieszkania na poddaszu i prowadzone szkolenia na prawo jazdy przez m. in. Bolesława Makuszewskiego i p. Bercia z praktyką na pojazdach z demobilu.
 Od wielu lat opuszczony budynek skłaniał się do ruiny mimo poniesionych kosztów dwukrotnego remontu. 
Jeszcze niedawno wmawiano, że nie ma osób niezastąpionych. Na przykładzie Szczuczyna widać, że dyspozycyjność osób, jedynie właściwych, nadrabia zaległości czasu minionego. W tym temacie dotykamy również pozytywnej działalności m. in. inspektorów Referatu Rozwoju i Inwestycji. 
     Aktualnie modernizowany budynek przy ul. Łomżyńskiej 11, umożliwi wkrótce schronienie i swobodny rozwój dla Przedszkola, Miejskiego Domu Kultury i Biblioteki Miejskiej.    
Pozyskane przez burmistrza Artura Kuczyńskiego i współpracowników ok. 2 miliony złotych, umożliwiło m. in. rozbudowę obiektu, w którym znajdzie się sala widowiskowa ze sceną i 50 miejscami siedzącymi. W pomieszczeniach pięknego i funkcjonalnego budynku będzie czytelnia dla dzieci i dorosłych, sala wystawowa i komputerowa. Pomyślano też o niepełnosprawnych, na których czeka przyjazna winda.
Na zewnątrz czekają również miłe  niespodzianki– urządzenia sprawnościowe stosowane na placach zabaw: karuzela, linarium, piaskownica, ścianka wspinaczkowa, mała scena do koncertów w okresach dobrej pogody oraz altanka, skatepark, a nawet miejsce dla ogniska. Oj, będzie się działo! 
     Po odbiorze technicznym i nie wykryciu usterek, obiekt może być oddany do użytku w grudniu 2015 roku.  
    
8.  W SZCZUCZYNIE BYŁA JUŻ ZŁOTA JESIEŃ I PIERWSZY  ŚNIEG 

Minął kolejny rok wytężonej pracy wszystkich mieszkańców i służb odpowiedzialnych za warunki ich życia. Nie ominęła nas susza i tegoroczna złota jesień. Młodziutki śnieg również testuje już środowisko, czy będzie dobrze przyjęty przez kierowców i dzieci. 
   Pulchny śnieżek pierwszą próbę wykonał 24 listopada 2015 roku. Opóźnił się o sześć dni w stosunku do roku ubiegłego. Być może zrozumiał, że spadając 19 listopada 2014 roku niepotrzebnie zaskoczył służby drogowe i niektórych kierowców.   
Śnieg działa kojąco, sprzyja przemyśleniom i pozwala spojrzeć na wszystko z innej perspektywy. 
Szkoda, że nie uchwyciłem w kadrze jak pięknie mieniły się jego płatki, a pokryte szadzią roślinki połyskiwały jak świerszcze, kiedy wiatr kołysał je do snu. 
Przed nami krótkie dni, nieunikniona słota i zima. Dużo nadrobić można podczas zimowych długich nocy i refleksji przy kołowrotku, którego czar dostrzegłem w jednej z grajewskich hurtowni.   

  GALERIA ZDJĘĆ
Tekst i zdjęcia: Stanisław Orłowski   

 

 

Kanalizacja dla Osiedla Pawełki

Problemy Osiedla Pawełki
 
Os. Pawełki - to też Szczuczyn

 

Archiwum felietonów

 

Komentarze (4)

W całej rozciągłości foto migawek interesujące są szczególnie dwa punkty:
1. Przystanek pod gimnazjum - który łamie wszelkie prawa ruchu drogowego i kodeksu...?
2. Sala widowiskowa na 50 miejsc ze sceną w CK...?
A po za tym Łączenie - w ck ... jak cesarsko-królewską " instytucje to jestem za rozważaniami Pana Antoniego Czajkowskiego - na temat "Moim zdaniem" połączenia kultury grajewskiej. Bo doszliśmy do takiego miejsca , gdzie wszyscy na wszystkim się znają...

Pozdrawiam mieszkancow pieknie odnowionego bloku na ul. Sienkiewicza 4 :)

OK...Szczuczyn!

Bardzo dziękujemy za pozdrowienia....

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.